|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Парламентът отмени процедурата по избор на нов състав на Комисията по досиетата ПДФ Е-мейл
COMDOS - Закон за досиетата
Написано от Христо Христов   
Петък, 11 Април 2025 16:47

alt

 

Без дебати народните представители приеха в петък (11 април 2025 г.) решение за прекратяване на процедура за избор на нов състав на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, известна повече като Комисията по досиетата.

Решението бе внесено от депутата от ГЕРБ-СДС и председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в Народното събрание Маноил Манев, която е водеща по избора на състав на Комисията по досиетата.

Народните представители гласуваха със 159 гласа "За", 7 гласа "Против" и без въздържали се.

Манев обясни, че мотивите за прекратяване на процедурата са свързани с това, че Комисията е особен орган и изисква по закон съотношението между членовете ѝ да не дава мнозинство на дадена партия. Затова се налага процедурата да бъде прекратена и да започне отначало.

Desebg.com припомня, че Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред прие решение за процедурните правила по избора на нов състав на Комисията по досиетата 19 февруари тази година.

На 10 март 2025 г. бяха оповестени и номинираните от различни парламентарни групи председател, заместник-председател, секретар и членове на Комисията.

По закона за досиетата Комисията е 9-членна, като нито една политическата партия или коалиция не могат да имат мнозинство в нея (най-много една политическа сила може да има 4 членове, б.а.).

Също така законът изисква кандидатите да не са сътрудници на тоталитарните комунистически служби, нито на сегашните служби за сигурност. Те трябва да отговарят и на изискванията за получаване на допуск до класифицирана информация.

ГЕРБ-СДС издигна кандидатурите на общо 6 души – Константин Пенчев, Мартин Иванов, Пламен Костов, Севдалина Червенкова-Минкова, Свилен Александров и Георги Костов.

Пенчев, който е бил конституционен съдия, председател на ВАС и национален омбудсман, е номиниран за председател на Комисията, а историка Иванов, бивш дипломат, съветник по културата на президента Росен Плевнелиев и бивш председател на „Държавна агенция архиви“ – за зам.-председател.

От „Продължаваме промяната-Демократична България“ номинираха Габриела Килфанова.

От „БСП-Обединена левица“ издигнаха кандидатурата на Галин Господинов, работил във ВиК сектора в Добрич.

„Демокрация, права и свободи“ – ДПС номинира Гюрсел Салим, който работи като експерт в Комисията по досиетата и отговаря за системите за сигурност.

Партията на шоумена Станислав Трифонов „Има такъв народ“ издигна кандидатурата на архивиста Валери Кацунов, който бе член на Комисията по досиетата по време на първия ѝ мандат (2007-2012), издигнат тогава от ДСБ.

Още при обявяването на номинациите за нови членове на Комисията през март месец, на запознатите с изискванията на закона стана ясно, че 6-те номинации на ГЕРБ-СДС не могат да минат, тъй една политическа партия може да има най-много 4 представителя в Комисията, тоест парламентът в най-добрия случай щеше да избере не 9-членна Комисия, както е по закон, а 8-членна (останалите политически сили в парламента са издигнали общо 4 кандидатури).

Освен това последва процедура по линия на издаването на допуск за достъп до класифицирана информация, извършвана от ДАНС и според публикация на сайта Faktor.bg за трима от кандидатите не е дадено одобрение, което означава, че те не могат да бъдат избрани.

Този проблем и недомислието с броя на номинациите на практика е предопределило провала на избора на нов състав.

Затова сега Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред ще трябва да стартира от начало нова процедура по избор на нов състав на Комисията по досиетата.

Досегашният състав на независимия държавен орган начело с Евтим Костадинов ще продължи да изпълнява функциите си до избор на нови членове, секретар, председател и зам.-председател на Комисията, както е посочено в закона за досиетата.

Междувременно Комисията „Костадинов“ направи в сряда (9 април 2025 г.) публичен отчет за 18-годишната си дейност.

Desebg.com припомня, че през 2017 г., когато изтече втория 5-годишен мандат на Комисията по досиетата и парламентът трябваше да избере нов състав, управляващите от ГЕРБ допуснаха подобна грешка. Те лансираха за нов председател името на техния депутат Антон Тодоров, но обществено недоволство срещу спорната му фигура принуди партията на Борисов да изтегли кандидатурата му.

ГЕРБ обеща на специална кръгла маса, че избора на нов състав на Комисията ще се проведе при открито обществено обсъждане, което така и не се състоя през следващите години.

Сегашният парламент повтори същата грешка, тъй като профилът на някои от номинираните няма абсолютно никаква връзка с дейността на Комисията по досиетата и оставят впечатление, че просто някои партии търсят да уредят с топли държавни постове на „наши хора“.


alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов