Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Андрей Ковачев: Нашето общество е категорично, че България не е била фашистка държава преди 9 септември 1944 г. |
ПАМЕТ - Интервю |
Написано от Христо Христов |
Петък, 13 Ноември 2020 16:34 |
Сайтът desebg.com публикува блицинтервю с евродепутата Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) по повод поръчаното от него социологическо изследване по проблема със Северна Македония. В изследването не беше оповестен един въпрос, който сега получава гласност и г-н Ковачев го коментира. Той се отнася за днешното възприемане на десетилетната пропаганда на комунистическия режим за съществуването на фашизъм в България до Деветосептемврийския преврат.
– Да, този въпрос от социологическото изследване ми се струва много важен, тъй като той показва категоричното становище на обществото, а именно, че 80% от него не споделят комунистическото клише, България преди 9 септември 1944 г. е имало фашизъм, какъвто е имало в Италия например и националсоциализъм в Германия. Това клише беше налагано от режима на БКП с десетилетия. Днес обаче е радостно, че българското общество, включително и по-младите поколения, очевидно са се информирали обективно по този проблем, по който пак повтарям, десетилетия наред компартията налагаше една удобна за нея лъжа.
От разреза на социологическото изследване се разбира, че онези, които продължават да вярват, че в България е имало фашизъм (19,9%) в мнозинството са симпатизанти на бившата БКП.
Преди да продължим бихте ли уточнили защо този въпрос от социологическото изследване не беше включен при оповестяването му, за да не помисли някой сега, че е имало нещо тайно? – Преценихме, че въпросът не е свързан конкретно с темата за започването на преговорите със Северна Македония и в по-голяма степен той се отнася до допитване на общественото мнение по вътрешен за България въпрос, свързан с нейната история.
– Не, не ме изненада. Логично е привържениците на бившата компартия да продължават да споделят комунистическата пропаганда, с която ни облъчваха преди 1989 г. БКП винаги е използвала „борбата“ срещу „фашизма“, а в един период те го наричаха и „монархо-фашизъм“, като индулгенция за налагане на диктатурата след 9 септември 1944 г.
– Да, категорично е така. Комунистическата диктатура в България не само че проповядваше тази манипулация, но я използваше срещу своите противници и срещу хора, които не споделяха нейната идеология. Нека да не забравяме, че за разлика от комунистическа България режимът в Титова Югославия в известна степен беше по-привлекателен за хората, тъй като даваше по-голяма свобода да се пътува, както и други привилегии. Нека припомним за т. нар. събори в граничната зона с Югославия, които се допускаха, и които привличаха българите, защото там можеха да се намерят най-елементарни битови стоки, които липсваха на българския пазар, като дъвки, дънки и други западни неща. Но в основата на всяка диктатура е да търси врага в другите. Както това го има при нацистите и във фашистка Италия, така и болшевиките и комунистите търсят врага навсякъде в обществото. Това е и причината в България след Деветосептемврийския преврат хиляди хора да са обявени от комунистическия режим за „фашисти“. Тази характеристика обяснява и силната югоносталгия в Северна Македония, както и в Сърбия.
– Една от основните цели на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, който беше подписан със Северна Македония през 2017 г., бе създадената с него Съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония да се обедини около общ прочит на историята, базиран на историческите източници и факти от съответната епоха. Направените констатации следваше да бъдат заложени в нови учебни планове в образователната система на република Северна Македония. Това е изключително важно, за да може младите поколения на Северна Македония да не бъдат манипулирани и да учат фалшификации на историята, защото ние трябва да сме заедно в нашия общ европейски дом, преодолели разединението и омразата, наслоена от тоталитарните режими на НРБ и бивша Югославия. За съжаление обаче тази комисия не работи. От една година, не по вина на България, няма никакъв напредък и абсолютно нищо не се е променило в техните учебни програми и учебници – от антична история до историята през ХХ век. С това ние не може да се съгласим. Не е европейска ценност да приемеш лъжата. Не е европейска ценност да растат млади поколения с манипулирана история, която води до омраза на своя съсед.
|