Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Сагата с дипломатите -- Образование: комунизъм |
Бившият кмет на Царево от черния списък на природозащитниците е работил за Държавна сигурност |
![]() |
![]() |
COMDOS - Решения |
Написано от Христо Христов |
Четвъртък, 28 Февруари 2013 13:55 |
Бившият кмет на Царево Петко Арнаудов, който е в черния списък, съставен от екозащитници с имената на фирмите и личностите, унищожаващи българската природа, е свързан с бившата Държавна сигурност. Това стана ясно от доклада на комисията по досиетата, която обяви проверката за ръководните лица в местната власт в община Царево с принадлежност към бившите тайни комунистически служби (решение №2-142 от 27 февруари 2013 г.). Арнаудов, който почти 10 години управлява Царево, е известен с искането си за заличаването на Природен парк „Странджа” и допускането на множество нарушения, позволили грандиозно застрояване по крайбрежието в ущърб на природата. Той става кмет на Царево през 2002 г. като кандидат на БСП и е преизбран на този пост на местните избори през 2007 г. от същата политическа сила. Остава кмет до есента на 2011 г. В одитен доклад от 2005 се изброяват 112 закононарушения на Арнаудов, сред които продажби на общински имоти на половин цена, обществени поръчки без конкурс, конфликти на интереси, нарушение на Закона за държавния служител (назначил е жена си на работа в общината). Прокуратурата в Бургас прекратява воденото срещу него дело ден преди излизането на доклада. Петко Арнаудов (1950) е бил агент „ИВАНОВ” на Управление гранични войски – ДС от 1976 г. Свален е от оперативния отчет през 1979 г. Досието му е унищожено през 1990 г. Интересно е, че промените го заварват на ръководен пост в местната власт – общински народен съветник. През 1995 г. той отново влиза в местната власт като общински съветник до 2002 г., когато се издига и става кмет. Неговата принадлежност към Държавна сигурност е обявена за първи път от комисията по досиетата през 2007 г. при проверката на наддидатите за кметове, а също така и през 2011 г., когато Арнаудов се кандидатира неуспешно за трети мандат, подкрепян този път от инициативен комитет. Общо 15 сътрудници на комунистическите тайни служби фигурират в списъка на агентите в местната власт в община Царево, които са заемали ръководни постове през последните 23 години. Към момента в цялата община няма агент, който да заема действащ пост. Проверката е обхванала общо 197 лица на следните постове: кметове, зам.-кметовете, секретари на общини и общински съветници. В община Царево влизат 13 населени места с общо население от близо 9 300 жители. Сред обявените сътредници в общината са бившият кмет на кметство Българи Георги Георгиев (1995-1999) и Петър Петров, кмет на кметство Варвара (1991-1996). Останалите агенти са все общински съветници.
Комисията по досиетата обяви и агентите на ръководни позиции в местната власт от промените насам и в община Сунгурларе (решение №2-143 от 27 февруари 2013 г.). от 267 проверени лица с агентурно минало са 8 души. Община Сунгурларе има 28 населени места с общо население над 12 500 жители. Сред обявените сътрудници на ДС са Васил Панделиев, бивш кмет на община Сунгурларе (1995-1999). Подобно на бившия кмет на Царево Арнаудов и Панделиев началото на промените го заварва в изпълнителната власт. До 1990 г. е общински народен съветник. Такъв е и в периода 2003-2007 г., а през 2007-2011 г. е зам.-кмет на общината. Неколкократно е променял партийната си принадлежност през годините на прехода. На местните избори през есента 2011 г. е кандидат за общински съветник в Сунгурларе, издигнат ромската партия „Движение за равноправен обществен модел” (ДРОМ). Васил Панделиев (1954) е разкрит като агент „ПАН” на окръжно управление на МВР-ДС в Бургас от февруари 1988 г. Досието му е запазено и в него се съдържа собственоръчно подписана декларация. В списъка на агентите фигурират още и Марин Маринов, кмет на кметство Садово до 1995 г. и Стефан Стефанов, кмет на кметство Славянци (1995-1999). За 14 лица, които са били общинари в периода 1989-1990 г. комисията по досиетата все още не е получила необходимите данни от общината, за да ги провери.
С изнесените данни общините Царево и Сунгурларе се присъединяват към административните структури в Югоизточна България, в които към момента на ръководни постове като кмет, зам.-кмет, секретар и общински съветници не са заети от агенти на комунистическите тайни служби. Такива общини са Поморие, Малко Търново Созопол, Средец, Камено и Приморско в Бургаска област. Досега комисията по досиетата е извършила и обявила проверките в общ 24 общини в Югозападна България и в Югоизточна България. С тях са проверени над 4500 лица, заемали или заемащи постовете кмет, зам.-кмет, секретар и общински съветник от 10 ноември 1989 г. насам. Общият брой на разкритите агенти е над 290. Проверени общини в Югозападна България:
Проверени общини в Югоизточна България:
Информациите за тях и докладите на комисията може да намерите в секция COMDOS, рубрика „Решения” на сайта. |