| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Шесто на ДС слухтяло и на „Аполония” |
|
|
| СИСТЕМАТА ДС - VІ управление |
| Написано от Христо Христов |
| Вторник, 27 Юни 2017 11:54 |
|
Това разкрива архивен документ на идеологическото управление на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн. Строго секретен бюлетин за получени те по-важни данни по линиите на Шесто управление на ДС през периода август 13 септември 1988 г. хвърля светлина върху начина на контролиране на „Аполония”. За обезпечаването ѝ в Созопол е командирована цяла група от оперативни работници по предварително изготвен план. В документа е коментирано създаването на сдружение за съвместна дейност в областта на културата „Аполония”, чиято цел е развитието на българската култура и популяризиране на българската култура в страната и чужбина (основателят на празниците цигуларят проф. Димо Димов след промените е разкрит като агент на ДС, б.а.). Изразени са опасения, че сдружението ще бъде използвано за налагане на художествени произведения, които не са залегнали в творческите планове на отделните творчески съюзи. От документа става ясно, че онова, което вълнува българските творци по това време, е преди всичко „проблемите на преустройството в нашата страна и СССР”. Коментарите са били придружени с негативни оценки. Шесто управление донася какво е казал актьорът Йосиф Сърчаджиев, сатирикът Мирон Иванов, поетът Константин Павлов, ръководителят на ансамбъл „Ортодокс” Вивиян Ключков и художникът Орлин Дворянски. Бюлетинът, публикуван частично в рамките на информацията, отнасяща се до „Аполония”, е включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност срещу гражданските организации 1988-1990” на Комисията по досиетата, 2013 г.
|