|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Само на desebg.com: Списък на агентите на ДС, избрани като общински съветници в България (мандат 2019-2023 г.) ПДФ Е-мейл
WHO IS WHO - Местна власт
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 15 Юни 2020 16:58

alt

 

Комисията по досиета приключи глобалната проверка на лицата, кандидатирали се за общински съветници на последните местни избори през октомври 2019 г.

Проверката продължи от декември 2019 г. до миналата седмица, обхващайки общините в 28-те области в България. В този период бяха проверени няколко десетки хиляди лица, издигнати от различни политически партии или коалиции за общински съветници.

Сайтът desebg.com предлага обобщена статистика, базирана на проверки на установените от Комисията по досиетата сътрудници и вотът, който са получили.

Данните, оповестени от Комисията, показват, че във всички 28 области в страната са издигнати за общинари общо 341 сътрудници на Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА.

 Проверка на desebg.com в сайтовете на общинските избирателни комисии, както и в сайтовете на съответните общини, в които са установени сътрудници, установи, че от 341 агенти са избрани общо 68 общински съветници с досиета.


Тройката „първенци” – ДПС, ГЕРБ, БСП

Данните показват, че най-много избрани общински съветници с агентурно минало има ДПС – 18 общинари, следвана от ГЕРБ – 16 и БСП – 14. Партията ВМРО, която е управляваща, има само един избран сътрудник на ДС, общински съветник.

ГЕРБ и БСП имат по един избран общински съветник с принадлежност към ДС, който обаче се е кандидатирал и за кмет и е избран като такъв (кметовете на Шумен и Правец, б.а).

Общо 6 са избраните общинари с досиета, които са издигнати от коалиции, в които участва поне една от парламентарно представените политически сили.

От тези 6 сътрудници БСП е подкрепила 4 кандидати, ГЕРБ – 1, ДПС и „Воля” – 1.

Извънпарламентарно представените политически сили са издигнали общо 13 кандидати за общински сътрудници, които са избрани на изборите през октомври 2019 г.


Без агенти – областите Търговище, Хасково и София-град

Само в общините на три области няма избрани сътрудници на тоталитарните комунистически служби, показва статистиката.

Това са областите Търговище, Хасково и София-град (Столична община).


Най-много агенти общинари в областите Бургас, Кърджали и Шумен

Най-много общински съветници с принадлежност към Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА има в област Бургас – 7 общинари, следвана от областите Кърджали и Шумен – с по 6 сътрудници.

Във всички останали области има най-малко по един общински съветник с досие.

Desebg.com публикува пълен списък на избраните общински съветници по партии и коалиции.

 

ДПС

1.    Бейхан Фикри Мехмед, общински съветник в община Каолиново, издигнат от ДПС;
2.    Гюнай Ибрямов Тефиков, общински съветник в община Шумен, издигнат от ДПС;
3.    Ердиван Васви Мустафа, общински съветник в община Нови Пазар, издигнат от ДПС;
4.    Байрам Рашидов Рашидов, общински съветник в община Твърдица, издигнат от ДПС;
5.    Ремзи Халид Мехмед, общински съветник в община Дулово, издигнат от ДПС;
6.    Нюсрет Исмет Мустафа-Салим, общински съветник в община Разград, издигнат от ДПС.
7.    Нехат Ниязиев Кантаров, общински съветник в община Тутракан, издигнат от ДПС;
8.    Айнур Юмеров Юсеинов, общински съветник в община Ардино, издигнат от ДПС;
9.    Альон Насков Хаджиев, общински съветник в община Ардино, издигнат от ДПС;
10.    Раиф Шабан Мустафа, общински съветник в община Кърджали, издигнат от ДПС
11.    Реджеб Салим Нури, общински съветник в община Черноочене издигнат от ДПС;
12.    Сабахтин Ариф Давуд, общински съветник в община Крумовград, издигнат от ДПС;
13.    Тасим Ахмед Мустафа, общински съветник в община Крумовград, издигнат от ДПС;
14.    Нурхаят Нюфел Изет – общински съветник в община Крушари, издигнат от ДПС;
15.    Али Ахмедов Алиев, общински съветник в община Севлиево, издигнат от ДПС;
16.    Милчо Иванов Цоков, общински съветник в община Бойница, издигнат от ДПС;
17.    Ружди Алириза Хасан, общински съветник в община Айтос, издигнат от ДПС;
18.    Фикрет Миман Кадиш, общински съветник в община Сунгурларе, издигнат от ДПС.


ГЕРБ

1.    Татяна Петкова Петкова, общински съветник в община Ямбол, издигната от ГЕРБ;
2.    Красимир Ненов Чернев, общински съветник в община Мъглиж, издигнат от ГЕРБ;
3.    Таньо Брайков Танев, общински съветник в община Стара Загора, издигнат от ГЕРБ;
4.    Красимир Йорданов Петров, общински съветник в община Тутракан, издигнат от ГЕРБ;
5.    Иван Йосифов Кюркчиев, общински съветник в община Русе, издигнат от ГЕРБ.
6.    Ангел Тодоров Иванов, общински съветник в община Брезово, издигнат от ГЕРБ (избран е от ОИК Брезово на мястото на отказал се общински съветник от ГЕРБ като следващ в листата);
7.    Стефан Иванов Дедев, общински съветник в община Пловдив, издигнат от ГЕРБ, избран за зам.-председател на Общинския съвет (бивш депутат от ГЕРБ);
8.    Минко Цочев Акимов, общински съветник в община Троян, издигнат от ГЕРБ;
9.    Свилен Алдинов Русинов, общински съветник в община Тетевен, издигнат от ГЕРБ;
10.    Неделко Миланов Нинов, общински съветник в община Бойница, издигнат от ГЕРБ;
11.    Цветан Василов Маджарски, общински съветник в община Бойница, издигнат от ГЕРБ;
12.    Здравко Василев Василев, общински съветник в община Малко Търново, издигнат от ГЕРБ;
13.    Красимир Георгиев Стефанов, общински съветник в община Малко Търново, издигнат от ГЕРБ;
14.    Манол Тодоров Манолов, общински съветник в община Приморско, издигнат от ГЕРБ;
15.    Георги Петров Крънчев, общински съветник в община Разлог, издигнат от ГЕРБ;
16.    Любомир Димитров Христов, кандидат за общински съветник в община Шумен, издигнат от ГЕРБ (той се е кандидатирал и като кмет и е избран като такъв, б.а.).


БСП

1.    Севи Атанасов Севев, общински съветник в община Смядово, издигнат от БСП;
2.    Валентина Стойчева Бонева, общински съветник в община Стара Загора, издигната от БСП;
3.    Денислав Христов Сербезов, общински съветник в община Казанлък, издигнат от БСП;
4.    Иванко Петров Пандезов, общински съветник в община Ихтиман, издигнат от БСП;
5.    Атанас Костов Делибалтов, общински съветник в община Сливен, издигнат от БСП;
6.    Иво Филипов Костов, общински съветник в община Котел, издигнат от БСП;
7.    Радослав Йорданов Кутийски, общински съветник в община Сливен, издигнат от БСП;
8.    Пантелей Стоянов Мемцов, общински съветник в община Чепеларе, издигнат от БСП;
9.    Красимир Славчев Манов, общински съветник в община Лъки, издигнат от БСП;
10.    Тихомир Койчев Лазаров, общински съветник в община Тетевен, издигнат от БСП;
11.    Кирил Стефанов Кунчев, общински съветник в община Брегово, издигнат от БСП;
12.    Милчо Лалов Въков, общински съветник в община Брегово, издигнат от БСП;
13.    Олег Асенов Миков, общински съветник в община Димово, издигнат от БСП (избран е за председател на Общинския съвет, б.а.);
14.    Румен Илиев Гунински, кандидат за общински съветник в община Правец, издигнат от БСП (избран е за кмет на общината).


МВРО

  1. Митко Райчев Димов, общински съветник в община Трекляно, издигнат от ВМРО.


Избрани общински съветници, издигнати от коалиции

с участието на парламентарно представени партии

1.    Ивалин Георгиев Цолов, общински съветник в община Долна Митрополия, издигнат от МК  ГЕРБ/БЗНС, ВМРО-БНД, СДС/;
2.    Любомир Иванов Йолов, общински съветник в община Искър, издигнат от КП БСП ЗА БЪЛГАРИЯ /ПП АБВ, ПП АТАКА/;
3.    Димитър Маринов Митов, общински съветник в община Брусарци, издигнат от МК НДСВ/ДПС, НОВОТО ВРЕМЕ, ВОЛЯ;
4.    Радослав Тодоров Стойков, Кандидат за общински съветник в община Хайредин, издигнат от Местна коалиция „БСП ЗА БЪЛГАРИЯ (ПП Никола Петков)“.
5.    Стоян Витанов Витанов, общински съветник в община Велико Търново, издигнат от МК БСП ЗА БЪЛГАРИЯ (ПП АБВ (АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРСКО ВЪЗРАЖДАНЕ), ПП ДВИЖЕНИЕ 21).
6.    Иван Димитров Кичев, общински съветник в община Средец, издигнат от  КОАЛИЦИЯ "БСП ЗА БЪЛГАРИЯ /КОАЛИЦИЯ "БСП ЗА БЪЛГАРИЯ", ПП "ВЪЗРАЖДАНЕ"/";


