|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Цветанов увери, че ГЕРБ няма да реставрира чадъра над ДС в разузнавателните служби ПДФ Е-мейл
COMDOS - Закон за досиетата
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 24 Януари 2013 12:04

alt

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов даде да се разбере, че управляващите имат политическата воля и няма да допуснат връщане на отменения наскоро с гласовете на ГЕРБ в парламента параграф 12 от закона за досиетата. Параграф 12 е известен като чадъра, опънат над ръководните кадри в съвременните две разузнавателни служби на България, които са кадри на Държавна сигурност или разузнавателните органи на БНА по време на комунизма.

Цветан Цветанов направи това от парламентарната трибуна днес сутринта по време на обсъждането на законопроекта за управление на системата за защита на националната сигурност и пакета от законопроекти, уреждащи за първи път от 23 години насам законодателната дейност на редица специални служби, наследници на бивши комунистически структури.

Реакцията му беше мигновена, след като предния ден директорите на Националната разузнавателна служба (НРС) Драгомир Димитров и на служба „Военна информация” (военното разузнаване) Веселин Иванов лобираха през парламентарната подкомисия за контрол над специалните служби за връщане на старото положение и подкомисията излезе с инициатива да се предложи спешна промяна на закона за досиета. Мотивът, който беше изтъкнат е, че с оповестяването на сътрудниците на комунистическите тайни служби в двете разузнавания се застрашавало живота на около 300 разузнавачи и техните семейства.

Министърът на вътрешните работи определи като странен факта, че след като е имало дискусия и дебат и и е прието отпадането на параграф 12, той отново да се изважда на дневен ред. Той се обърна към ръководителите на съответните служби, които във вчерашния ден и преди това са доста активни в мотивите, които искат да изложат.

„Мога съвсем отговорно да заявя от трибуната на Народното събрание, че по никакъв начин няма да бъде застрашена националната сигурност, няма да бъде застрашен живота на нито един действащ служител, който участва в отговорни мисии извън страната”, заяви Цветанов

Той припомни, че още при приемането на закона за досиетата през 2006 г. от предишния парламент е гласуван текст, който е и в момента е действащ и който се отнася за защитата при подобни казуси. Текстът (чл. 32 от закона за досиетата) дава право на специалните служби да се обръщат към комисията по досиетата с мотивирано предложение да не се огласяват документи, застрашаващи националната сигурност. Комисията от своя страна обсъжда предложението взима решение, което не подлежи на обжалване. Ако с решение се приема предложението на съответната специална служба документите по него се систематизират в отделен архив.

Цветанов препоръча на ръководителите на разузнавателните служби внимателно да се запознаят със закона и да не се злоупотребяват. Той дори прочете текста от закона за досиетата, който гарантира националната сигурност:

 

„ Чл. 32. ал. (1) Не се разкриват и публично оповестяват документи, чието разкриване или публично оповестяване би увредило интересите на република България в международните отношения или би създало сериозна опасност за живота на дадено лице.

(2) За да не бъде разкрито или публично оповестен документ съответната служба за сигурност внася мотивирано предложение в комисията. Комисията се произнася с решение, което е окончателно и не подлежи на обжалване.

(3) Документите по алинея 1, които не се разкриват и публично оповестяват, се регистрират в отделен архивен фонд в Централизирания архив на комисията, който е на пряко разпореждане на председателя на комисията по досиетата.”


Цветанов припомни, че параграф 12, чиято отмяна е в сила от 1 януари 2013 г., е бил императивен и е забранявал на комисията да обявява сътрудниците на комунистическите тайни служби в НРС и военното разузнаване на ръководни постове от началник сектор или секция нагоре. По думите му действащият чл.32 от закона за досиетата позволява комисията да извърши внимателна преценка, но това означава всички документи от архивите да са в комисията и пред очите й.

„С параграф 12 беше оставена възможността да не прочетем страницата за лицата, съпричастни към бившата Държавна сигурност, които изнесоха парите на българския данъкоплатец чрез определени фирми на разузнаването и лица, които впоследствие останаха да харчат тези пари в чужбина”, посочи министърът. Според него тази страница един път за винаги трябва да бъде затворена. Той припомни думите на председателя на предишната комисия по досиетата Методи Андреев, който многократно е посочвал, че в периода 1997-2001 г. СДС не е издържал изпита за отварянето на досиетата.

„Надяваме се, че това с ГЕРБ няма да се случи”, посочи Цветанов.

Той се позова и на  изказването на Ханс Гайгер, един от най-големите експерти в разузнавателната общност, бивш директор на германското контраразузнаване и разузнаване след обединението, който неотдавна гостува в България, че Германия отдавна е затворила страницата на комунистическото минало с недопускането на нито един служител на ЩАЗИ в съвремените й специални служби.

„Уверявам ви, че в никакъв начин няма да бъде допуснато злоупотреба или нарушаване на националната сигурност, или застрашаване на живота на когото и да било, отново категорично заяви пред депутатите Цветанов.

Той обаче не спести истината, че безконтролните разузнавателни в годините на прехода са извършили различни злоупотреби, включително и финансови, както в НРС по време на предходния й директор ген. Кирчо Киров, за което е сезирана прокуратурата.

Цветанов даде пример и с унищожаването на досието на агент „Румянцев” – Атанас Тилев по времето на бившият директор на НРС Бриго Аспарухов (1991-1997). Тилев е съпричастен към ДС и управлява крупен бизнес. След унищожаването на досието му бившият директор на НРС Аспарухов отива да работи при него.

„Знаете, че през 1995 г. в големия провал на БСП бяха фалирани много банки и целия банков сектор. Атанас Тилев беше човекът, който беше обвинен за злоупотреба с парите на вложители на Банка за земеделски кредит. Това дело срещу него, което се гледаше дълги години през 2007 г. с решение на Софийски градски съд на съдия Мирослава Тодорова оправдава Атанас Тилев. Пет години не се пишат мотивите. През 2012 г. се внасят мотивите с нейното решение. И на 3 януари 2013 г. Софийският апелативен съд излиза с решение, че делото се прекратява и не се гледа по същество поради изтекла давност”, заяви Цветанов.

„Това е Държавна сигурност. Аз смятам, че политическата воля, която има днес парламентарното мнозинство на ГЕРБ и политическата воля на правителство е много ясна и сме заявили, че тази страница ще бъде прочетена докрай, за да може един път за винаги да не бъдем обвързани и да нямаме зависимости”, заключи  вицепремиерът и министър на вътрешните работи.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов