Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Отец Паоло Кортези: Лагерът „Белене” трябва да е място за памет към жертвите на комунизма, а не място на забрава |
![]() |
![]() |
ПАМЕТ - Интервю |
Написано от Христо Христов |
Събота, 30 Август 2014 08:27 |
Обикновено свещениците се грижат за вярата и църквата. Откъде един служител на Бога като вас има такова отношение към миналото и жертвите на комунизма, каквото вие проявявате? – Още като ученик имах интерес към историята и специално към мъчениците на ХХ век. Когато бях 15-годишен за първи път прочетох „Архипелагът Гулаг” на руския писател Александър Солженицин. След това съм я препрочитал още няколко пъти и тя беше като прозорец към един непознат свят, към случилото се в СССР. Запознат съм с историята на мъчениците в Испания, по време на Гражданската война (1936-1939), когато около 10 000 вярващи са избити от комунистите. Посетил съм концлагерите Аушвиц в Полша и Дахау в Германия. Гледал съм много документални филми за тези масови убийства през ХХ век. Специално за убийствата на свещеници, както и останалите невинни жертви, са един пример за това какво означава свобода, човечност, любов, какво означава добро. Защото когато има много зло, доброто се вижда по-добре. Като светлината през нощта. Като запаля една свещ през деня, тя се вижда по-добре през нощта.
– Мисля, че бях 20-годишен, когато за първи път прочетох биографията на Евгений Босилков. Той е пасионист, а аз в Италия съм учил в семинария на пасионистите. Сред мъчениците на вярата той винаги има специално място. Той действително е като светлината на „свещичка” през нощта. В животът му е изпълнен с трудни моменти, които той е преодолял благодарение на вярата.
– Много се радвам да служа тук, в един край, който е пряко свързан с блажен Евгений Босилков, който е пример на саможертва и подражение. Преди това в Италия 10 години съм служил в църква, свързана с мъченичката Света Мария Горетти.
– Когато дойдох тук се запознах с много повече подробности за живота на Евгений Босилков. От неговата биография научих за изключително драматичните моменти в историята на България през първите 10-15 години след 9 септември 1944 г. и идването на комунизма на власт в страната. Евгений Босилков. Така научих и за концлагера „Белене”, а от него и за останалите лагери в България. Научих български език, прочетох много книги и научих много подробности за времето на комунизма, включително за лагерите и „Белене”.
– Реших да поканя тази група за поклонение, което да съвпадне с 23 август. Знаете, че от няколко години Европа почита този ден, в който през 1939 г. е сключен Пакта Моллотов-Рибентроп между СССР и Германия, като ден на жертвите на всички тоталитарни режими. Това беше удобен повод да се направи поклонение на „Белене”. Сънародниците ми, които видяхте и се запознахте, са от моя роден край Бергамо. Между тях има мои близки, енорийският ми свещеник, някои учители, адвокати, образовани хора са. При нас, в Италия, малко се познават престъпленията на комунизма. По-известни са престъпленията на фашизма и нацизма. Това е част от нашата история. По държавната образователна програма в Италия в гимназията е предвидено учениците да посетят места на жертви на фашизма и нацизма там, където са страдали – в лагерите. Специално в Италия много от посещенията, организирани от училищата, са в Аушвиц, Дахау и някои други концлагери в Германия, Полша, Австрия. Сега са започнали посещения в лагери в Унгария и в други държави, където е имало комунистически режими.
– Разбира се, аз преди всичко съм духовен пастир на нашите католици. При нас темата за паметта е много важна. Отдаваме специално място за възпоменанието на паметта не само на нашите мъченици, но и на всички онези са страдали или са платили с живота си по времето на тоталитарните режими. Не само при националсоциализма, но и при комунизма с неговите милиони жертви. В тях, в мъчениците и жертвите, ние виждаме нашия Господ Исус Христос. И той беше невинен и страдащ заради вярата. Възпоменанието на паметта на жертвите специално за мен е много важно. Затова мисля, че лагерът „Белене” е идеалното място за тази памет и за организирането на поклонения на острова. Действително вие отбелязахте, че сънародниците ми не са като другите туристи, идващи в България да почиват или да се запознаят със страната и красотите й. Те предварително знаят, че основната цел на това посещение е поклонение в концлагера „Белене” и преминаването но един път по стъпките на Евгений Босилков и другите мъченици. Разбира се, покрай това те виждат и опознават България. Но преди всичко ние искаме да бъдем поклонници на тази земя на лагера „Белене”, напоена с кръвта и сълзите на мъчениците.
– Това беше начин да ангажирам вниманието им. Сутринта ние четохме някои псалми от Библията, в които се говори за невинно страдащите и се уповават на Бога, като съдник и утешител. После ние слушахме някои свидетелства на лагеристи, на онези от тях, които първи са въдворени в „Белене” и са оставили спомен за това. Тези текстове бях предварително превел и раздал на съгражданите ми. Конкретно това бяха свидетелства на един музикант и на един писател, които са били между първите през 1949 г., когато са докарани в лагера „Белене” от лагера „Богданов дол”, натоварени в конски вагони и са оцелели при жестокия режим и непосилните трудови норми. Прочетохме и проповедта на Светия папа Йоан Павел Втори, който през пролетта на 1998 г. е провъзгласил за блажен Евгений Босилков и думите му са много важни. Папа Йоан Павел Втори казва, че Евгений Босилков и всички други страдали по време на комунистическия режим, са за нас пример за това как да обичаме хората, как да ги уважаваме, как да дадем живота си и как да преодолеем трудностите изправени.
– Въпреки че бяха подготвени, че ще посетят концлагера „Белене” и предварително знаеха за него, те са много трогнати от историята на нашите католически мъченици, но в същото време бяха много впечатлени от забравата. От забравата, в която тъне лагерът „Белене”. От това, че пътят до лагера е обрасъл като в джунгла, трудно проходим е. Изумени са, че на мястото на някогашния лагер липсва мемориал, и че държавата не е направила нищо да го превърне в централно място за памет към жертвите на комунизма. Културата на паметта в Италия е по-развита и моите сънародници, които идват в лагера „Белене” няма как да не се изумят от забравата, с която се сблъскват. В Италия много отдавна местата, свързани с репресиите по време на фашизма – лагери, затвори, са превърнати в музеи, в места за поклонение и памет. Убеден съм, че същото трябва да бъде направено и с местата на репресии в България при комунистическия режим, включително и в „Белене”. Такива места трябва да се достъпни, изчистени, да имат информационен център и програма за организирани посещения. Всички мои сънародници ме питаха: „Защо в лагера „Белене” няма нищо? Минали са 25 години. Как е възможно всичко да е изоставено? Та това е място, където трябва децата да учат историята”.
– Да, но както сам казахте, това решение е останало на хартия. Държавата, правителството нищо не е направило. Аз с интерес следя инициативата, предлагаща паралелно изучаване на националсоциализмът и комунизмът в училището, която неотдавна беше огласена в България. Изглежда тук това е много трудно да стане.
– На 26 април 2014 г. учредихме Инициативния комитет, дата, на която преди 65 години е създадено ТВО „Белене”. Инициативата вече е обединила около 400 души от България, Италия и Франция. Българите са 300, от които 150 са хора от хора от град Белене и това е много важно, тъй като самите мести хора желаят това място да не се забравя и да се превърне в място на памет, каквато е и нашата основна цел. Надявам се, че на национално и европейско ниво идеята да се осъществи. Ние, с хората от Белене, сме готови да се грижим за това място. Започнали сме събирането на архив, свързан с лагера „Белене” и имаме идеята да изградим библиотека. Да има един жив център, който да поддържа паметта за жертвите. Важно е да отбележа, че много от беленчаните, които подкрепиха инициативата, са готови да работят като доброволци, със сърце. Всички ние искаме „Белене” да не е място на забрава, а място за памет към жертвите.
– През месец ноември в Белене организираме възпоменателен юбилей на мъченичеството на блажен Евгений Босилков и отците Павел, Камен и Йосиф от Пловдив, които бяха разстреляни през ноември 1952 г. През ноември тази година ще се отбележат и 25 години от падането на Берлинската стена и промените. Ние ще почетем тези събития с тържествена литургия и научна конференция, в която желанието ни е да участват не само католици, но и православни и протестанти. С този форум ще отдадем дължимото на всички християните, които са страдали при комунистическия режим и да отстоявали вярата си.
– Подобно посещение на държавно ниво ще бъде много хубаво и знак, че паметта към това място се връща и че държавата разбира неговото значение в историята на България и онова, което трябва да знаят и научат младите поколения. Паметта е важна не са само за някои. Тя е важна за всички европейски граждани, както е отбелязал в резолюциите си Европейският парламент, за да има помирение. А за да има помирение, трябва да се каже и знае истината, колкото и болезнена да е тя. Истината се съдържа в документите, в спомените и опазването на такива места на терор и репресии, какъвто е концлагерът „Белене”. С истината и паметта за случилото се може да се постигне помирение и да живеем заедно по-добре, а не разделени. |