|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Висши военни с досиета, назначавани през последните години ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Вторник, 29 Януари 2019 20:20

alt

Комисията по досиетата обяви резултатите от проверка за принадлежност към тоталитарните комунистически служби на висши военни, заемащи ръководни постове в отбраната, назначавани през последните години.

Проверката е обхванала общо 89 души, заемащи или заемали следните длъжности:  началникът и заместник-началниците на отбраната, командващият, заместник-командващият и началникът на щаба на Съвместното командване на силите, командирите, заместник-командирите и началниците на щабовете на Сухопътните войски, на Военновъздушните сили и на Военноморските сили, главните секретари, генералните директори, заместник генералните директори, главните директори, заместник главните директори, директорите, заместник-директорите, началниците на отдели и началниците на сектори в администрацията на изпълнителната власт, други длъжности, които се заемат с акт на президента на България, Народното събрание, Министерския съвет или министър-председателя в Министерството на отбраната.

От проверените 89 лица пет души са установена принадлежност към тоталитарните служби. Комисията по досиетата е обявила данните за четирима от тях, тъй като едно лице е починало (решение №2-1550 от 29 януари 2019 г.).

Обявените сътрудници във висшия военен ешалон са:

  • Митко Александров Петев, н-к на щаба на Военноморските сили от 01.07.2011 г. до 01.12.2011 г., командир на военноморските сили от 30.06.2015 г. – доверено лице, агент „СЛАВОВ” на Трето управление на ДС (ВКР, военното контраразузнаване) от 1987 г.;
  • Никола Стоянов Каранов, н-к на щаба на Военноморските сили от 25.01.2016 г. до 01.07.2016 г., заместник-командир на Военноморските сили от 01.07.2016 г. до 23.02.2017 г. – агент „ЯВОР” на ВКР-ДС от 1986 г.;
  • Николай Вичев Караиванов, н-к на щаба на Сухопътните войски от 29.06.2017 г. – агент „МАЙК” на ВКР от юни 1991 г.;
  • Симеон Николов Цеков, н-к на щаба на Военноморските сили от 01.06.2006 г. до 02.05.2007 г., заместник-командир на Военноморските сили от 02.05.2007 г. до 30.06.2009 г., заместник-командващ (заместник-командир) на Военноморските сили от 02.05.2007 г. до 30.06.2009 г. – агент „ГЕНЧЕВ” на ВКР-ДС от 1980 г.

Висшите военни длъжности се назначават по предложение на Министерския съвет след съгласуване.

Горепосочените назначения са станали по време на правителствата на Сергей Станишев, Бойко Борисов – 1 и 2, както и на президентите Георги Първанов, Росен Плевнелиев и Румен Радев.



alt

 

За да публикувате коментари, трябва да сте логнат в сайта с избраните от вас потребителско име и парола

FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Регистър

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
Програма достъп до информация
Декомунизация
Христо Христов