Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Евтим Костадинов: Разкрихме близо 12 000 агенти |
Рубрики - Образование: комунизъм |
Написано от Христо Христов |
Вторник, 06 Декември 2016 15:50 |
Сайтът desebg.com публикува резюме от доклада на председателя на Комисията по досиетата Евтим Костадинов за дейността на независимия държавен орган, представен на конференцията „Тоталитаризмът в България 1944-1989: Преосмисляне чрез знание“, проведена в гр. Враца на 20-21 ноември 2016 г. и организирана от община Враца и фондация „Истина и памет” пред ученици и студенти от града. Вътрешните подзаглавия са на сайта. Днес, 6 декември 2016 г. се навършват точно 10 години от приемането на закона за досиетата, който действа и към момента.
Бих казал, че започнахме работа при нулев кредит на обществено доверие, до голяма степен в резултат на неуспешната дейност на предходните няколко комисии, създадени по време на прехода. Днес, 10 години след приемането на закона, може да кажем, че голяма част от обществото продължава своята подкрепа за продължаване на процеса по разкриване на сътрудниците на тоталитарните служби на ръководни постове в държавата и за изследване на архивите от този период. От 2007 г. насам ние сме проверили 262 672 лица на ръководни постове, установили сме 13 420 сътрудници и сме обявили 11 923 души, като разликата се отнася за починали лица, информацията за които не се огласява по закон. В своята дейност Комисията има няколко важни задачи, а именно:
Ние сме единствената комисията, която се отчита пред Народното събрание. Правим го два пъти в годината и никой политик не може да се оплаче, че не знае каква дейност сме извършили.
През 2008 г. правителството ни предостави две бивши полусрутени казарми, където трябваше да създаден Централизиран архив за документите на тоталитарните комунистически служби.
Няма да скрия, че в началото като видях състоянието на сградите се чудих дали да се откажем или да се опитаме да го направим. Реших да продължим и имахме голямо желание и упорств. Свършихме изключителна работа и изградихме едно съвременно архивохранилище, което открихме в началото на 2011 г. Всички, които са идвали в архива, не вярваха на очите си. Това, което сме съградили в Банкя никой не може да го приватизира за нещо друго. Така е направено съоръжението, че може да се използва само за съхранение на архиви. В него вече са събрани над 11 километра архиви от периода 1944-1991 г.
В центъра на столицата разполагаме с добре оборудвана читалня, която се ползва от гражданите и изследователите. В малката ни администрацията сме назначили много млади хора и създадохме добър колектив.
През годините противниците на отварянето на архивите на Държавна сигурност не спряха да повтарят: „До кога с тези досиета?” Около 12 са атаките срещу закона и Комисията от началото на съществуването им до днес, но те не успяха и ние продължаваме своята дейност. Най-спокойно работихме при мандата на първото правителство на Бойко Борисов. Тогава МВР предаде над 1 млн. архиви единици.
Част сме от едно уникална мрежа на сродни Комисии и институти в Европейския съюз и активно участваме в това международно сътрудничество.
Изследователската ни дейност беше развита през втория мандат на Комисията и вече имаме издадени 34 документални сборници, чрез които популяризираме съдържанието на архива на ДС и разузнавателните служби на БНА. Надяваме се този опит да бъде съхранен и продължен, защото той е в полза на нашето общество. |