| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Във втория кабинет на Борисов няма агенти на ДС |
|
|
| COMDOS - Решения |
| Написано от Христо Христов |
| Сряда, 04 Февруари 2015 15:55 |
|
Комисията по досиетата е задължена по закон да провери всяка смяна в изпълнителната власт. Независимият държавен орган е проверил общо 46 души в състава на гласуваното от Народното събрание през ноември 2014 г. правителство, оглавявано от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Проверените лица обхващат длъжностите министър-председател, зам.-министър-председател, министър и зам.-министър. Комисията по досиетата не е установила принадлежност към тоталитарните служби на нито един член на кабинета. Други 18 членове на настоящия Министерски съвет не подлежат на проверка по закона за досиетата, защото са родени след юли 1973 г. и до юли 1991 г., когато ДС е закрита, не са могли да бъдат вербувани, тъй като не са навършили пълнолетие. Кабинетът Борисов, подкрепян от ГЕРБ, Реформаторския блок, АБВ и Патриотичния фронт, е едва второто редовно правителство след 10 ноември 1989 г., в което ДС или Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА нямат присъствие. Предният кабинет, който беше чист от сътрудници на комунистическите служби, колкото и странно да звучи, беше кабинетът Орешарски (2013-2014). В служебния кабинет Близнашки (2014) също нямаше сътрудници на тоталитарните служби на БКП. Агенти на ДС и разузнавателните служби на БНА присъстват във всички останали редовни или служебни правителства по време на прехода дори в правителствата на СДС начело с Филип Димитров (1991-1992) и Иван Костов (1997-2001). Първенец по брой на сътрудниците на комунистическите служби е самостоятелният кабинет на БСП с премиер Жан Виденов. Първият кабинет на Бойко Борисов, съставен от ГЕРБ през 2009 г. включваше двама сътрудници – Божидар Димитров, министър без портфейл, отговарящ за българите в чужбина и Павлин Димитров, зам.-министър на вътрешните работи, щатен служител на ДС. Двамата обаче подадоха оставка в края на 2010 г., след разразилия се скандал с досиетата на дипломатите, когато се оказа, че над 40 посланици, сътрудници на комунистическите служби, представляват по това време България по света. Кабинетът на ГЕРБ взе решение да отзове действащите посланици и за да не бъде атакуван Борисов, че в състава на правителството си има сътрудници, Божидар Димитров и Павлин Димитров подадоха оставки. От началото на 2011 г. до март 2013 г. правителството на Борисов функционира без сътрудници на тоталитарните служби. |