Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Сотир Янев –юристът, разстрелян от терористи комунисти и посмъртно „осъден“ от „народния съд“. Част 2 |
![]() |
![]() |
ПАМЕТ - Инициативи |
Написано от Проф. Веселин Вучков |
Вторник, 15 Октомври 2024 07:36 |
Сайтът desebg.com публикува Част 2 от документално изследване на проф. Веселин Вучков, посветено на трагичната съдбата на малко известния юрист Сотир Янев от дупнишкото село Стоб (виж Част 1 – ТУК).
Разривът между СССР и Германия през 1941 г. постепенно отвежда Сотир Янев до прогермански позиции. След посещение по това време в окупираните от немците територии на Съветския съюз Янев започва серия от публикации в официални издания, както и множество публични сказки и изложби (включително във Вардарска Македония), на които разобличава безчовечието на болшевизма. По своя антисъветизъм е на нивото на най-десния социалдемократически лидер – Кръстьо Пастухов. Вероятно по тази причина и най-вече заради въздействащите му речи, е „осъден на смърт“ от Задграничното бюро на ЦК на БКП в Москва. Особено усърдие в заклеймяването му проявява Станке Димитров (Марек), роден в Дупница и също учил право в Швейцария и в София (Марек е замесен и в кървавия атентат в черквата „Св. Крал“ през 1925 г.).
Любопитно е, че между Сотир Янев и Станке Димитров съществува стара политическа неприязън, присъща дори на хора от сходно политическо ядро – в случая тази ненавист е между тесни и широки социалисти, избуяла още през второто десетилетие на двадесети век, когато двамата общественици (и добри оратори) водят разгорещени политически борби в Дупница и Дупнишко.
Изпълнението на „присъдата“ е възложено на една от „бойните терористични групи“, ръководени в страната от Централната военна комисия на нелегалната БКП. Янев получава и анонимни писмени заплахи. Подобни „присъди“ получават и полк. Атанас Пантев, ген. Кочо Стоянов, ген. Христо Луков, собственикът на в-к „Зора“ Данаил Крапчев и др. Пантев и Луков за разстреляни, а Крапчев оцелява при опита за убийство. Депутатът Сотир Янев е разстрелян на 15 април 1943 г. около 9,15 часа на площадката пред адвокатската си кантора на ул. „Цар Калоян“ № 1 в София, а извършител е Никола Драганов – Гуджо, охраняван от Йордан Петров. Предната вечер Драганов и Петров присъстват на сказка в кино „Подем“ (Дома на железничарите и моряците), където Янев демонстрира ярките си ораторски способности пред многолюдна аудитория, но се отказват от атентат заради засилената охрана. Сотир Янев е погребан в София, на опелото присъства голяма част от политическия и военен елит. На 1 февруари 1945 г. т. нар. „народен съд“ посмъртно признава Сотир Янев за виновен по общите обвинения и конфискува цялото му имущество. Върху всички наследници несправедливо се разстила сянката на подозрението. През 1996 г. Върховният съд отменя присъдата по реда на надзора.
Сотир Янев оставя богато литературно наследство: дванадесет книги, много и разнообразни брошури и статии по различни обществено-политически, правни, философски проблеми. Издадената през 1917 г. (например) книга „От Струма до Черна“ съдържа словесни импресии, писани от автора по време на военната му служба през Първата световна война – страниците съдържат трогателни лични и колективни истории с непреходно въздействие, разкриващи богатата обща култура и езикова стилистика на младия общественик. В тази книга, приходите от която С. Янев завещава на семействата на ранените и убитите войници от 54-ти пехотински полк, авторът публикува свое прочувствено писмо до съпругата на убит негов военен противник от Франция (Рене Меснард), чийто труп е лежал при с. Топалово, Серско, през м. август 1916 г., и в дрехите на който са открити писма от съпругата от Париж. Янев публикува също кратките писма и размисли на съпругата на убития френски войник, засвидетелствайки огромното си почитание. През 1936 г. С. Янев публикува книгата „Политическият човек – социология на политическите убеждения“, която се превръща в основополагащ политологически и социологически труд, предизвикал много спорове и разгледан в Българското социологическо дружество. В предговора към книгата проф. д-р К. Гълъбов подчертава разгръщането на една „социология на политическите убеждения, първа у нас, и толкоз ценна с философското подвеждане на единичните явления под знаменателя на по-общи категории, колкото и със своята културност на виждането и основното познаване на литературата по разглежданите въпроси“. В съдържанието на този труд се открояват разделите: „Върху убеждението изобщо“, „Политика, съзнание и убеждение“, „Елементите на политическото убеждение“, „Грешки и заблуди на политическите убеждения“, „Политическо убеждение и мироглед“ и т. н. Не е случайно, че политолози и философи (сред които се откроява проф. д-р Кирил Шопов) след промените през 1989 г. насочиха внимание към този важен научен труд на покойния С. Янев.
В дните след убийството на Сотир един от неговите братя – Давидко, ще напише във в-к „Светлина“: „В утрото на 15 април 1943 г. България загуби един от най-верните си синове. Дупнишка околия загуби един от своите избраници, който усърдно и ревниво й служеше. Дупница загуби големия защитник на нейните интереси. Родното ни с. Стоб се раздели с човека, който беше гордост за него. А ние, какво загубихме ние? Какво загуби нашата стара майка, която безутешно плаче по своя първороден син? Какво загубихме ние, неговите четирима по-малки братя …? Какво загуби неговата съпруга … и нежно обичащата го дъщеря?... Много, много загубихме ние!“ Бащата на Сотир Янев – Яне Дробачки – е от горно-джумайското с. Демирево, преселват се в рилското с. Стоб. В семейството, занимаващо се с обикновено земеделие и животновъдство, се раждат петима сина: най-големият е Сотир (съпругата му носи име Анастасия, дъщерята се именува Лилия и е женена за известния архитект Делчо Сугарев, който, по мои сведения, е автор на проекта на основната читалищна сграда на с. Стоб), следват Давидко, Никола, Иван и Асен. Синовете се трудят наравно с родителите сред животните и селските ниви.
Давидко Янев също е юрист и общественик, тих и скромен човек. Той е един от най-успешните кметове на Дупница, на този пост е от 1939 г. Ръководи дупнишкото читалище, подпомага създаване поделение на „Гьоте институт“. Като кмет води строга финансова политика, по негово време е довършена кланицата в Дупница и оборът към нея, завършен е строежът на училището „Св. св. Кирил и Методий“, довършен е строежът на Горския дом, изграден е главният резервоар за водоснабдяване на града, удължена е водопроводната и канализационната мрежи, построени са дървени мостове в селата Яхиново и Джерман, изградена е връхна конструкция на Еврейския мост и моста над р. Боклуджа, павиран е централният площад „Свобода“, построен е етаж на гимназията, строи се Работнически диспансер, развива се просветното дело в Дупница и околността… (тези сведения дължа на Ив. Хаджийски). На 4 януари 1944 г. американски самолети бомбардират Дупница и околностите, загиват над 60 души. Кметът Д. Янев полага огромни усилия за превъзмогване на бедствието, но трудно понася трагедията. Доброволно подава оставка от кметския пост през м. март 1944 г. На 3 октомври 1944 г. е отведен в милицията в Дупница и същата нощ е убит без съд и присъда в местността „Черна нива“ по посока Кюстендил; голямата му къща над градската градина е национализирана, а скоро след това заради преживения стрес и мизерията, в която живеят, умират съвсем млади двамата му синове. Никола Янев работи като банков чиновник в Дупница. Иван Янев е съден от „народния“ съд, след затвора работи като обущар-занаятчия в с. Стоб. Асен Янев до смъртта си живее в София и е преподавател по естествени науки в Софийския университет; достига до званието „доцент“ и през 1949 г. е първият преподавател по дисциплината „Методика на обучение по биология“ в университета; пише книгите „Декоративни растения във флората на България“ през 1959 г., „Ранни пролетни растения“ през 1965 г. (в съавторство) и др.
|