Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Изследване на български автор намери място в топ 100 на най-четените книги за комунистическите режими в света |
ПАМЕТ - Книги |
Написано от Христо Христов |
Събота, 12 Февруари 2022 21:42 |
Книгата на българската журналистка и писател Нася Кралевска „Комунизмът в битка с демокрацията“ (2010 г.) намери място в престижна класация на топ 100 на най-продаваните книги за комунизма в света. Класацията (представена в CNN и Forbes) е публикувана на сайта BookAuthority (виж линка – ТУК), който идентифицира и оценява най-добрите книги в света въз основа на препоръки от лидери, мислители и експерти. Книгата на Нася Кралевска заема 65-то място в класацията в компанията на имена като Збигнев Бжежински с неговото изследване „Големият провал“ – Раждането и смъртта на комунизма през ХХ век (1990 г.), носителката на наградата „Пулицър“Ан Епълбаум с „ГУЛАГ“ (2004 г.) – най-пълната история на съветската лагерна система за принудителен труд и изследването ѝ от 2012 г. „Желязната завеса“, посветено на смазването на Източна Европа, 1944-1956 г., „Възходът и падането на комунизма“ (2010 г.) на Арчи Браун, носител на наградата WJM Mackenzie за най-добра книга по политически науки за 2010 г. и др. В класацията място намират и трудове на Маркс, Енгелс и Ленин, а също така и съвременни биографии на Сталин и Че Гевара. В топ 100 на най-продаваните книги за комунизма се нареждат и изследвания за тоталитарния комунистически режим в Китай, както и такива, посветени на Студената война и шпионажа в този период между Източния блок и Запада. Присъствието на „Комунизмът в битка с демокрацията“ на Нася Кралевска в тази класация е изключително, като се има предвид, че това е единственото изследване за комунистическия режим в България, издадено на английски език. „Комунизмът в битка с демокрацията“ е английският вариант на българския оригинал „Без заглавие“ на Кралевска – претърпял пет издания в България.
За българския автор Нася Кралевска е дъщеря на д-р Атанас Кралевски, преследван и арестуван от комунистическия режим през 1949 г. заради отказа да се отрече от убежденията си на демократ и за разпространяването на „неверни твърдения“ за „народната власт“ и клевети за починалия същата година комунистически вожд Георги Димитров. Той е осъден на 3 години строг тъмничен затвор, глоба и лишаване от граждански права и лекарски права за срок от 7 години. През 80-те години на ХХ век Нася Кралевска се омъжва за американския учен Ерън Оуенс и оттогава живее в САЩ, но не престава да се интересува от случващото се в Родината ѝ. Нещо повече именно след краха на комунистическия режим тя пише своите изследвания и ги издава в България (книгите ѝ са представени в библиотеката на desebg.com), а също така се изявява като активен публицист със стотици статии в периодичния печат след 1989 г. и също така електронни медии.
През 2018 и 2019 г. фондация „Истина и памет“ организира представянето на книгите ѝ за комунизма в страната, като премиерите се радваха на голям интерес и успех.
е стигнала до много читатели по света Нася Кралевска бе любезна да даде блицинтервю за desebg.com по повод мястото на книгата ѝ „Комунизмът в битка с демокрацията“ в престижната класация: Уважаема г-жо Кралевска, бихте ли припомнили как решихте да напишете книга „Без заглавие“ чието издание на английски „Комунизмът в битка с демокрацията“ попадна в престижна на топ 100 на изследванията за комунизма? – Книгата ми „Communism versus Democracy – Bulgaria 1944 to 1997“ („Комунизмът в битка с демокрацията. България 1944-1997“), включена в списъка на 100-те най-популярни книги за комунизма от цял свят за всички времена, е английският вариант на „Без заглавие. Рушители и строители на България“, издадена за първи път в София през 2001 г. От тогава тя претърпя още четири издания на български език, като оследното, от които е от 2019 г.
Успехът на „Без заглавие“ породи у мен желанието документалният ми труд да достигне и до чуждестранния читател. Още повече, че тази книга отразява две съдбовни десетилетия от новата българската история – налагането на комунистическия режим с помощта на окупиралата страната ни армия на Съветския съюз чрез масов терор и беззаконие и опитите за разграждане на червения тоталитарен режим след 1989 г. Специално внимание в нея отделям на подводните камъни, непрестанно поставяни по пътя на демократичното развитие на България от преименуваната Българска комунистическа партия. И на градивните действия на първото ни некомунистическо правителство с премиер Филип Димитров, поело властта през есента на 1991 г. и положило огромни усилия да изгради страната ни като правова държава и да я насочи към евроатлантическа ориентация, поради което бе подло свалено от власт. Дължа дълбока благодарност на г-н Недялка Чакалова, която преведе труда ми на английски език. Както и на д-р Нора Димитрова Клинтън, съосновател и съпрезидент на Американския научен център в София. Споменатата институция издаде през 2010 г. книгата ми на английски и я разпространи в университети и колежи из цял свят, където се изучава история на Източна Европа и комунизъм. Месеци наред „Communism versus Democracy“ оглавяваше класацията на „Амазон“ за най-продавана книга от Югоизточна Европа.
– Не, не съм смятала. Новината ме изненада.
– Изпитвам дълбоко удовлетворение. Но най-вече от факта, че истината за България - за нейната злочеста съдба под комунистическия режим, за същността на този убийствен строй и за зловредните му последици до ден днешен - е достигнала много по-голям брой читатели отколкото съм се надявала и в най-смелите си мечти. В името на разобличаване на комунизма като антихуманен и престъпен строй написах и книгата „България под комунизъм“ (2016, 2018 г.). Тя все още не е преведена на английски. Но вероятно и това ще се случи. |