|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Партията на Мая Манолова и социалдемократите от „Справедлива България“ бият останалите по агенти на ДС в листите за 48-то НС ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 26 Септември 2022 17:57

alt

 

Партията на бившата социалистка и омбудсман Мая Манолова „Изправи се България“ и коалицията „Справедлива България“ („Обединена социалдемокрация“, политическо движение „Социалдемократи“ и партия „Компетентност, отговорност и истина“) бият всички останали формации по брой на сътрудниците на тоталитарните комунистически служби сред кандидатите за народни представители в 48-то Народно събрание.

Това стана ясно днес, след като Комисията по досиетата огласи проверката на лицата, регистрирани от районните избирателни комисии за кандидати за предстоящия парламентарен вот на 2 октомври 2022 г. (решение №2-2159 от 26 септември 2022 г.).

От общо 5 251 регистрирани кандидати за депутати Комисията е проверила за принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА 2 215 лица. Останалите 3 036 лица не подлежат на проверка, тъй като към закриване на ДС през 1991 г. не са били пълнолетни и не са могли да бъде вербувани.

От проверените кандидати Комисията по досиетата е установила общо 57 души с принадлежност към ДС или разузнавателните служби на БНА, издигнати от 20 партии и коалиции.

Без агенти в листите са „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“, а така също и "Възраждане".

Сайтът desebg.com предлага статистика на агентите по партии и коалиции:

  • Партия „Изправи се България“ – 8 сътрудници;
  • Коалиция „Справедлива България“ – 8 сътрудници;
  • БСП – 6 сътрудници;
  • Партия „Българска социалдемокрация – Евролевица“ – 6 сътрудници;
  • Партия „Русофили за възраждане на отечеството“ – 5 сътрудници;
  • Партия „Български възход“ – 4 сътрудници;
  • ДПС – 3 сътрудници;
  • Партия „МИР“ – 3 сътрудници;
  • Партия „Атака“ – 2 сътрудника;
  • Партия „Българско национално обединение“ – 2 сътрудника;
  • „Национално движение единство“ – 1 сътрудник;
  • НФСБ – 1 сътрудник;
  • ГЕРБ-СДС – 1 сътрудник;
  • Партия „Има такъв народ“ – 1 сътрудник;
  • Партия „Правото“ – 1 сътрудник;
  • Коалиция „За теб България“ – 1 сътрудник;
  • Партия „България на труда и разума“ – 1 сътрудник;
  • Партия „Български съюз ва директна демокрация“ – 1 сътрудник;
  • ВМРО – 1 сътрудник;
  • Партия „Движение на непартийните кандидати“ – 1 сътрудник.

Ето и пълния списък на сътрудниците на тоталитарните комунистически служби по имена, политическа номинация и изборен район:

  • Аргир Леонидов Бояджиев, кандидат за народен представител в 2 МИР – Бургас, издигнат от ПП „БЪЛГАРСКА СОЦИАЛДЕМОКРАЦИЯ – ЕВРОЛЕВИЦА“;
  • Аспарух Драганов Карастоянов, кандидат за народен представител в 25 МИР – София, издигнат от ПП „ИЗПРАВИ СЕ БЪЛГАРИЯ“;
  • Атанас Ненов Атанасов, кандидат за народен представител в 30 МИР – Шумен, издигнат от ПП „ИЗПРАВИ СЕ БЪЛГАРИЯ“;
  • Божидар Неофитов Чергов, кандидат за народен представител в 15 МИР – Плевен, издигнат от КП „КОАЛИЦИЯ СПРАВЕДЛИВА БЪЛГАРИЯ“;
  • Бойко Любомиров Клечков, кандидат за народен представител в 10 МИР – Кюстендил, издигнат от КП „БСП ЗА БЪЛГАРИЯ“;
  • Бончо Маринов Бончев, кандидат за народен представител в 26 МИР – София-област, издигнат от КП „КОАЛИЦИЯ СПРАВЕДЛИВА БЪЛГАРИЯ“;
  • Борис Атанасов Златарев, кандидат за народен представител в 16 МИР – Пловдив, издигнат от ПП „АТАКА“;
  • Валентин Асенов Христов, кандидат за народен представител в 25 МИР – София и в 29 МИР – Хасково, издигнат от ПП „БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО ОБЕДИНЕНИЕ”;
  • Вангел Димитров Арабаджиев, кандидат за народен представител в 1 МИР – Благоевград, издигнат от ПП „ИЗПРАВИ СЕ БЪЛГАРИЯ“;
  • Велизар Пенков Енчев, кандидат за народен представител в 23 МИР – София, издигнат от КП „БСП ЗА БЪЛГАРИЯ“;
  • Велчо Росенов Христов, кандидат за народен представител в 29 МИР – Хасково, издигнат от ПП „НАЦИОНАЛНО ДВИЖЕНИЕ ЕДИНСТВО“;
  • Венцислав Ангелов Иванов, кандидат за народен представител в 24 МИР – София и в 26 МИР – София област, издигнат от ПП „МИР“;
  • Веселин Иванов Колев, кандидат за народен представител в 15 МИР – Плевен, издигнат от ПП „НАЦИОНАЛЕН ФРОНТ ЗА СПАСЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ“;
  • Владимир Георгиев Хвърчилков, кандидат за народен представител в 19 МИР – Русе, издигнат от ПП „ИЗПРАВИ СЕ БЪЛГАРИЯ“;
  • Георги Николов Вдовичин, кандидат за народен представител в 2 МИР – Бургас, издигнат от КП „ГЕРБ – СДС“;
  • Георги Тодоров Христов, кандидат за народен представител в 22 МИР – Смолян и в 25 МИР – София, издигнат от ПП “БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО ОБЕДИНЕНИЕ”;
  • Даниел Аспарухов Григоров, кандидат за народен представител в 26 МИР – София област, издигнат от ПП “ИЗПРАВИ СЕ БЪЛГАРИЯ”;
  • Дарин Георгиев Кинов, кандидат за народен представител в 15 МИР – Плевен, издигнат от ПП “ИЗПРАВИ СЕ БЪЛГАРИЯ”;
  • Дауд Мехмед Ибрям, кандидат за народен представител в 19 МИР – Русе, издигнат от ПП „ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ“;
  • Димитър Рангелов Митков, кандидат за народен представител в 17 МИР – Пловдив област и в 22 МИР – Смолян, издигнат от ПП „МИР“;
  • Дончо Нанов Дончев Гърбов, кандидат за народен представител в 16 МИР – Пловдив и 17 МИР – Пловдив област, издигнат от КП „КОАЛИЦИЯ СПРАВЕДЛИВА БЪЛГАРИЯ“;
  • Евгени Радославов Нинов, кандидат за народен представител в 22 МИР – Смолян, издигнат от ПП "ПРАВОТО";
  • Емил Маринов Константинов, кандидат за народен представител в 16 МИР – Пловдив и в 17 МИР – Пловдив област, издигнат от ПП „ИЗПРАВИ СЕ БЪЛГАРИЯ“;
  • Емил Стефанов Владимиров, кандидат за народен представител в 12 МИР – Монтана, издигнат от ПП “АТАКА”;
  • Емил Ценов Георгиев, кандидат за народен представител в 25 МИР – София, издигнат от КП “БСП ЗА БЪЛГАРИЯ”;
  • Иван Василев Хиновски, кандидат за народен представител в 6 МИР – Враца и в 27 МИР – Стара Загора, издигнат от ПП "КОАЛИЦИЯ ЗА ТЕБ БЪЛГАРИЯ";
  • Иван Георгиев Вачев, кандидат за народен представител в 13 МИР – Пазарджик и в 24 МИР – София, издигнат от ПП „РУСОФИЛИ ЗА ВЪЗРАЖДАНЕ НА ОТЕЧЕСТВОТО“;
  • Иван Димитров Иванов, Кандидат за народен представител в 18 МИР – Разград, издигнат от ПП „ИМА ТАКЪВ НАРОД“;
  • Иван Стефанов Иванов, кандидат за народен представител в 3 МИР – Варна, издигнат от КП "БСП ЗА БЪЛГАРИЯ";
  • Илиян Ангелов Филипов, кандидат за народен представител в 4 МИР – Велико Търново, издигнат от ПП "БЪЛГАРСКА СОЦИАЛДЕМОКРАЦИЯ-ЕВРОЛЕВИЦА";
  • Кольо Петков Парамов, кандидат за народен представител в 8 МИР – Добрич и в 9 МИР – Кърджали, издигнат от КП "КОАЛИЦИЯ СПРАВЕДЛИВА БЪЛГАРИЯ";
  • Любомир Владимиров Кючуков, кандидат за народен представител в 21 МИР – Сливен, издигнат от КП „БЪЛГАРСКИ ВЪЗХОД“;
  • Максим Генов Велков, кандидат за народен представител в 24 МИР – София и в 25 МИР – София, издигнат от КП " КОАЛИЦИЯ СПРАВЕДЛИВА БЪЛГАРИЯ";
  • Метин Кемал Аликов, кандидат за народен представител в 13 МИР – Пазарджик, издигнат от КП „БЪЛГАРСКИ ВЪЗХОД“;
  • Мехмед Юмер Юмер, кандидат за народен представител в 20 МИР – Силистра, издигнат от ПП „ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ“;
  • Милан Василев Косаров, кандидат за народен представител в 1 МИР – Благоевград и в 14 МИР – Перник, издигнат от ПП „БЪЛГАРИЯ НА ТРУДА И РАЗУМА“;
  • Михаил Василев Михайлов, кандидат за народен представител в 22 МИР – Смолян, издигнат от ПП "БЪЛГАРСКА СОЦИАЛДЕМОКРАЦИЯ - ЕВРОЛЕВИЦА";
  • Найден Тотев Найденов, кандидат за народен представител в 11 МИР – Ловеч и в 31 МИР – Ямбол, издигнат от ПП „БЪЛГАРСКИ СЪЮЗ ЗА ДИРЕКТНА ДЕМОКРАЦИЯ“ (БСДД);
  • Нако Райнов Стефанов, кандидат за народен представител в 2 МИР – Бургас и в 24 МИР – София, издигнат от КП „КОАЛИЦИЯ СПРАВЕДЛИВА БЪЛГАРИЯ“;
  • Нецо Дженев Дженев, кандидат за народен представител в 27 МИР – Стара Загора, издигнат от ПП „БЪЛГАРСКА СОЦИАЛДЕМОКРАЦИЯ – ЕВРОЛЕВИЦА“;
  • Никола Костадинов Вучев, кандидат за народен представител в 15 МИР – Плевен и в 25 МИР – София, издигнат от ПП „БЪЛГАРСКА СОЦИАЛДЕМОКРАЦИЯ – ЕВРОЛЕВИЦА“;
  • Николай Миланов Николов, кандидат за народен представител в 24 МИР – София и в 30 МИР – Шумен, издигнат от ПП „БЪЛГАРСКА СОЦИАЛДЕМОКРАЦИЯ – ЕВРОЛЕВИЦА“;
  • Огнян Стефанов Сапарев, кандидат за народен представител в 8 МИР – Добрич и в 16 МИР – Пловдив, издигнат от ПП „РУСОФИЛИ ЗА ВЪЗРАЖДАНЕ НА ОТЕЧЕСТВОТО“;
  • Петър Величков Стойков, кандидат за народен представител в 26 МИР – София област, издигнат от ПП „ВМРО – БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО ДВИЖЕНИЕ“;
  • Радко Любенов Ханджиев, кандидат за народен представител в 14 МИР – Перник и в 26 МИР – София област, издигнат от ПП „РУСОФИЛИ ЗА ВЪЗРАЖДАНЕ НА ОТЕЧЕСТВОТО“;
  • Рамадан Байрам Аталай, кандидат за народен представител в 17 МИР – Пловдив област, издигнат от ПП „ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ“;
  • Румен Александров Младенов, кандидат за народен представител в 24 МИР – София, издигнат от ПП „РУСОФИЛИ ЗА ВЪЗРАЖДАНЕ НА ОТЕЧЕСТВОТО“;
  • Румен Василев Гечев, кандидат за народен представител в 15 МИР – Плевен, издигнат от КП „БСП ЗА БЪЛГАРИЯ“;
  • Румен Радославов Иванов, кандидат за народен представител в 16 МИР – Пловдив и в 17 МИР – Пловдив област, издигнат от КП „КОАЛИЦИЯ СПРАВЕДЛИВА БЪЛГАРИЯ“;
  • Сашко Иванов Лозанов, кандидат за народен представител в 27 МИР – Стара Загора, издигнат от КП „БСП ЗА БЪЛГАРИЯ“;
  • Славчо Георгиев Велков, кандидат за народен представител в 13 МИР – Пазарджик и в 25 МИР – София, издигнат от ПП „ДВИЖЕНИЕ НА НЕПАРТИЙНИТЕ КАНДИДАТИ“;
  • Спас Антонов Благов, кандидат за народен представител в 13 МИР – Пазарджик и в 25 МИР – София, издигнат от ПП „РУСОФИЛИ ЗА ВЪЗРАЖДАНЕ НА ОТЕЧЕСТВОТО“;
  • Стефан Тотев Стоянов, кандидат за народен представител в 31 МИР – Ямбол, издигнат от КП „БЪЛГАРСКИ ВЪЗХОД“;
  • Стилиян Николов Иванов, кандидат за народен представител в 4 МИР – Велико Търново и в 25 МИР – София, издигнат от ПП „МИР“;
  • Стоян Георгиев Давидов, кандидат за народен представител в 1 МИР – Благоевград и в 22 МИР – Смолян, издигнат от КП „КОАЛИЦИЯ СПРАВЕДЛИВА БЪЛГАРИЯ“;
  • Стоян Стефанов Трашлиев, кандидат за народен представител в 31 МИР – Ямбол, издигнат от КП „БЪЛГАРСКИ ВЪЗХОД“;
  • Тодор Стоянов Кордоловски, кандидат за народен представител в 11 МИР – Ловеч, издигнат от ПП „ИЗПРАВИ СЕ БЪЛГАРИЯ“.

На предишните парламентарни избори (1 ноември 2021 г.) за 47-то Народно събрание имаше отново 57 агенти на ДС или разузнавателните служби на БНА сред кандидат-депутатите.

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов