Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Отравянето на един критик на Путин |
ПАМЕТ - Книги |
Написано от Христо Христов |
Неделя, 27 Юли 2014 14:14 |
Решението беше обявено от министъра на вътрешните работи Тереза Мей. До момента Великобритания не смееше да разследва Русия за убийството на избягалия оттам офицер и специалист по борбата с организираната престъпност и тероризма. Вдовицата на Литвиненко Марина настоява от дълги години за разследване на случая, но поради политически съображения Великобритания не се осмели да разследва връзката с Кремъл. Неотдавна Британският върховен съд постанови, че правителството трябва да преразгледа решението си и да започне разследване за смъртта на Литвиненко, а новината за променената позиция на Лондон дойде буквално дни след свалянето на малайзийския самолет „Бойнг 777” над Източна Украйна, пътуващ по линията Амстердам – Куала Лумпур с 280 пътници на борда и 15-членен екипаж, за което мнозина на Запад обвиняват пропуските сепаратисти в Източна Украйна, въоръжавани с ракетни системи от Русия. Възобновяването на интереса към убийството на Александър Литвиненко е поводът тази неделя в електронната библиотека на desebg.com да ви представя книгата „Смъртта на един дисидент”. Тя е написана от Алекс Голдфарб (1947), руски микробиолог с американско гражданство, евреин, бивш дисидент, критикувал съветския режим и избягал от СССР през 1975 г. Живял в Израел и ФРГ преди да се установи в Ню Йорк (1982). Той познава лично Линвиненко, а след смъртта му с помощта на съпругата му Марина възстановява историята за офицерът, позволил си публично да се изправи срещу Путин и руските тайни служби, изваждайки на бял свят редица скандални факти от тяхната дейност. „Това е много личен разказ за живота и смъртта на един човек, но също за исторически събития, за делата и престъпленията на световни лидери. Написах личния разказ с предимството да съм запознат с фактите от първа ръка”, посочва в кратката си бележка към книгата Голдфарб. Той посочва, е писал с „увереността, че изразявам възгледите и позициите на Саша Литвиненко, както и моите. Не твърдя, че съм неутрален наблюдател, но настоявам, че съм честен човек, който с помощта на Марина най-добре може да говори от името на Саша”.
Алекс Голдфарб и Александър Литвиненко се запознават покрай руския олигарх Борис Березовски. Всъщност Литвиненко става публично известен през 1998 г., когато на пресконференция в Русия в качеството си на полковник от ФСБ обяви, че някои генерали в службата подготвят убийството на Березовски. Думите му са потвърдени на същата пресконференцията от четирима други маскирани офицери. Още тогава пътищата на Линвиненко и Владимир Путин се пресичат. Разкритието на полковникът от ФСБ става малко, след като тогавашният руски президент Борис Елцин е заменил предишния опитен началник на ФСБ – генерал с три звезди – именно с Путин, неизвестен към онзи момент чиновник в кремълската администрация, изтеглен от хората на Елцин от Санкт Петербург. Отговорът на властите в Русия е незабавен. Литвиненко е арестуван по скалъпено обвинение и престоява няколко месеца в затвора на КГБ с позорна слава „Лефортово”. След като е пуснат на свобода полковникът е наясно, че повече няма как да остане да живее в Русия и че скоро ще бъде смачкат от ФСБ. През 2000г. напуска родината си, като успява да измъкне съпругата си и невръстния си син, които преди това са заминали на екскурзия в Испания. Книгата започва точно там. В момента когато Литвиненко се оказва в Турция и търси помощ да получи политическо убежище на Запад. Именно тогава Голдфарб пътува до Турция и му помага да се измъкне.
Покрай житейския път на Александър Литвиненко в книгата тече друг паралелен сюжет – описание на развитието на Русия в първите години след разпада на СССР, когато КГБ се преструктурира, а в страната се извършва приватизация, раждат се частните медии, които започват да играят все по-важна роля в политиката чрез подкрепата на една или друга фигура. Новопоявилите се босове и бъдещи олигарси решават споровете кой да вземе по-голям пай от различни сделки не чрез правосъдието, а чрез отстраняване на конкурентните с помощта на гангстери и поръчкови убийства. Тази картина е добре позната и от действителността в България през 90-те години, но в по-скромни размери. Особено впечатляващ е разказа на проникването на корупцията в „новите” специални служби след трансформирането на КГБ, купуването им и използването им в поръчкови акции. Както самият Литвиненко посочва на вакуумът от разпадналата се идеология е запълнен с пари. На следващо място е ролята на тайните служби в кървавата война в Чечения в средата и втората половина на 90-те години и политическите й отражения в Кремъл. Вплитането на тези подробности позволяват на читателя буквално да се потопи в руската действителност, за да намери впоследствие отговор на въпроса каква е причината за съдбата на Литвиненко.
Путин срещу Линвиненко „Уволних Литвиненко и разформировах отдела му..., защото офицери от ФСБ не могат да дават пресконференции. Не е тяхна работа. Не бива да се разгласяват вътрешни скандали”. Позицията е на Владимир Путин в качеството му на шеф на ФСБ. Той никога не е симпатизирал на Литвиненко, позволил си да даде гласност за скандали с политически привкус и заместването на спецслужбите в тях. Тук пътищата им се пресичат. На единият трябва да се затвори устата, а другият е избран да наследи Борис Елцин на президентския пост. В книгата има много интересен епизод за момента, в който изборът пада върху абсолютно неизвестния Владимир Путин. Всички са в шок, когато изборът става публичен. Путин има само 2 процента одобрение срещу превъзхождащия го далеч повече Евгений Примаков с 22 процента одобрение. Тук трябва да спомена, че и двамата кандидати за президент на Русия по това време имат общи корени в КГБ. „Като в таен средновековен орден тези хора имаха двойна стратегия да поемат контрола: открито чрез Примуса (Примаков, бел. ред.) или прикрито чрез Путин”, е посочено в книгата.
След като се измъква от Турция Александър Литвиненко се установява в Лондон. Той обаче не спира дотук в разкриването на мръсните тайни на наследниците на КГБ. Пише и издава книгата „ФСБ взривява Русия”. В нея, въпреки че не представя категорични доказателства за произхода на взривовете в жилищните блокове в Рязан през 1999 г. са изложени множество улики, водещи към редица терористични операции, извършени от групи, създадени или свързани с ФСБ. Всъщност тези взривове са претекстът за войната на Русия с Чечения. Във Великобритания вече е и Борис Березовски, човекът, работил толкова много с медиите си и влиянието си за изказването на Путин на президентския стол. Съдбата обаче често обича да си играе, защото именно Путин е причината олигархът да се окаже в изгнание на Острова. И друга ирония на съдбата. Ударите на 11 септември 2001 г. са своеобразно спасение за Путиновото президенстване. Защото ставайки съюзник на САЩ в борбата срещу тероризма на Осама Бин Ладен руският президент получава съгласието на САЩ за войната в Чечения, оттам и за последвалия разгром на руската демокрация. „Володя Владимир Путин, бел. ред) има голям късмет. Чудя се дали американците схващат, че той въобще не е техен приятел” – думи на Борис Березовски, изречени на излизане от Държавния департамент през есента на 2001 г., когато разбира, че Вашингтон е приел партньорството на Путин във войната със световния тероризъм. Цитираният от Голдфарб коментар на Березовски е своеобразно пророчество от днешна гледна точка след всичко случило се в кризата в Украйна и отцепването на Крим. През март 2002 г. Борис Березовски представя в Лондон документалния филм „Атентат срещу Ресия”, в който темата за бомбените атентати в Разян е допълнително развита. Западните медии му обръщат внимание, а ФСБ отвръща със свирепа кампания срещу разпространяването на филма. Въпреки санкциите филмът се превръща в най-масовото разпространено пиратско копие в Русия.
Книгата на Литвиненко и документалният филм, дофинансиран от Березовски идват много на властта в Кремъл. Това обаче не е всичко бившият полковник от ФСБ и политически беглец в Лондон подготвя нова „изненада” за управлението на Путин в Русия. Той пише и издава нова книга под заглавието „Лубянската престъпна групировка”. В същото време в Русия е времето на новите политически убийства – на различни опозиционни политически фигури и на журналисти, които им сътрудничат в опитите да се вдигне завесата на корумпираната власт, като Анна Политковская. Русия иска от Великобритания екстрадирането на Березовски, разследван за финансови престъпления, а за Александър Литвиненко следва нещо зловещо. Той се е заел с разследването на убийството на Политковская. Публично обвинява Путин за убийството й. Както е посочено в книгата през втория президентски мандат на Путин службите за сигурност се движат свободно в коридорите на властта. Три седмици след разстрела на журналистката в Москва, в Лондон Литвиненко е отровен с малко известния радиоактивен изотоп полоний (руснаците имат опит с подкрепата си на Държавна сигурност при убийството на българския писател и критик на Живков Георги Марков, отровен през 1978 г. отново в Лондон с рицин).На 23 ноември 2006 г. дисидентът издиша в болничното легло. Има време обаче да остави предсмъртно писмо. В него се обръща директно към руския президент: „Вие може да успеете да накарате един човек да замълчи. Но протестният вой по целия свят, г-н Путин, ще кънти в ушите ви до края на вашия живот. Нека Бог да ви прости за това, което направихте не само на мен, но и на обичаната Русия и нейния народ.” На 1 февруари 2007 г. на пресканференция в Кремъл президентът Владимир Путин дава да се разбере, че руските служби за сигурност смятат Литвиненко за твръде дребна риба , за да си правят труда да го убиват дори. „Той не знаеше никакви тайни”, вметва Путин. Голдфарб пиши в заключение:
|