|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Зам.-кмет, щатен от ДС, е хванат да шофира с 1,65 промила алкохол ПДФ Е-мейл
WHO IS WHO - Местна власт
Написано от Христо Христов   
Вторник, 02 Август 2016 08:24

alt
Заместник кметът по финансите на гр. Карнобат Жельо Георгиев е установен да шофира с 1,65 промила алкохол в кръвта. Георгиев е спрян за проверка от полицията в събота (30 юли 2016 г.) на ул. „Ивайло” в града около 18 ч. зад волана на лек автомобил „Опел Астра”.

След проба с дрегер полицейските служители са констатирали, че 58-годишният зам.-кмет шофира след употреба на алкохол с концентрация – 1,65 промила. По случая е образувано бързо полицейско производство, съобщиха от Областната дирекция на МВР-Бургас в понеделник (1 август), като в бюлетина лицето е упоменато само с инициали.

В Карнобат обаче бързо се разчува, че зам.-кметът е засечен в нетрезво състояние и медиите дадоха гласност на случая, разкривайки самоличността на нарушителя.

Потърсен за коментар Жельо Георгиев не е вдигал телефона си. Кметът на Карнобат Георги Димитров отказа коментар по случая. „Ще изчакам резултатите от кръвните проби”, заяви той, цитиран от бургаски онлайн издания.

Според Закона за движение по пътищата на лице, управляващо МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 промила, временно се отнема свидетелството за управление, но не за повече от 6 месеца.
Шофирането с над 1,2 промила, какъвто е случая с Жельо Георгиев, е престъпление и се наказва с лишаване от свобода до една година и глоба.

Онова, което медиите, пропуснаха да припомнят, но desebg.com го прави, е, че засеченият в нетрезво състояние зад волана Жельо Георгиев е щатен служител на бившата Държавна сигурност. Той е назначен в Окръжно управление на МВР-ДС Бургас като разузнавач през октомври 1983 г. Преназначен е в старши разузнавач през януари 1990 г.

altКомисията по досиета е разкрила неговата принадлежност към тоталитарния репресивен апарат още през януари 2012 г. при проверката на Агенцията по заетостта.

Тогава Жельо Георгиев е проверен в качеството си на директор ДБТ-Карнобат (май-октомври 2007 г.). При проверката на община Карнобат през 2013 г. той е обявен и в качеството си на зам.-кмет от 2007 г.

Георгиев кара трети мандат, като и трите пъти е назначаван от сегашния кмет Георги Димитров (1957). Интересното в случая е, че и кметът Георги Димитров е сътрудник на Държавна сигурност. Принадлежността му към тоталитарните комунистически служби е разкрита от Комисията по досиетата през 2007 г. при проверката на кандидатите за местни избори.

Той е вербуван като агент през 1978 г. от Трето управление на ДС (ВКР, военното контраразузнаване) под псевдонима „ВЪЛЕВСКИ” . Впоследствие е сътрудник и на Окръжно управление на МВР-ДС във Велико Търново.

Свален е от оперативен отчет през 1983 г. През март 1990 г. негово лично и работно дело са предложени да бъдат унищожени с протокол, но изглежда до това не се е стигнало, защото Комисията посочва наличие в архивите на собственоръчно написани агентурни сведения, като едно от основанията за обявяване за принадлежността му към ДС.

Георги Димитров също има три мандата като кмет. Първите два е издигнат от БСП, а на последните местни избори през октомври 2015 г. той се кандидатира като независим, подкрепен от местната коалиция „Левицата“.

В негова подкрепа се обявяват АБВ, „Движение“ 21, Обединен блок на труда, Леви земеделци, политически блок „Тракия“, ВМРО, КТ „Подкрепа“,  БДЦ и др. Закриването на предизборната му кампания в Карнобат е уважена лично от лидера на АБВ Георги Първанов, също известен като секретен сътрудник на ДС под псевдонима „ГОЦЕ”.

Случаят с Жельо Георгиев не е единственият, когато щатен служител на Държавна сигурност нарушава законите.

През 1993 г. бившият щатен сътрудник на Първо главно управление на ДС (ПГУ, разузнаването) Бриго Аспарухов, в качеството на директор на Националната разузнавателна служба, наследник на ПГУ, се разпорежда за незаконно унищожаването на досието на своя приятел от гимназията Атанас Тилев, като сътрудник на ПГУ под псевдонима „РУМЯНЦЕВ”.

По това време Тилев придобива популярност в България като собственик на Банка за земеделски кредит и Добруджанска банка, фалирали няколко години по-късно по време на банковата криза при управлението на еднопартийното правителство на БСП начело с лидера ѝ Жан Виденов.

По-късно прокуратурата започна разследване срещу Аспарухов и дори внесе обвинителен акт срещу него в съда, но после тихомълком държавното обвинение (по времето на главния прокурор Никола Филчев) го оттегли в нарушение на НПК, в момент, в който бившият офицер от ДС се кандидатира за депутат от БСП.

Неотдавна Военноапелативният съд потвърди на втора инстанция 10-годишната присъда на о. р. ген. Кирчо Киров, директор на Националната разузнавателна служба по време на двата президентски мандата на Георги Първанов.

Киров, който също е бивш щатен кадър на Първо главно управление на ДС с две школи в КГБ, е признат за виновен в присвояването на валута в евро и долари, равностойна на 4,7 млн. лева от бюджета на разузнавателната служба.

Бившият кмет на Дулово Митхат Табаков и бивш депутат от ДПС, който е агент на Държавна сигурност, от 2015 г. пък излежава във Варненския затвор две присъди за финансови злоупотреби.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов