|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Министърът на отбраната декларира, че досиета на военното разузнаване няма да останат скрити ПДФ Е-мейл
COMDOS - Закон за досиетата
Написано от Христо Христов   
Събота, 29 Ноември 2014 17:00

alt
 „Ще бъда безкомпромисен към всичко онова, което се опитва под една или друга форма да скрие истината за комунистическото ни минало. Имам волята да изпълня конституционните си задължения и съгласно закона, ще предам досиетата от външното разузнаване, военното разузнаване, за да стане ясно всичко онова, което се е вършило”. Това заяви министърът на отбраната днес Николай Ненчев в изказването си на националното събрание на ДСБ.

С него той декларира, че законът за досиетата да бъде спазен и Комисията „Костадинов” да получи архивите на бившето Разузнавателно управление на Генералния щаб (РУ-ГЩ) – военното разузнаване по времето на комунизма, която функционира с пряката оперативна, кадрова и техническа помощ на съветското военно разузнаване ГРУ (Главно разузнавателно управление на Генералния щаб на въоръжените сили на СССР( бел. ред.).

Служба „Военна информация” (СВИ), която е пряк наследник на РУ-ГЩ от две години бойкотира изпълнението на закона и освен определени архиви не предава на Комисията по досиетата и щатното разписание на службата за изпълнение на отменения през декември 2012 г. параграф 12 от закона за досиетата, който дотогава забраняваше отварянето на досиетата на служителите на тоталитарните комунистически служби, които след 10 ноември 1989 г. са заемали или заемат ръководни постове в съвременните разузнавателни служби на България.

Криенето на списъците и досиетата от страна на СВИ и Националната разузнавателна служба (на пряко подчинение на президента, но същевременно подчинена и на министъра на отбраната по Закона за въоръжените сили, бел. ред.) не позволява обществото да научи колко огромно е влиянието на кадрите от тайните служби на БКП върху съвременните разузнавателни структури на страната по време на прехода и в момента.

Коментирайки онова, което се е вършило в тоталитарните служби и специално във военното разузнаване до преди 25 години министърът на отбраната Николай Ненчев посочи, че „аз съм убеден, че не е било вършено в името на българския народ, а в името на друга държава и друго разузнаване. Вие имате право да знаете истината и аз ще направя всичко възможно за това”.

През август 2014 г., когато служебният кабинет Близнашки беше назначен, се заговори за смяната на сегашния директор на сулжба „Военна информация” Веселин Иванов, назначен по времето на правителството на ГЕРБ, но до кадрови рокави на върха на военното разузнаване не се стигна.

Миналата година политологът Антон Тодоров на пресконференция разкри документи, показващи принадлежността на Иванов към РУ-ГЩ, факт, който не беше опроверган. Това го поставя в пряк конфликт на интереси, тъй като с неизпълнението на закона той прикрива истината за щатните служители на военното разузнаване при комунизма. В същата ситуация е и директорът на НРС Драгомир Димитров, който през 1989 г. постъпва на служба в Държавна сигурност и неговата принадлежност към ДС беше разкрита от Комисията по досиетата.

От СВИ на няколко пъти излизаха със съобщения в средствата за масово осведомяване с твърдението, че са предали всички архиви, но това твърдение беше опровергавано от Комисията по досиетата. От СВИ дори претендират, че не трябва да предават архивни документи, в които има данни за чужди граждани. Наред с опитите за закриване на Комисията по досиетата през 2013 г. в края на 42-то Народно събрание отцепници депутати, гравитиращи около „България без цензура” внесоха законопроект със същите мотиви, изтъквани от военното разузнаване. Законопроектът обаче дори не беше разгледан на първо четене.

Проблемът с криенето на информация и архиви от СВИ и НРС от времето на комунизма доведе до среща при президента Росен Плевнелиев през април 2013 г. На нея държавният глава даде срок до края на 2013 г. архивите да бъдат предадени, а законът за досиета спазен в присъствието на директорите на СВИ и НРС Веселин Иванов и Драгомир Димитров. Нито една от двете служби обаче и към момента не е изпълнила отмяната на параграф 12 от закона за досиетата и не си е предали щатното разписание, за да може Комисията по досиетата да извърши необходимата законова проверка.

През юли 2014 г. при представяне на своята законодателна политика в сектор „Сигурност” ГЕРБ декларира изпълнение на закона за досиета от всички държавни и специални органи, както и продължаване на политиката на отварянето на досиетата. Предстои в парламента да се разгледа и пакета от законопроекта за специалните служби. НРС и СВИ вече 25 години функционират без устройствени закони и реален контрол върху дейността им, а не са редки критиките, че двете разузнавателни служби се поставят над законите на страната и са се пристан на кадри, свързани с тоталитарните комунистически служби.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов