Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Сагата с дипломатите -- Образование: комунизъм |
Пред над 100 ученици и учители в Крумовград бе представена изложбата за жертвите на концлагера „Белене” |
![]() |
![]() |
ПАМЕТ - Инициативи |
Написано от Държавна сигурност.com |
Петък, 29 Ноември 2019 21:18 |
Събитието бе организирано по инициатива на общинските съветници от партия ГЕРБ в Общинския съвет на община Крумовград и се състоя в четвъртък (28 ноември 2019 г.) в средното училище „Васил Левски” по повод отбелязването на 30-годишнината от падането на Берлинската стена, с което през 1989 г. бе поставено началото на разпада на тоталитарната съветска система в Източния блок, включително и в България.
Освен ученици и учители от СУ „Васил Левски” на откриването на изложбата присъстваха ученици и учители от професионална гимназия по транспорт „Христо Смирненски” в Крумовград, както и преподаватели от гр. Джебел. „Учебният предмет по история и цивилизации се изучава, за да може младото поколение да знае не само хубавите неща, които са се случвали в миналото, а и лошите. И да може да продължат хубавите традиции, а лошото да не се повтаря”.
С тези думи директорът на СУ „Васил Левски” в Крумовград Цветан Терзиев откри събитието. Изложбата бе представена от журналиста Христо Христов, изпълнителен директор на фондация „Истина и памет”, който пристигна от София специално за инициативата. Той посочи, че идеята за пътуващата изложба се е родила на остров Персин – там където през 1949 г. комунистическият режим създава концлагера. „Направихме изложбата заедно с приятелите от фондация „Остров Белене” и Културен център „Евгений Босилков” – Белене, за да може чрез писмените и устните свидетелства на оцелели лагеристи да знаем, помним и не забравяме преживяното от тях”, заяви Христо Христов.
Той се обърна към младите хора и им разказа, че днес те имат свобода, която не винаги е съществувала, а по времето на тоталитарния много хора са платили с живота си или са били затваряни в затвори, или изпращани без съд и присъда в лагери като тези в „Белене” само защото са искали да бъдат свободни, мислили са различно от режима или просто не са го одобрявали. По думите му в изложбата са включени различни представители на обществото и всеки един от тях е обобщаващ образ на дадена общност, група или прослойка.
В изложбата са покани съдбите на дипломати, политици, земеделци, военни, горяните, „бившите хора” (както комунистическата партия нарича на хората от стопанския елит до 1944 г. и техните наследници), представители на творческата интелигенция, свещеници от различните християнски деноминации, на мюсюлманското малцинство, на младежите и др. След откриването на изложбата се състоя импровизирана среща между училищното ръководство, изпълнителният директор на фондация „Истина и памет”, общински съветници и част от учителите.
Христо Христов представи дейността и опита на фондация „Истина и памет” и заяви, че неправителствената организация е готова да се отзове и може да предложи различни извън класови форми, които учителите могат да използват за по-лесното обяснение на периода 1944-1989 г., който десетокласниците от тази учебна година ще изучават в самостоятелен раздел и с нови знания и термини в часовете по история и цивилизации. Преподавател по философия сподели мнението, че изложбата „Свидетели: Памет за концлагера „Белене” представя събития чрез личните съдби на жертвите и това ще я направи лесно достъпна за младите хора.
Общинската съветничка Венета Добрева сподели, че около 40 педагогически специалисти по история от област Кърджали са участвали в преквалификацията на 750 учители от цялата страна тази пролет във връзка с новата учебна програма по история и цивилизации, в която за първи път ще се изучава комунистическия режим в самостоятелен раздел. Пътуващата изложба „Свидетели: Памет за концлагера „Белене” ще остане в Крумовград до 8 декември 2019 г.
Тя стартира през декември 2017 г. в София. До момента е представена във Враца, Перник, Ловеч, Благоевград, Казанлък, Народното събрание, на мястото на Втори обект на бившия концлагер „Белене” на остров Персин по време на годишното честване в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим през май 2018 г., в Кърджали, Варна, в Чикаго, САЩ и в Хасково.
|