Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Сагата с дипломатите -- Образование: комунизъм |
Какво написа в учебника по история за управлението на Виденов един член на ИБ на БСП при кабинета Виденов |
![]() |
![]() |
Рубрики - Образование: комунизъм |
Написано от Христо Христов |
Събота, 29 Юни 2019 19:41 |
Сега сайтът представя друг пример, от който читателите сами ще могат да си направя извода колко обективно проф. Баева е представила фактите около катастрофалното управление на еднопартийния кабинет на БСП (1995-1997) начело с лидера ѝ Жан Виденов. Малцина знаят, а още по-малко си спомнят, че Искра Баева, която бивш член на БКП и на БСП, е и е член на Изпълнителното бюро на БСП точно по време на управлението на социалистическата партия при Виденов. Излиза, че на времето тя е в оперативния орган на партията, а днес пише за историята на прехода в един от новите учебници, включително и за периода на Виденовото управление.
Резонният въпрос е дали човек в това положение не е в конфликт на интереси? Журналистът Христо Христов зададе този въпрос на проф. Баева по електронната поща и тя му отговори следното: „Не, не смятам, че съм в конфликт на интереси, тъй като академичните историци имат право на политическа дейност, те не са деполитизирани. Въпросът е да не политизират своите изследвания. Нито в България, нито някъде по света политическото членство не е било пречка за професионална дейност. Можем да го видим и в България - включително и сред сегашните автори на учебници има такива, които в един или друг период са били членове на различни партии. И това не ги прави неспособни да пишат учебници и да се занимават с история. А за написаните от мен текстове положителни оценки вече са дали рецензентите и комисиите по одобряване на учебници в МОН. Никой от тях не посочва да има някаква политизация.”
Нека да видим как и дали обективно проф. Баева е описала управлението на Виденов за бъдещите ученици, които нищо не са чували за катастрофалните резултати от това управление. Проф. Баева е сметнала, че всичко може да е опише с... едно изречение. Това изречение е следното: Само с това изречение Баева обяснява тежкото положение, до което докарват българското общество. Случайно или не тя е спестила една от „емблемите” на управлението на БСП при Виденов и тази „емблема” е хиперинфлацията.
Защото тя е в безпрецедентни за историята ни размери. Хиперинфлация, която води до близо 4000 лв. за един долар (февруари 1997 г.), хиперинфлация, която превръща заплатите на хората в 4-5 щатски долара. Хиперинфлация, при която един хляб струва 280 лв., кофичка мляко – 350 лв., а кило захар – 1500 лв. Ето това го няма. Няма го и фактът, че хората тогава си загубиха спестяванията, тъй като хиперинфлацията ги стопи. Но не си мислете, че тези безспорни факти е заради ограничения в обема. Защото бившият член на ИБ на БСП проф. Баева е отделила четири изречение да описва масовата приватизация при Виденов – това за нея е по-важно. Тя има и следният обяснителен текст за това какво се случва в разгара на катастрофалното управление на БСП:
Отделно от тези текстове, паркирани със заглавие „Кризата от 1996-1997 г.” проф. Искра Баева много смело е решила да представи Жан Виденов в отделен текст като личност на епохата.
От този текст младите поколения българи също няма да научат за огромното бедствие, което се стовари върху българското общество през 1996-1997 г. Ето го и текстът:
Картината от неговото управление тук липсва дори и в едно изречение. Под този достоен за завиждане портрет, написан от проф. Искра Баева, са зададени следните въпроси към учениците: „Кои мерки на правителството му стоят зад определението „по-плавен” преход? Възможен ли е такъв в българските условия?
Въпрос за това какво оставя след себе си Виденов и партията няма. Няма и да има в текст от историк като Баева, която е част от Изпълнително бюро на БСП по време на това злощастно управление. За да добиете представа за очевидното изкривяване на картината в историческия разказ за управлението на БСП и Виденов desebg.com ви дава възможност да се запознае как то е описано в другите учебници и сами да си направи извода за стила и целите на проф. Баева. В нито един от тези четири учебници авторите му не са си позволили да представят Жан Виденов като „личност на епохата”, което също е показателно за преценката кои трябва да са акцентите пред учениците.
Описание на управлението на Виденов в учебника на издателство „Анубис” Там авторският колектив е Х. Матанов, И. Илиев, К. Табакова, В. Колев, Р. Маринова-Христиди, като в съдържанието на учебника не е посочено кои автори по кои уроци са писали. Описанието на резултата Виденовото управление в този учебник е следното в урока „Преход от тоталитарна държава към демокрация”:
Тук в авторския колектив влизат Людмил Спасов, Петко Ст. Петков, Тодор Мишев, Владимир Ангелов и Катя Бенчева. Не е обозначено, кой от тях е писал за периода след 1989 г.
Текстът на управлението на Виденов е следният: „През 1994 г. изборите са спечелени от БСП с голямо мнозинство. Нейният лидер Жан Виденов съставя правителство. За да смекчи последиците от тежкия преход, новото правителство започва реформи със „социално ориентирана” икономическа политика. Опростяват се дълговете на държавните предприятия, вдигат се пенсиите и заплатите, подобряват се социалните помощи. В началото на 1996 г. кризисните тенденции се усилват. Върху държавните банки се оказва натиск да кредитират губещи предприятия и това води до банков крах и финансова криза. От април до октомври 1996 г. фалират 15 банки и много българи изгубват спестяванията си. Инфлацията стига огромни размери... На 21 декември 1996 г. Жан Виденов подава оставка и БСП се отказва от властта.”
Авторският колектив на учебника се състои от Пламен Павлов, Райна Гаврилова, Веселин Янчев, Любомир Огнянов, Мария Бенова, Мария Босева и Кирил Славчев. Не е посочено кой от тях е писал урока за историята след 1989 г. Текстът за управлението на Виденов в учебника на „Просвета” е разделен в две части – за „Политическия преход” и „Преходът към пазарна икономика”: „Преходът към пазарна икономика” Авторският колектив е съставен от Милко Палангурски, Иван Лазаров, Красимира Мутафчиева, Иван Русев, Лъчезар Стоянов, Виолета Стойчева и Юлия Симеонова. Не е посочено кой е авторът на урока за историята след 1989 г.
Описанието на Виденовото управление е следното: Вече със сигурност сте си отговорили дали написаното от историка Искра Баева и бивш член на ИБ на БСП при Виденов, е точно, обективно и пълноценно в сравнение с другите историци в останалите учебници или е тенденциозно представено, непълно и със спестени факти.
От 21 юни 2019 г. фондация „Истина и памет” инициира петиция за недопускане на подмяна на факти и събития от комунистическия период 1944-1989 г. и прехода към демокрация или за манипулативното, подвеждащо и тенденциозното им представяне в новите учебници по история и цивилизации за 10-ти клас, която може да подкрепите – ТУК. |