|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Отиде си последната лагеристка от „Белене“ ПДФ Е-мейл
ПАМЕТ - Мемориали
Написано от Държавна сигурност.com   
Вторник, 20 Февруари 2024 20:14

alt

 

На 19 февруари 2024 г., понеделник, е починала Цветана Джерманова, която до вчера беше последната жива лагеристка в най-големия лагер за политически противници на БКП – „Белене“.

Новината за кончината ѝ съобщи фондация „Софийска платформа“ на своята страница във Фейсбук.

„Майка ми си отиде неочаквано, до последно беше енергична и активна“, заяви пред desebg.com дъщеря ѝ Елза Иванова. На 20 март тази година Цвета Джерманова е щяла да навърши 96 години.

Сбогуването с бившата лагеристка по време на комунистическия режим ще се състои в родното ѝ село Лесковец, Пернишко, на 23 февруари 2024 г. от 13 ч.

 

По идеите на анархистите

Цветана Джерманова е родена през 1928 г. в село Лесковец, Пернишко в семейство на занаятчия.

Като ученичка се увлича от идеите на анархистите, които имат силно влияние в Пернишкия край.

Завършва Пернишката девическа гимназия (1946) и след завършване кандидатства специалност „Агрономство“ в Софийски университет, но вече е дошъл комунистическият режим и не е допусната да продължи образованието само заради липсата на задължителна характеристика от местния комитет на Отечествения фронт.

 

alt

 

През 1948 г. е арестувана в голямата акция срещу Федерацията на анархистите, наредена от тоталитарното управление на БКП.


В лагерите „Ножарево“ и „Босна“

Над 20 дни Цветана е държана в килиите на ДС в Перник, а през 1949 г. е изпратена в лагера „Ножарево“, Силистренско, а оттам е въдворена в женския лагер „Босна“, намиращ се в едноименното село, Тутраканско.

Там без съд и присъда и изкарва близо две години, като лагеристките са заставени да работят тежка земеделска работа, а някои шият. Впоследствие в лагера е създадена т. нар. черна рота, в която са вкарвани въдворени по политическа линия лагеристки, обвинявани от ръководството на лагера в саботаж.

 

alt

 

Лагеристките в „черната рота“ са облечени в дрипи и заставени да живеят в изоставен кокошарник. Дневна дажба е от 250 гр. хляб за закуска, обяд и вечеря и по един черпак помия сварен синап – бурен, с който хранят свинете.


В лагера „Белене“

След това, през декември 1951 г. е откарана с група лагеристки в женската част на лагера „Белене“ на остров Щуреца, съседен остров до големия остров Персин, където през 1949 г. е изграден най-големия лагер за политически противници на комунистическия режим.

В женската част на остров Щуреца работата на лагеристките е да отреждат свине и да секат дървета на самия остров. През 1952 г. е освободена от лагера „Белене“.

През 1957 г. завършва Минен техникум – Перник и Икономически техникум – Перник през 1966 г.


Спомените на Цветана Джерманова

През 2011 г. излиза книгата ѝ „Спомени от лагерите“, в които детайлно описва своята съдба, както и режимите в лагерите „Босна“ и женската част на лагера „Белене“ (виж повече за мемоарите ѝ – ТУК). Така тя става единствената лагеристка в България, която оставя спомени за женските лагери по време на комунистическия режим. В тях пише:

„Посвещавам ги [спомените] на моите другари и приятели, с които прекарах три години и половина в лагерите „Босна” и „Щурчето”. Пиша днес, когато първоначалната еуфория от промяната е забравена, успокоени са страстите.

Без капка мъст в душата ми и с огромно желание това, което ние преживяхме, да не се повтори никога. Считам, че съм длъжна да разкажа за болшевишката система, която дойде в името на „свободата, братството и равенството”, но, вземайки властта, забрави за тези идеали. Нещо повече – и тази власт продължи да преследва, наказва, дори да убива малко останалите верни на тази идея млади хора.“

От досието си, което потърсва след промените, разбира как тя и съпругът ѝ, който също е репресиран от властта, са следени от Държавна сигурност.

 

alt

 

„Не сме героини, но и не сме победени. Ние бяхме и сме само жени и искаме любов и щастие за всички”, завършва книгата си Цветана Джерманова.


В документалната поредица „Отворени досиета“

През 2017 г. БНТ засне Цветана Джемранова в документалната поредица „Отворени досиета“ (виж филма – ТУК).

През 2022 г. Комисията по досиетата обяви принадлежността към ДС на Джерманова при проверката на политическа партия „Съюз на репресираните в България“, в качеството ѝ на член на Изпълнителния национален съвет на политическата формация.

Според огласена информация тя е привлечена на 30 януари 1952 г. (това е времето, когато вече се намира в лагера „Белене“, б.а.). като агент под псевдонима „Калина“.

Като бивша лагеристка Цветана Джерманова участва през последните години в различни инициативи за преосмисляне на тоталитарното комунистическо минало.

Сайтът desebg.com изказва съболезнования на семейството ѝ.

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов