|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Военният министър, говорейки за досиетата: Доста неща ще предизвикат интерес ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - РУ-ГЩ
Написано от Христо Христов   
Вторник, 09 Февруари 2016 17:28

alt
„Няма забавяне на предаването на архива на Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА (военното разузнаване при комунизма, бел. ред.), съхраняван от служба „Военна информация”, на Комисията по досиетата.  Дори струва ми се, че още доста интересни неща в друга посока ще предизвикат интереса ви, не искам да казвам откъде и как”.

Това заяви министърът на отбраната Николай Ненчев по време на премиерата на двата нови сборника на Комисията по досиетата –  „Военното разузнаване и Варшавският пакт срещу НАТО“ и „ПГУ–ДС и Варшавският пакт срещу НАТО (1959-1991)“ в понеделник (8 февруари 2016 г.) вечер в Централния военен клуб в София.

Ненчев, уважи с личното си присъствие официалното представяне на новите издания, първото от които включва именно архивни документи на военното разузнаване при комунизма по линия на дейността му срещу НАТО.

„Останали са около 9000 архивни единици, които ще предадем на Комисията в срок в рамките на юни-юли тази година”, увери министър Ненчев. По думите му на Комисията по досиетата вече са предадени над 20 000 архивни единици.

„Няма забавяне на предаването на архивите след смяната [в края на 2015 г.] на директора на служба „Военна информация” Йордан Бакалов”, каза още Ненчев.  Той добави, че е провел среща с и.д. директор на служба „Военна информация”, който в момента временно ръководи военното разузнаване и е получил неговото уверение, че процесът на окончателното предаване на досиетата няма да бъде спиран.

Сагата с архивът на Разузнавателното управление на Генералния щаб (РУ-ГЩ) на БНА, считано за филиала на съветското ГРУ в НРБ, започна през 2012 г. Тогава наследникът на РУ-ГЩ – служба „Военна информация” предаде по-голямата част от архива на РУ-ГЩ на Комисията по закона за досиетата. При прегледа на архивните регистри обаче Комисията по досиетата установи, че служба „Военна информация” е задържала около 33 000 досиета.

Битката за тях продължи, като се стигна до среща при президента Росен Плевнелиев на директора на СВИ и председателя на Комисията по досиетата през пролетта на 2013 г. Договорено беше до края на същата година всички архиви да бъдат предадени, но това не се случи.

След идването на кабинета Борисов 2 военният министър Николай Ненчев освободи през март 2015 г. директора на СВИ Веселин Иванов, тъй като се разминаха във вижданията си за необходимостта за кадровото обновяване на службата с необременени кариерно служители на военното разузнаване от времето на комунизма (39% от ръководните кадри там са такива, бел. ред.) и нежеланието да се изпълни закона за досиетата.

През май 2015 г. за шеф на служба „Военна информация” беше назначен бившият депутат от СДС Йордан Бакалов, а военният министър Николай Ненчев сключи народно споразумение с Комисията по досиетата за ускоряване на предаването на останалите около 33 000 досиета.

Процесът, който не е завършил към днешна дата, обаче очевидно върви изключително трудно и неефективно, като за пример е необходимо да се припомни, че само в рамките на една година – през 2010 г. – МВР предаде на Комисията по досиетата над 1 млн. архивни единици.

През есента на миналата година се стигна и до смяната на Йордан Бакалов като шеф на военното разузнаване като ГЕРБ подкрепи БСП. Към момента СВИ няма все още назначен титуляр. Така предаването на прословутите архиви на РУ-ГЩ продължава да се точи във времето.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов