Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Потвърдена е една от присъдите срещу ген. Кирчо Киров, бивш кадър на ДС |
WHO IS WHO - Спецслужби |
Написано от Държавна сигурност.com |
Събота, 28 Юли 2018 10:21 |
В петък (27 юли 2018 г.) прокуратурата съобщи за потвърдения съдебен акт от второинстанционния Военно-апелативен съд. Той е потвърдил присъдата от 10 години лишаване от свобода на ген. Киров, обвинен за присвояване на 4,7 млн. лв. от НРС, която през 2015 г. беше трансформирана в Държавна агенция „Разузнаване”, както и конфискация на имуществото му. Ген. Киров оглавяваше НРС в периода 2003-2012 г. по време на мандата на президента Георги Първанов, известен като секретен сътрудник „ГОЦЕ” на Първо главно управление на ДС, преименувано през 1990 г. в НРС. Първата присъда по това дело беше издадена през 2015 г. от военния съд. Сега Военно-апелативният съд, след повторно разглеждане на делото, е потвърдил присъдата в основната и част. Намален е само срокът, в който на Кирчо Киров е забранено да заема ръководна служба – от 15 на 13 години. Съдът е уважил гражданския иск на Националната разузнавателна служба за присвоената сума от над 4,7 млн., с лихвите и разноските по делото. Съдебният акт на Военно-апелативния съд може да бъде обжалван пред Върховния касационен съд. В началото на тази година по искане на военната прокуратура на Киров бе с наложена мярка за неотклонение „домашен арест”, след като той беше осъден по второ дело за присвояване. По другото той е подсъдим за присвояване на над 5 млн. лв. в периода 2007-2011 г. Двата случая са квалифицирани като особено тежки. Военната прокуратура го обвинява, че създавайки фиктивна документация за операции на разузнаването, които никога не са провеждани от НРС са източени над 10 млн. лв. Киров получи и трета осъдителна присъда за издаване на държавна тайна в хода на водените срещу него разследвания.
Кирчо Киров (1950) е кадрови служител на Първо главно управление (ПГУ) на ДС от 1974 г. Бивш член на БКП с две в школи на КГБ. Работил е под дипломатическо прикритие в Тирана и Белград. През 1996 г. ръководи отдел „Териториално разузнаване” в НРС. Като директор на НРС от 2003 г. ген. Кирчо Киров продължи да пази ревностно документите на ПГУ в нарушение на Закона за защита на класифицираната информация. Според закона, приет през 2002 г. държавните органи, сред които и НРС, трябваше да разсекретят архивното наследство на ДС и да го предадат в Държавния архив. До 2007 г., когато заработи Комисията по досиетата обаче НРС не разсекрети нито един документ. През 2007 г. година ген. Кирчо Киров беше осъден от Върховния касационен съд за мълчалив отказ да предостави най-важните документи от архив на ПГУ за убийството на писателя Георги Марков. Делото срещу него беше заведено от разследващия журналист Христо Христов и в резултат на съдебния процес бяха разсекретени над 100 тома, след които бяха открити много доказателства за съвместната операция срещу Марков на ПГУ и КГБ. Журналистът публикува тези разкрития в документалната си книга „Двойният живот на агент „Пикадили”, а предадените след съдебното решение архиви от НРС в комисията по досиетата станаха първите отворени архиви на комунистическото разузнаване от промените през 1989 г.
През 2006 г., малко преди да бъде приет закона за досиетата, в НРС беше намерен прострелян в главата началникът на архива на службата Божидар Дойчев. НРС и директорът ѝ Киров мълчаха 40 часа за инцидента, за когото първи съобщи базираният в Лондон сайт „Кафене.net”. Въпреки изводите на прокуратурата, че Дойчев се е самоубил, съмненията около случая остават и до днес. В разкрити от Wikileaks през 2011 г. секретни доклади на американското посолство в София от 2007 г. ген. Кирчо Киров е определен като „подлизурко”, а управлението му като „отчайващо”. След изтичане на втория президентски мандат на Георги Първанов през януари 2012 г. ген. Киров беше сменен от президента Росен Плевнелиев. Тогава името му се лансира за евентуално дипломатическо назначение, но министърът на външните работи по това време Николай Младенов отхвърли такава възможност. След това Киров беше назначен за съветник по сигурността на тогавашния премиер Бойко Борисов, но на този пост остана само три месеца. Той беше освободен от тази длъжност, след като новото ръководство на НРС установи разхищенията в разузнавателна служба и докладва за тях, а прокуратурата образува следствие.
|