Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Албанската комисия по досиета избра България да черпи опит в отварянето на архивите на ДС |
COMDOS - Комисията Костадинов |
Написано от Христо Христов |
Сряда, 13 Декември 2017 21:16 |
Внушителна делегация на албанската Комисия гостува на българската COMDOS във вторник (12 декември 2017 г.), като посети офиса на българските си колеги на ул. „Врабча” 1 в столицата, а също така се запозна на място с дейността на Централизирания архив за документите на ДС и разузнавателните служби на БНА, изграден в гр. Банкя. Контактът между двете комисии става още през лятото, когато по покана на албанската страна в Тирана гостува делегация на Комисията по досиетата, съставена от секретаря на Комисията Мариана Даракчиева и Борис Михайлов, член на Комисията.
Представената от тях презентация на дейността на българската COMDOS толкова впечатлява албанските домакини, че те са помолили за приемане на тяхната делегация в България, за да се възползват от натрупания опит. За осъществяване на контактите от българска страна активно е съдействал доскорошният български посланик в Тирана Димитър Арнаудов. В София най-напред албанските гости бяха приети в офиса на Комисията по досиетата, където зам.-председателят на независимия държавен орган Айруш Каджи ги запозна с българското законодателство в тази област и правомощията и задачите на Комисията.
Той разказа и за системата на репресии, изградена от комунистическия режим в периода 1944-1989 г. „Когато говорим за отварянето на архивите на тоталитарни служби е валиден принципът: По-добре късно, отколкото никога”, заяви той и подчерта, че водещото в българската комисия е спазването на закона и изваждането на истината от архивите. Членовете на албанската делегация добиха представа за основните цели на българския закон за досиетата (2006), както и научиха, че преди него са правени три неуспешни опити за отварянето на досиетата – 1990-1991, 1997 и 2001 г.
Беше им разяснено, че българската Комисия е задължена по закон да проверява, установява и да обявява принадлежността към тоталитарните служби само на лица, заемащи публична или обществена длъжност, както и ръководни постове в различните органи на законодателната, изпълнителната, съдебната, общинската власти, а също така и в медиите, банките, образователната и здравната системи и в други икономически и обществени сектори. Освен това Комисията отговаря за съхранението и опазването на архивите на ДС и разузнавателните служби на БНА, както и осигурява достъп до тях, съгласно закона. Не на последно място Комисията развива и изследователска дейност, като в своята 10-годишна работа е издала над 40 фототипни сборници с архивни документи по различни теми.
В присъствието на Айруш Хаджи, Марияна Даракчиева и Борис Михайлов албанските гости бяха запознати на място с функционирането на приемната на Комисията, както и с обществената читалня. Те се интересуваха от това кои са ползвателите на читалнята и как българските медии отразяват дейността на Комисията, имат ли право да публикуват документи и какви ограничения в тази насока съществуват в българския закон. Особен интерес в албанската делегация предизвика Централизирания архив, изграден от българската Комисия в гр. Банкя, който те посетиха. Там към тях се присъединиха албанският посланик в София Н.Пр. Киряко Курета заедно с доскорошния си български колега в Тирана Димитър Арнаудов. Двамата дипломати и албанската делегация останаха впечатлени как от две полуразрушени бивши казарми Комисията е успяла да изгради едно от най-модерните архивохранилища в Източна Европа и на Балканите.
Албанските гости засипаха с въпроси българските домакини за функционирането на Централизирания архив, времето и средствата, изразходвани за построяването и оборудването му, и за съдържанието на архивите на тоталитарните комунистически служби. Беше им обяснено, че мястото е получено с правителствено решение през лятото на 2009 г. и в резултат на усилени ремонтни дейности с със средства от държавния бюджет архивът е изграден и открит през февруари 2011 г. Той се охранява от българската жандармерия. В него се съхраняват около 14 000 линейни метра архивни документи от периода на комунистическия режим. Във всяка една архивна секция се поддържа благоприятна за съхранението на документите температура и влажност, а в целия архив е изградена модерна противопожарна система, действаща чрез газ, а не вода, безвреден за документите и хората.
Гостите бяха запознати и с функционирането на картотеката на Държавна сигурност и регистрите, както и системата за извършване на задължителни проверки за принадлежност по закона. Албанските гости споделиха, че те тъкмо са получили сграден фонд и им предстои събирането на архивите на албанските комунистически служби в общ архив. От българска страна те бяха поощрени да изискват без колебание и без компромиси всички архиви от държавните институции, които им се полагат по закон. Албанският посланик Н.Пр. Киряко Курета изрази благодарност за посрещането и отделеното време и внимание, както и надеждата двете Комисии да продължат сътрудничеството.
В началото на идната година българската Комисия по досиетата поема за втори път (първият път е през 2012 г., б.а.) председателството на Европейската мрежа на институциите, натоварени с разкриването на архивите на комунистическите тоталитарни служби. На есенната сесия на Европейската мрежа, провела се неотдавна в Букурещ, албанската Комисия по досиетата е приета за наблюдател. Гостите от Тирана изразиха надеждата, че по време на българското председателство на COMDOS те ще бъдат приети за пълноправен член на мрежата.
|