Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Анкета: Защо не се провежда годишното поклонение на лагера „Белене“? |
ПАМЕТ - Инициативи |
Написано от Христо Христов |
Петък, 03 Февруари 2023 17:12 |
Сайтът desebg.com публикува анкета, която хвърля светлина върху лошата информираност на обществеността за причината, поради която вече трета година поред на бившия комунистически концлагер „Белене“ не се провежда годишното поклонение (в края на месец май или в началото на юни) в памет на жертвите на комунистически режим, утвърдило се като традиция още пред 1990 г. при първата възможност подобно събитие да се случи след рухването на тоталитарното управление на БКП. Последното такова поклонение е проведено през 2019 г. И ако през 2020 г. световната пандемия от ковид-19 направи невъзможно провеждането на такива масови прояви, то необяснимо е защо през 2021 г. и през 2022 г. тази важна традиция трайно бе прекъсната. Оправданието с пандемията от коронавирус не може да е извинение за последните две години и пример за това е друго подобно събитие – поклонението (края на месец март) в концлагера „Слънчев бряг“ край Ловеч. Там то не се състоя единствено през 2020 г. поради наложените противоепидемични мерки и тежък локдаун в самото начало на пандемията. Анкетата на desebg.com осветява и масовата неосведоменост за проект за изграждане на мемориал на „Белене“. В анкетата са включени само хора, които най-малко един път са участвали в годишните поклонения, провеждали се на мястото на Втори обект на концлагера „Белене“ на остров Персин, тъй като те имат представа за събитието от личен опит. Верните отговори на поставени въпроси от анкетата са посочени от desebg.com най-отдолу в публикацията. В отделен текст ще бъдат разгледани проблемите, свързани с паметта към лагера „Белене“ и жертвите на комунистическата диктатура. Основателят на desebg.com Христо Христов благодари на участниците в анкета.
1.Знаете ли защо през последните две години (2021 и 2022 г.) на бившия концлагер „Белене“ не се провежда традиционното годишно поклонение (май-юни) в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим? 2.Знаете ли кой/коя организация за последно е организирала годишно поклонение на „Белене“? 3.Знаете ли дали има проект за изграждане на мемориал на лагера „Белене“? Ако знаете, кой е негов възложител и кой е изпълнител?
2.Последният път на поклонение в „Белене“ аз бях със Съюза на репресираните „Памет“. Тогава в поклонението участваше и отец Паоло Кортези. Предполагам, че той е един от организаторите. 3.Когато отец Паоло Кортези се появи започна една организация по изграждане на мемориал. Но не знам кой е възложител на проекта, кой е авторът му, нито кой е изпълнителят. Тогава, когато Паоло Кортези беше на годишните поклонения, съм се учудвала как така един духовник от Италия се ангажира с изграждането на мемориал на „Белене“, но през последните години не знам докъде са стигнали нещата.
2. Организатор на поклоненията е отец Паоло Кортези, фондация „Евгений Босилков“ (Паоло Кортези представлява „Културен дом „Евгений Босилков“ – Белене, б. ред.) и др. 3.Проектът за мемориал е на фондация „Остров Белене“ и спомоществователи от репресирани от комунистическия режим и община Белене.
2. Смятам, че организацията е правена от страна на фондация „Остров Белене“, но не съм сигурен. 3. Не съм информиран за мемориала и проекта за него, но видях на стена на сграда във Втори обект един афиш, който смятам, че има връзка с проекта.
2.Не си спомням кой е организирал последно годишното поклонение. 3.Знам, че има проект за мемориал. Не помня кой е възложител и изпълнител. Предполагам, че община Белене участва.
2.За последно съм бил на поклонение, мисля, че през 2019 г. Не мога да кажа кой го организира тогава. 3. За проект за мемориал знам, че има, но кой е възложител и изпълнител не мога да кажа. Всичко, което се случва с лагера „Белене“ го научавам от сайта desebg.com.
Евгени Михайлов, режисьор, гр. София: 2.За последно поклонение организатор е фондацията на отец Паоло Кортеци. 3. За проект се говори още от 2016 г. по времето на президента Росен Плевнелиев. Евродепутатът Андрей Ковачев е един от инициаторите, но не знам кой е проектант и изпълнител.
2.Аз знам, че от началото до последно годишното поклонение се организира от католическата църква в гр. Белене и лично от отец Паоло Кортези с помощта на журналиста Христо Христов и неговия сайт desebg, като в отделни години за това помагаха президентите Петър Стоянов и Росен Плевнелиев, председателите на парламента Цецка Цачева, Цвета Караянчева, евродепутатът Андрей Ковачев, депутата от ГЕРБ -СДС Спас Гърневски , кметът на Ловеч Корнелия Маринова, бивши депутати от ДПС както и изселени български граждани турци, лежали в концлагера „Белене“ и много активни граждани демократи като Георги Боздуганов и Евгени Михайлов, не на последно място бивши концлагеристи. 3.Има проект за изграждане на мемориал на лагера „Белене“ и си спомням, че в годината на неговото представяне беше поставен постер в 3d формат, закачен на сградата на Втори обект. Интервюта за националните медии тогава даваха г-жа Корнелия Маринова, кмет на Ловеч и кметът на Белене, за съжаление не си спомням името му (кметът на община Белене е Милен Дулев, б. ред.), които мисля, че като представители на държавата, са негови възложители. Не знам дали е избиран въобще и изпълнител.
Петя Ставрева, председател на политическа партия „Обединени земеделци“, гр. София: 2. Община Белене и фондация „Остров Белене” организираха отбелязването на 70-годишнината от създаването на лагера на смъртта на остров Персин на 1 юни 2019 г. 3. През 2019 г. при отбелязано на 70-годишнината от създаването на лагера на смъртта е представен идейният проект за мемориала на о. Персин. Инициатор на проекта е отец Паоло Кортези, фондация „Остров Белене” също работи над него. „Белене“ е нашата земеделска Голгота. Вярвам, че демократичната общност трябва да се мобилизираме за обявяването на бившия концлагер „Белене“ за паметник с национално значение и за изграждането на мемориала.
Никодим Янушев, политически емигрант, син на търговец, въдворен без съд и присъда в лагера „Белене“, гр. София: 2. Не знам кой е организаторът на последното поклонение на „Белене“, но бях там през 2019 г. 3. Не знам кой е възложител и изпълнител на мемориала, само съм чувал, че може да има проект.
Евдокия Пенкова, учител, гр. Пловдив: 2. Работи се за изграждане на парк мемориал в памет на жертвите на тоталитарния режим. Доколкото зная, преди няколко години правителството дари земя на остров Персин, където е бил лагера, за тази цел. Инициативата е на фондация „Остров Белене“, заслуга имат обществени фигури като отец Кортези, журналиста Христо Христов, евродепутатът Андрей Ковачев. 3.Не зная подробности за проекта, за изпълнителя и т.н.
2. Не помня кога за последно беше организирано годишно поклонение, но ние, група бивши лагеристи от „Белене“, бяхме през 2022 г. там и се поклонихме. 3.Знам, че в момента в Министерството на културата има процедура по обявяване на „Белене“ за национален паметник. Че се прави проект за мемориал знам най-общо. Не знам кой е възложител и дали изобщо има изпълнител. Доколкото знам има един човек, който се занимава с това от гр. Белене, който се казва Михаил Маринов, но не съм сигурен. Според мен този проект умишлено се протака, защото трябва да покаже истинското лице на комунистическия режим в България. Защо мемориалът на комунистическата партия на Бузлуджа се реставрира с такава бързина, а за „Белене“ няма нищо?
Ванцети Василев, политически емигрант, писател, син на анархист, въдворен в „Белене“ без съд и присъда, Ню Йорк – София: 2. Не си спомням кога за последно е имало годишно поклонение, но сигурност преди пандемията. 3. Не знам нищо за проект за изграждане на мемориал на „Белене“.
2. Не си спомням кога за последно е имало организирано поклонение. 3.Чувала съм, че има някаква идея за изграждането на мемориал, но само толкова.
2. Мисля, че последното поклонение беше организирано от фондацията на журналиста Христо Христов. 3. Знам, че имаше идеи за изграждане на мемориал, но не зная дали са стартирали някакви процедури.
Татяна Атанасова, журналист, София: 2. Последното годишно поклонение бе организирано от община Белене и фондация „Остров Белене” – за 70-годишнината от създаването на лагера на смъртта на о. Персин и се проведе на 1 юни 2019 г. 3. Не зная да има изпълнител проекта за изграждане на мемориал на „Белене“. Идейният проект за мемориала на о. Персин е представен на 1 юни 2019 г. при честването на 70-годишнината. Инициатор на проекта е отец Паоло Кортези. Фондация „Остров Белене” работи над проекта. По думите на Михаил Маринов от фондацията, цитиран от БТА, „проектът е готов и остойностен, но за реализацията му са нужни сериозни средства, с които на този етап те не разполагат”.
Шукри Сюлейман Мехмед, учител, концлагерист в лагера „Белене“ по време на „възродителния процес“, роден в с. Полковник Желязково, Кърджалийско, живеещ в гр. Бурса, Турция: 2.Не съм убеден, но доколкото знам последното поклонение бе организирано от фондация „Остров Белене“. 3.Не зная дали има проект за изграждане на мемориал на лагера „Белене“.
2. Инициативата за последното честване е на фондация „Остров Белене“, но може да са се присъединили и други организации. 3.Отдавна ми е известно, че има проект за изграждане на Мемориал, но за съжаление го смятах, като обичайно, за заметен под килима. Ако има надежда да бъде възроден, готов съм да го подкрепя по силите ми.
1.Причината, поради която през 2021 и 2022 г. не са проведени годишни поклонения на лагера „Белене“, е тривиална и срамна – просто няма кой да организира самите поклонения. 2.Последното традиционно поклонение на бившия Втори обект на остров Персин е през 2019 г. и негови съорганизатори са фондация „Остров Белене“ и община Белене. 3.Идейният проект за изграждане на мемориал на концлагера „Белене“ е възложен от фондация „Остров Белене“ при непрозрачна процедура и без в публичното пространство да е обявяван конкурс за това на арх. Александър Генчев от „СолЕр Архитекти“, дружество за архитектурно проектиране и дизайн. Проектът не е представян на публично обсъждане, не е ясно на какви условия е трябвало да отговаря и кой го е одобрил. Проектът дори не е публикуван на сайта на фондация „Остров Белене“. Изпълнител не е избиран.
В понеделник на deseg.com очаквайте: „Вместо да е мемориал лагерът „Белене“ плаче за памет“ – изследване за проблемите, свързани с прекъснатата традиция на годишни поклонения, причините „Белене“ да не е превърнат в мемориал и защо това свято място за жертвите на комунистическия режим още не е получило от Министерството на културата статут на недвижим паметник с национално значение. |