Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Дъщерята на командира на горянската Втора сливенска чета Георги Стоянов (Търпанов): Баща ми умря за Родината |
ПАМЕТ - Интервю |
Написано от Христо Христов |
Петък, 23 Декември 2016 12:56 |
Димитрина Мечева: – Ние знаехме, че се работи в тази посока от страна на г-жа Лили Друмева, председател на Съюза на репресираните „Памет”, от Драго Михалев и Владимир Тодоров от ръководството на Съюз на репресираните от комунистическия терор. Но, все пак имахме опасения, че инициативата да бъдат наградени горянските командири ще срещне отпор в някои политически кръгове. Радостина Георгиева: – Не сме се съмнявали, че президентът Росен Плевнелиев ще подпише указите за награждаване. Защото той не веднъж ясно е изразявал отношението си към комунистическите репресии и българската съпротива срещу тоталитарния режим.
Димитрина Мечева: – Баща ми беше доблестен и смел човек. Пример за него бе големият български офицер – полковник Борис Дрангов, водил 5-и македонски полк в боевете при Калиманци, Кочани и Щип. Цитираше често негови думи. Моят дядо Марин Стойнов е убит като войник в Първата световна война, баща ми се гордееше с него. И той наследи съдбата му да умре за родината. Баща ми Георги Стоянов взе участие във Втората световна война, спасявал е хора под куршумите като фелдшер. Получихме много благодарствени писма. Имаше Орден за храброст – ІІ степен. Когато се върна от фронта в България вече бяха започнали безчинствата на комунистите. Татко не можеше да остане безучастен, винаги ясно е казвал какво мисли за терора. Беше грижовен баща, но ние с по-малкия ми брат имахме респект от него. Свободолюбив и справедлив по натура, не търпеше несправедливост. Той още приживе бе нашият герой.
Димитрина Мечева: – Бях на 11 години когато го убиха. Преди това помня, че често отсъстваше, а той е организирал комитети по селата.
Радостина Георгиева: – Разбрах твърде рано кой е бил дядо ми. Както много други семейства със сходна на нашата съдба и ние бяхме като белязани. Хората избягваха да общуват с нас, не познавам дори някои преки роднини на дядо ми. Мама не е могла да следва, преди това е принудена да напусне Сливен и да завърши гимназия в Ямбол, а после след като се жени за баща ми, не ѝ дават софийско жителство. Препоръчват на татко той да отиде в провинцията. Така двамата са принудени да работят в „Марица –Изток – 3”. След много години се връщат в София.
Димитрина Мечева: – Едновременно голяма радост, но и мъка!
Радостина Георгиева: – Оценявам го като жест на отдаване почит към нашите национални герои горяните и техните близки, и съратници. Заслужена почит към онази част от нашия народ, която не се смири пред комунистическия терор, а даде отпор на родоотстъпниците и съветските окупатори.
Димитрина Мечева: – Причината за горянството все още да се знае малко, е фактът че днес комунистите и техните наследници все още ни управляват. Паметникът на съветската армия, издигнат след разгрома на горянското движение, е ярък символ за това. Все още се тачат окупаторите от техните слуги – българските комунисти. Радостина Георгиева: – Ако сме нормална държава такива места като „Белене” ще има много, а нашата българска съпротива против комунизма ще се изучава в училищата и университетите. Необходимо е да се направят исторически изследвания на този период, независими, обективни и точни. Декомунизацията не се случи. Не направихме лустрация. Законът за обявяване на комунистическия режим за престъпен не действа. България не се е освободила от пагубното политическо влияние на Русия. Христо Христо: – Благодаря ви за този разговор.
Вижте повече за Георги Маринов Стоянов (Търпанов) в портрета му на сайта pametbg.com, посветен на жертвите на комунизма – ТУК. |