|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Осветени са кметските наместници в област Видин с агентурни досиета в ДС ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Вторник, 11 Януари 2022 15:26

alt

 

Комисията по досиетата огласи сътрудниците на тоталитарните комунистически служби сред кметските наместници в област Видин.

По закона за досиетата независимият държавен орган, натоварен с изпълнение на държавната политика по разкриването на сътрудниците на репресивния апарат на БКП, е задължен да извърши проверка за принадлежност към Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА на главните архитекти на общини и на райони за градовете с районно деление и кметските наместници.

В област Видин проверката е обхванала общо 387 лица, заемали или заемащи горепосочените ръководни позиции.

От тях с принадлежност към тоталитарните служби Комисията е установила 16 лица (решение №2-2016 от 11 януари 2022 г.).

Обявила е данните за 10 души, а 6 са починали и по закона за досиетата информацията за тях не е публична.

Разкритите сътрудници са:
община Белоградчик

  • Иван Ангелов Дамянов, Кметски наместник на с. Салаш до 1991 г.;
  • Милчо Илиев Иванов, Кметски наместник на с. Рабиша в периода от 1999 г. до 2007 г. и от 2009 г. до 2011 г.;

община Бойница

  • Иван Велков Нинов, Кметски наместник на с. Шишенци в периода от 2003 г. до 2007 г.;
  • Неделчо Петров Тодоров, Кметски наместник на с. Бориловец от 2011 г. до 2015 г. и от 2019 г. до 2020 г.;

община Димово

  • Илия Киров Костов, Кметски наместник на с. Шипот от 28.11.2003 г. до 01.10.2008 г.;
  • Николина Найденова Еленкова, Кметски наместник на с. Скомля от 14.11.2011 г. до 12.11.2015 г.;
  • Тихомир Младенов Танев, Кметски наместник на с. Лагошевци от 02.12.2019 г.

община Макреш

  • Илия Каменов Иванов, Кметски наместник на с. Подгоре от 2011 г. до 2015 г. и от 2019 г.

община Ружинци

  • Емилиян Тодоров Младенов, Кметски наместник на с. Плешивец от 08.09.2000 г. до 06.11.2003 г.

община Чупрене

  • Еленко Антов Еленков, Кметски наместник на с. Върбово от 06.12.2007 г. до 17.12.2019 г.

 

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов