| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Дискомузиката като заплаха за комунистическия режим: „Озападнявала” младежта |
|
|
| СИСТЕМАТА ДС - VІ управление |
| Написано от Христо Христов |
| Петък, 28 Юли 2017 12:36 |
|
Дискомузиката е възприема от тоталитарното управление на БКП като заплаха за социалистическия строй, тъй като тя е помагала за „озападняването” на младежта в НРБ. В началото на 80-те години на ХХ век Държавна сигурност е събирала информация чрез агентите си за влиянието, което диското оказва на младите поколения в страната. Добитите сведения ясно са показвали, че процесът на влиянието е бил подценен и режимът не е бил в състояние да го овладее – „ за никакви мерки, спиране или забрана не може да се говори”. Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн. Той представлява препис на строго секретно агентурно сведение относно: Някои проблеми по организирането и разпространението на дискомузиката. Агентът, който прави анализ на състоянието, е сътрудник на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия, действал под псевдонима „АСЕН”. Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и българското музикално изкуство 1944-1991” на Комисията по досиетата, 2016 г.
|