Извънпарламентарни партии или коалиции

с агенти на ДС сред общинските съветници

1.    Неджатин Басри Хамид, общински съветник в община Хитрино, издигнат от МК ДОСТ (ДОСТ, БЗНС);
2.    Петър Иванов Желязков, общински съветник в община Стара Загора, издигнат от партия Движение Нашият град;
3.    Денислав Исидоров Белинов, общински съветник в община Кубрат, издигнат от Земеделски народен съюз;
4.    Дечко Иванов Петков, общински съветник в община Първомай, издигнат от Социалдемократическа партия;
5.    Петър Басманджиев, общински съветник в община Перник, издигнат от партия Български демократичен съюз „Радикали”.
6.    Димитър Георгиев Андонов, общински съветник в община Ракитово, издигнат от партия БЗНС;
7.    Румен Тодоров Първин, общински съветник в община Вълчедръм, издигнат от ПП ЗЕМЕДЕЛСКИ СЪЮЗ АЛЕКСАНДЪР СТАМБОЛИЙСКИ.
8.    Венелин Ценов Петров, Кандидат за общински съветник в община Враца, издигнат от ПП ЗЕМЕДЕЛСКИ НАРОДЕН СЪЮЗ;
9.    Йордан Стефанов Михтиев, общински съветник в община Горна Оряховица, издигнат от КП "Движение ЗАЕДНО за промяна";
10.    Недялко Атанасов Либчев, общински съветник в община Белослав, издигнат от "ЗЕМЕДЕЛСКИ СЪЮЗ "АЛЕКСАНДЪР СТАМБОЛИЙСКИ"
11.    Кирил Донев Киров, общински съветник в община Несебър, издигнат от партия "БЪЛГАРСКИ СОЦИАЛДЕМОКРАТИ";
12.    Ахмед Ахмедов Башев, общински съветник в община Гърмен, издигнат от коалиция "Ние, гражданите" (Башев е бивш кмет на Гърмен от ДПС (1999-2011), депутат от партията на Доган);
13.    Константин Иванов Гулев, общински съветник в община Гоце Делчев, издигнат от местна коалиция "ДВИЖЕНИЕ ЗА РАДИКАЛНА ПРОМЯНА БЪЛГАРСКАТА ПРОЛЕТ" (АБВ).


Резултати от проверките на кандидатите за общински съветници

на местните избори 2019 г. по области

1.    област Благоевград – 15 агенти сред кандидатите, от които 3-ма избрани;
2.    област Бургас – 25 агенти сред кандидатите, от които 7 избрани;
3.    област Варна – 20 агенти сред кандидатите, от които 1 избран;
4.    област Велико Търново – 7 агенти сред кандидатите, от които 2 избрани;
5.    област Видин – 17 агенти сред кандидатите, от които 6 избрани;
6.    област Враца – 4 агенти сред кандидатите, от които 2 избрани;
7.    област Габрово – 5 агенти сред кандидатите, от които 1 е избран;
8.    област Добрич – 9 агенти сред кандидатите, от които 1 е избран;
9.    област Кърджали – 17 агенти сред кандидатите, от които 6-ма са избрани;
10.    област Кюстендил – 7 агенти сред кандидатите, от които 1 е избран;
11.    област Ловеч – 10 агенти сред кандидатите, от които 3 са избрани;
12.    област Монтана – 14 агенти сред кандидатите, от които 2 са избрани;
13.    област Пазарджик – 9 агенти сред кандидатите, от които 1 е избран;
14.    област Перник – 8 агенти сред кандидатите, от които 1 е избран;
15.    област Плевен – 8 агенти сред кандидатите, от които 2 са избрани;
16.    област Пловдив – 24 агенти сред кандидатите, от които 4 са избрани;
17.    област Разград – 10 агенти сред кандидатите, от които 2 са избрани;
18.    област Русе – 5 агенти сред кандидатите, от които 1 е избран;
19.    област Силистра – 12 агенти сред кандидатите, от които 3 са избрани;
20.    област Сливен – 8 агенти сред кандидатите, от които 4 са избрани;
21.    област Смолян – 10 агенти сред кандидатите, от които 1 е избран;
22.    област София – 17 агенти сред кандидатите, от които 2 са избрани;
23.    София-град (Столична община) – 23 агенти сред кандидатите, от които 0 са избрани;
24.    област Стара Загора – 9 агенти сред кандидатите, от които 5 са избрани;
25.    област Търговище – 7 агенти сред кандидатите, от които 0 избрани;
26.    област Хасково – 15 агенти сред кандидатите, от които 0 избрани;
27.    област Шумен – 19 агенти сред кандидатите, от които 6 избрани;
28.    област Ямбол – 7 агенти сред кандидатите, от които 1 избран.



 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов