|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Малки партии – много агенти на ДС: Обявени са сътрудниците в още 9 извънпарламентарни формации ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 20 Май 2019 19:29

alt

Комисията по досиетата обяви проверките за принадлежност към тоталитарните комунистически служби в ръководствата на още девет политически извънпарламентарни формации.

В партия „Обединена социалдемокрация” са проверени общо 99 души (решение №2-1622 от 14 май 2019 г.). От тях 7 души са с принадлежност към тоталитарните служби. Това са:

  • Георги Делчев Бакалов, член на ръководен орган на партия (член на Национален съвет) от 03.01.2013 г.;
  • Дечко Иванов Петков, член на Национален съвет от 03.01.2013 г.;
  • Кольо Петков Парамов, член на ръководен орган на партия (председател) от 03.01.2013 г. до 21.03.2014 г., член на Национален съвет от 28.10.2014 г.;
  • Милчо Николов Илчев, член на Национален съвет от 03.01.2013 г.;
  • Петър Стоянов Попов, член на Национален съвет от 03.01.2013 г. и от 28.10.2014 г., заместник-председател от 21.03.2014 г., член на Изпълнителен съвет от 28.10.2014 г.;
  • Румен Иванов Мандов, член на Национален съвет от 03.01.2013 г., член на Изпълнителен съвет от 21.03.2014 г.;
  • Чавдар Георгиев Младенов, член на Изпълнителен съвет от 25.03.2009 г.
  • В партия „Движение за социален хуманизъм” проверката е засегнала 123 лица на ръководни позиции (решение №2-1623 от 14 май 2019 г.). От тях с досиета са общо 12 лица:

    • Валентин Кирилов Пешев, член на ръководен орган на партия (член на Национален изпълнителен съвет и на Оперативно бюро) от 04.07.2012 г., член на Национален изпълнителен съвет от 07.07.2016 г.;
    • Велин Язов Желев, член на Национален изпълнителен съвет и на Оперативно бюро) от 04.07.2012 г.;
    • Георги Тодоров Георгиев, член на Национална контролна комисия от 11.06.2003 г.;
    • Георги Тръндев Георгиев, член на Национална контролна комисия от 04.07.2012 г.;
    • Димитър Кирилов Зидаров, заместник-председател на Национална контролна комисия от 18.07.2006 г.;
    • Ивайло Илиев Зартов, заместник-председател от 10.07.2008 г. до 28.12.2009 г.;
    • Иван Петков Велев, член на Национален изпълнителен съвет и на Оперативно бюро от 04.07.2012 г.;
    • Огнян Гатев Дечев, член на Национална контролна комисия от 04.07.2012 г., член на Национален изпълнителен съвет и на Оперативно бюро от 07.07.2016 г.;
    • Райчо Кирилов Иванов, член на Национална контролна комисия) от 10.07.2008 г.;
    • Сиво Петров Сивов, член на Национален изпълнителен съвет и на Оперативно бюро от 04.07.2012 г., заместник-председател и член на Национален изпълнителен съвет и на Оперативно бюро от 07.07.2016 г.
    • Тома Любенов Томов, заместник-председател от 11.06.2003 г. до 06.07.2007 г.;
    • Чавдар Асенов Сутински, член на Национален изпълнителен съвет и на Оперативно бюро от 04.07.2012 г., изпълнителен секретар) от 22.07.2015 г.

    В партия „Българска социалдемокрация – Евролевица” са проверени общо 133 лица (решение №2-1627 от 20 май 2019 г.). От тях с агентурно минало са 9 души. Комисията е обявила данните за 6-ма от тях, тъй като 3-ма са починали и по закон информацията в такива случаи не е публична. Разкритите сътрудници са:

    • Димо Василев Димов, заместник-председател от 07.07.1998 г.;
    • Емил Ангелов Димитров, член на Национален партиен съвет и на Изпълнителен съвет от 14.04.2010 г.;
    • Ивайло Илиев Зартов, член на Национален партиен съвет и на Изпълнителен съвет от 14.04.2010 г.;
    • Лъчезар Росенов Георгиев, член на Изпълнителен съвет от 26.07.2007 г.;
    • Радка Андонова Кирова, член на Национален партиен съвет от 01.08.2016 г.;
    • Чавдар Георгиев Младенов, член на Изпълнителен съвет от 05.02.2001 г. и от 21.08.2003 г.

    В НДСВ проверката е обхванала 188 души (решение №2-1628 от 20 май 2019 г.). Комисията е установила двама сътрудници, но е обявила данните за единия от тях, тъй като другият е починал.

    Разкритият агент е Владимир Асенов Каролев, член на Политически съвет от 13.11.2008 г. и член на Национален съвет от 20.01.2010 г.

    В Българската комунистическа партия на България проверката е засегнала 59 души на ръководни позиции (решение №2-1629 от 20 май 2019 г.).

    От тях 7 са с досиета. Комисията е обявила данните за 6 от тях, тъй като един е починал. Разкритите са:

    • Васил Бориславов Костадинов, член на Централен комитет от 12.08.2016 г.;
    • Георги Янчев Георгиев, член на Централен комитет от 12.08.2016 г.
    • член на Политическо бюро от 04.10.2016 г.;
    • Димитър Тодев Димитров, член на |Централен комитет от 12.08.2016 г.;
    • Иван Димитров Пиралков, член на Централен комитет от 12.08.2016 г.;
    • Тодор Петров Стоянов, член на Централен комитет от 12.08.2016 г.

    В пария „Християн-социален съюз” проверката е засегнала 44 лица (решение №2-1630 от 20 май 2019 г.). От тях с досиета са двама души:

    • Димитър Георгиев Стефанов, член на Централен управителен съвет от 10.01.2002 г., заместник-председател от 27.10.2004 г.;
    • Петко Иванов Халачев, член на Централен управителен съвет от 10.01.2002 г.

    В партия „Нова зора” са проверени общо 65 души (решение №2-1631 от 20 май 2019 г.).

    Установени са 14 сътрудници, като Комисията е обявила данните за 13, тъй като един е починал.

    Разкритите сътрудници са:

    • Атанас Стефанов Атанасов, член на Централен политически съвет от 08.08.2018 г.;
    • Васил Тодоров Гюзелев, член на Централно изпълнително бюро от 14.07.2006 г.;
    • Гаврил Трифонов Гаврилов, член на Централен политически съвет от 27.10.2008 г.;
    • Добромир Мартинов Задгорски, член на Управителен съвет от 22.09.1993 г.;
    • Евгений Пенков Еков, член на Централен политически съвет от 04.07.2014 г. до 29.12.2014 г.;
    • Евгения Иванова Иванова, член на Централен политически съвет и на Централно изпълнително бюро от 04.07.2014 г. до 29.12.2014 г., секретар от 08.08.2018 г.;
    • Лилия Николова Кръстева, член на Централна контролна комисия от 04.07.2014 г. до 03.04.2015 г.;
    • Любен Цветанов Виденов, член на Централен политически съвет и на Централно изпълнително бюро от 04.07.2014 г. секретар от 15.07.2015 г., заместник-председател от 08.08.2018 г.;
    • Минчо Мънчев Минчев, председател от 22.09.1993 г.;
    • Огнян Стефанов Сапарев, член на Централно изпълнително бюро от 14.07.2006 г., заместник-председател от 21.04.2009 г., член на Централен политически съвет от 04.07.2014 г., член на Централно изпълнително бюро от 12.05.2010 г.;
    • Радич Стоянов Радичев, член на Управителен съвет от 22.09.1993 г.;
    • Румен Йорданов Йорданов, член на Централен политически съвет от 04.07.2014 г.;
    • Станислав Тодоров Станилов, председател на Контролен съвет от 22.09.1993 г., заместник-председател от 14.07.2006 г. до 27.10.2008 г.

    В партия „Политически клуб Екогласност” са проверени 42 лица (решение №2-1632 от 20 май 2019 г.). От тях 4-ма са с агентурно минало. Комисията е обявила данните за 3-ма от тях, тъй като едно лице е починало.

    Разкритите сътрудници са:

    • Георги Петрушев Христов, член на Изпълнителен съвет от 08.09.1995 г.;
    • Димитър Стефанов Наумов, член на Изпълнителен съвет от 08.09.1995 г.;
    • Емил Ценов Георгиев, член на Изпълнителен съвет от 08.09.1995 г., заместник-председател от 04.02.1998 г., председател от 14.07.2006 г.

    В партия „Политически клуб Тракия” са проверени 36 лица (решение №2-1632 от 20 май 2019 г.).

    От тях с принадлежност са 8 лица, като едно от тях е починало. Разкритите сътрудници са:

    • Георги Василев Мисайлов, съпредседател от 22.03.2011 г., член на Централен съвет от 19.06.2014 г.;
    • Димитър Иванов Пантелеев, организационен секретар от 19.04.2001 г. съпредседател от 31.01.2007 г.
    • Ефтим Василев Вълчев, член на Централен съвет от 31.01.2007 г., председател на Централен контролен съвет) от 19.06.2014 г.;
    • Никола Хърсев Хърсев, член на Централен съвет от 19.04.2001 г.;
    • Петър Христов Петров, член на Централна контролна комисия от 22.03.2011 г., член на Централен контролен съвет от 19.06.2014 г.;
    • Руси Гочев Шопов, съпредседател от 22.03.2011 г.;
    • Тодор Костов Бояджиев, председател от 19.04.2001 г., член на Централен съвет от 22.03.2011 г., почетен председател от 19.06.2014 г.


    alt

     
    FacebookTwitter
    Google BookmarksLinkedin
    MySpaceRSS Feed

    Регистър

    Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

    Сайт Памет

    Сайт Памет

    Виртуален музей

    Виртуален музей на българския комунизъм
    https://www.desebg.com

    Коментарно

    Коментарно

    Библиотека

    Библиотека

    Речник

    Коментарно
    komdos
    Декомунизация
    Христо Христов