|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Ясни са номинациите за нов състав на Комисията по досиетата ПДФ Е-мейл
COMDOS - Закон за досиетата
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 10 Март 2025 22:52

alt

 

Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в парламента публикува днес (10 март 2025 г.) на страницата на Народното събрание номинации за нов състав на Комисията по досиетата.

Макар да не е регулаторен орган Комисията по досиетата фигурира в списъка на управляващата коалиция с държавните институции, чиито състави трябва да бъдат подменени с нови управляващите.

Първоначално сайтът Faktor.bg излезе с публикация за някои от направените номинации, след което на сайта на парламента започна публикуването на всички номинации, които дотогава не бяха официално оповестени.

От изнесените данни става ясно, че на 19 февруари 2025 г. Парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред е приела решение за процедурни правила избор на председател, заместник-председател, секретар и членове на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателни служби на Българската народна армия, известна повече като Комисия по досиетата.

Миналият четвъртък 6 март е изтекъл срока за внасяне на номинации. След това обаче до днес те не бяха обявени публично. Това стана едва сега. Списъкът с номинациите съдържа следните кандидати:

  • Константин Пенчев – издигнат от ГЕРБ/СДС за председател на Комисията по досиетата;
  • Мартин Иванов – издигнат от ГЕРБ/СДС за зам.-председател на Комисията по досиетата;
  • Пламен Костов – издигнат от ГЕРБ/СДС за секретар на Комисията по досиетата;
  • Севдалина Червенкова-Минкова – издигната от ГЕРБ/СДС за член на Комисията по досиетата;
  • Свилен Александров – издигнат от ГЕРБ/СДС за член на Комисията по досиетата за член на Комисията;
  • Георги Костов – издигнат от ГЕРБ/СДС за член на Комисията;
  • Валери Кацунов – издигнат от „Има такъв народ“;
  • Галин Господинов – издигнат от БСП „Обединена левица“ за член на Комисията;
  • Габриела Килфанова – издигната от „Продължаваме промяната-Демократична България“;
  • Гюрсел Салим – издигнат от „Демокрация права и свободи“ (фракцията на Ахмед Доган, б.а.).

Юристът Константин Пенчев влезе в политиката като депутат от НДСВ. Той бе председател на Върховния административен съд (2004-2010), Национален омбудсман (2010-2015) и конституционен съдия (2015-2024).

Като председател на ВАС през 2007 г. той спря първия опит да бъде торпилиран закона за досиетата с измислено дела на бивш сътрудници на ДС против разкриването му от Комисията.

Впоследствие като омбудсман сезира ВАС за уеднаквяване на създадената от съда противоречива практика по решения за Комисията по досиетата за обявяване на сътрудници на комунистическите служби, макар ВАС да не изпълни тогава конституционното си решение да се произнесе.

Мартин Иванов е историк, председател на Държавна агенция „Архиви“ (2011-2013), секретар на президента Росен Плевнелиев по култура и образование (2013), служебен министър на културата в служебния кабинет на Близнашки (2014). Посланик във Финландия и Естония (2015-2020).

Пламен Костов е представен като юрист, завършил Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“.

Севдалина Червенкова-Минкова е юрист с 37-годишен стаж в областта на гражданското и административно право. Била е съдия в Софийския районен съд и в Софийския градски съд. В момента е съдия във Върховния административен съд.

Свилен Александров е представен като юрист с 38-годишен стаж. Бих е военен следовател, военен прокурор и военен съдия във Военно-апелативния съд.

Георги Костов е машинен инженер, който обаче има кариера в системата на МВР. Бил е последователно инспектор в СДВР, началник сектор „Криминална полиция“ в СДВР, директор на Областна дирекция на МВР – Благоевград, след това на ОДМВР – Бургас, зам.-главен секретар на МВР. Бил е директор на Агенция „Митници“ (2017-2021).

Валери Кацунов е архивист, член е на първия състав на Комисията по досиетата (2007-2012). Директор на научния архив на БАН (2014-2018).

Галин Господинов е юрисконсулт от Добрич. Работил е в „Пътно строителство – Добрич“ АД, ВиК – Добрич. В биографичните данни за него е посочено, че е работил в ситемата на МВР и в образованието.

Габриела Килфанова е юрист, работила в държавната администрация. Била е на работа като юрисконсулт, главен експерт, началник сектор, началник на отдел и директор МВР. Работила е и като юрист в парламента.

Гюрсел Салим е инженер и магистър по Национална сигурност, служител е на комисията по досиетата от 2008 г. Бил е длъжностно лице по защита на данните, изпълняващ функциите на служител по сигурността на комуникационните и информационните системи, както и служител по мрежова и информационна сигурност.

Предстои проверка на кандидатите за принадлежност към тоталитарните служби и за проучване по получаване на допуск до класифицирана информация.

Очаква се до около 20 дни тези проверки да са извършени в да се пристъпи към избор на нов състав на Комисията по досиетата от парламента.

Прави впечатление, че кандидатурите са 10, а съставът на Комисията се състои от 9 души.

По закона за досиетата нито една парламентарно представена политическа сила не може да има мнозинство в 9-членната комисия.

Най-много една партия може да има 4-ма представители, както БСП имаше при първия мандат през 2007 г.

Членовете на Комисията по досиетата се избират за 5-годишен мандат. След изтичането му той може да бъде повторен.

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов