|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Бивши лагеристи от „Белене“ ще напомнят, че не са забравили „възродителния процес“ и искат справедливост ПДФ Е-мейл
ПАМЕТ - Инициативи
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 09 Декември 2024 14:16

alt

 

На 12 декември 2024 г., четвъртък, в Аудитория 1 на Нов български университет от 10.00 ч. ще бъде открита конференция „Жертвите помнят“ – 40 години от насилствената асимилация на турското малцинство от тоталитарния комунистически режим в България (декември 1984 г.).

Съорганизатори на инициативата, с която ще бъде отбелязана 40-годишнината от едно от най-масовите престъпления на БКП, са НБУ, гражданска организация „Справедливост, права и културно сътрудничество на Балканите“ и фондация „Истина и памет“.

В конференцията се участват Бивши лагеристи от лагера „Белене“ в периода 1984-1987 г., сред които Руфат Юмер, Сабри Искендер, Ахмед Ахмед, Музафер Ерканли, Мехмед Адем, Шукри Мехмед, Сейдали Алиш и др.

Те ще свидетелстват от първо лице защо са въдворени без съд и присъда в концлагера „Белене“, как са били третирани там и какво е представлявал лагера на дунавския остров Персин.

Бившите лагеристи ще разкажат за тяхната съпротива – гладните стачки на Втори обект и на секретния обект „Заставата“.

Разказът им ще продължи с освобождаването им от „Белене“, но интернирането им в други населени места, далеч от родния им край, а някои от тях и във временния лагер до затвора в Бобов дол. Те ще споделят и как те и техните семейства са били изгонени насила от България през лятото на 1989 г.

В историческия панел на конференцията ще участва и доц. Михаил Груев, историк, председател на Държавна агенция „Архиви“, съавтор на изследването „Възродителният процес“ – мюсюлманските общности и комунистическият режим (2008).

А така също и Антонина Желязкова, културен антрополог, директор на Международния център за малцинствата и културните взаимодействия; съучредител на Комитета за екологична защита на Русе и Клуба за подкрепа на гласността и преустройството в България, обявила се против насилствената асимилация още по време на тоталитарния комунистически режем, експерт (1990-1993) по етнически и религиозни проблеми на президента Желю Желев.

В юридическия панел ще говорят няколко прависти, запознати с правния казус около делото срещу вдъхновителите на „възродителния процес“ – висши партийни и държавни ръководители начело с Тодор Живков, което прокуратурата неуспешно води от 1991 г. насам.

Адвокат Есен Фикри ще представи темата „Име и идентичност – правни аспекти“.

Колегата ѝ адвокат Метин Ибриямов ще представи „Процесуалната фигура на пострадалия и ролята му в ефективността на разследването и установяване на обективната истина в наказателното производство“ –

В конференцията ще се включи и Илхами Алкан Олссон, доктор по международно право, програмен консултант и изследовател в Института за човешки права Raoul Wallenberg, Университет в Лунд – Швеция с темата „Силата и целта на наказателното преследване на престъпленията срещу човечеството“.

Събитието се осъществява с медийната подкрепа на сайтовете Faktor.bg и Desebg.com.

Опитът за насилствена асимилация на българските граждани от турски произход е предприет в края на 1984 г. от комунистическия режим по лично нареждане на генералния секретар на Политбюро на ЦК на БКП Тодор Живков.

Акцията, която засяга около 800 000 души е проведена с брутални репресии и терор, като в нея с включени местните партийни организации, поделенията на МВР-ДС и на армията.

Над 500 души, оказали съпротива срещу смяната на имената, са изолирани незаконно без съд и присъда в концлагера „Белене“ на дунавския остров Персин. Хиляди други са вкарани в затворите.

В резултат на погазването на основни човешки права комунистическото управление в НРБ изпада в международна изолация.

През май 1989 г. на много места в страната възникват мирни протести на засегнатото от асимилацията население, в резултат на което режимът изселва принудително над 360 000 души, които намират убежище в съседна Турция.

След краха на тоталитарната комунистическа система в НРБ през ноември 1989 г. новото ръководство на БКП е принудено да отмени „възродителния процес“ със свое решение от януари 1990 г.

През 2012 г. по предложение на Иван Костов и Синята коалиция българският парламент почти единодушно гласува декларация, с която прие, че извършеното от комунистическият режим начело с Тодор Живков през 1984-1989 г. спрямо българските граждани от турски произход е насилствена асимилация. С „въздържал се“ гласуват само няколко народни депутати от БСП.

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов