Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Сагата с дипломатите -- Образование: комунизъм |
Ученици, учители, граждани и репресирани от комунизма уважиха премиерата на „Без заглавие” в Бургас |
![]() |
![]() |
ПАМЕТ - Книги |
Написано от Държавна сигурност.com |
Четвъртък, 26 Септември 2019 20:00 |
Най-нетърпеливи за представянето на петото, допълнено издание на книгата на Кралевска, която разказва за края на режима на БКП и трудното начало на демократичните промени у нас, бяха хората от Съюза на репресираните начело с председателя им д-р Андрей Найденов. Към тях се присъединиха бургаски интелектуалци, бизнесмени и граждани, а приятна изненада поднесоха 10-класници от Немската езикова гимназия „Гьоте” в морския град, водени от помощник директора по учебната дейност на гимназията Петя Петрова.
Проф. Евелина Келбечева от Американския университет в България представи книгата като изследването, което за разлика от различни исторически трудове е успяло да опише събития, които често се пропускат, като Града на истината от лятото на 1990 г., събрал общественото недоволство срещу БСП веднага след изборите пред бившия партиен дом и др. Келбечева подчерта, че за разлика от тежките исторически текстове стилът на Нася Кралевска е лек, завладяващ и убедителен. Той пресъздава емоцията на хората, жадни за свобода в първите месеци на промените.
Самата авторка сподели, че това, която е задължава да пише е любовта ѝ към Родината – свободна и отърсваща се от комунистическия режим. Тя отговори на множество въпроси на журналиста Христо Христов в интервю на живо пред публиката, свързани с написването на книгата. „Най-голямата ценност, която обществото има след рухването на комунизма, е свободата”, сподели Кралевска в отговор на един от въпросите на журналиста. Христо Христов благодари за помощта в организирането на събитието на бургаския художник Митко Иванов и на бизнесмена Киро Проданов, както и на д-р Найденов за присъствието на групата на репресираните на премиерата.
Голямата легенда на българското кино и театър актьорът Руси Чанев наелектризира залата, четейки подбрани текстове от книгата на Нася Кралевска, свързани с падането на комунизма и мрачните дни от Лукановата зима, превърналата се в емблема фалиралото управление на БКП-БСП. Помощник директорът по учебната дейност на Немската гимназията Петя Петрова сподели, че в педагозите в учебното заведение търсят различни извънкласни форми, чрез които да запознават 10-класниците с периода на комунистическия режим и това е причината за присъствието на представянето на книгата на Нася Кралевска.
Още повече, че от тази есен за първи път учениците в 10 клас ще изучават по история периода 1944-1989 г. по нова учебна програма и нови учебници. Самите ученици се интересуваха от фигурата на лидера на СДС и премиер (1991-1992) Филип Димитров.
Председателят на Съюза на репресираните от комунизма д-р Андрей Найденов говори за огорчените си от факта, че 30 години след края на комунизма – паметниците на режима продължават да се извисяват в различни градове на страната, включително и в Бургас.
С още по-голяма болка той описа оскверняването на паметника на жертвите на комунистическия режим в морския град. Продължилото повече от два часа събитие завърши с даването на автографи от Нася Кралевска. Представянето на книгата "Без заглавие" в страната е инициатива на фондация "Истина и памет". То започва на 22 септември в Созопол, където бе съпътстващо събитие на форум на историци.
|