Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Изложбата за жертвите на концлагера „Белене” ще привлича посетители в Хасково през целия септември |
ПАМЕТ - Инициативи |
Написано от Държавна сигурност.com |
Сряда, 18 Септември 2019 21:08 |
Тя беше открита там при отлична организация в началото на месеца (4 септември 2019 г.) по покана на Регионалния исторически музей – Хасково в рамките на инициатива на културната институция – кръгла маса „Разкази от концлагера”. Събитието, първо по рода си в Хасково, събра граждани от различни поколения, които дебатираха различни аспекти на комунистическия режим, както и на причините за неосъществената декомунизация в страната. Инициативата бе открита от директора на РИМ Хасково Пенко Добрев. Той предостави думата на журналиста Христо Христов, който разказа за идеята да се направи такава пътуваща изложба. Той е автор на самата изложба, а фондацията е една от трите неправителствени организации заедно с фондация „Остров Белене” и на Културен център „Евгений Босилков – Белене”, които стоят зад създаването на изложбата.
Пътуващата изложба представя на 18 пана случилото се в най-големия концентрационен концлагер за политически противници на тоталитарното управление на Българската комунистическа партия чрез писмените или устни свидетелства на оцелели лагеристи. С различни прекъсвания лагерът просъществува в периода 1949-1987 г., като там за последно са изолирани над 500 български граждани от турски произход след началото на „възродителния процес” през 1985 г. Пътуващата изложба вече е обиколила над 15 града в страната, както и е гостувала в Чикаго, САЩ. Христов отбеляза, че политическите лагеристи в „Белене” са образец за поведение в тежки години на изпитание, когато са успели не само да съхранят своя човешки образ в ада на комунистическия лагер, но и да защитят своите възгледи, вяра, морал и добродетели. Чрез разказите на бивши лагеристи изложбата дава възможност на различните поколения да добият представа за живота в концлагера. След откриването на изложбата последва кръгла маса „Разкази от концлагера”, където водеща на дискусията бе д-р Веселина Узунова, уредник в отдел „Най-нова история на България” в музея кръгла маса. Как се е оцелявало в „Белене” сподели пред присъстващите земеделецът Георги Пинчев – единственият жив лагерист в най-големия политически лагер от Хасковско.
В последвалата дискусия наследници на лагеристи споделиха страха и постоянните репресии, под които да подлагани по време на комунистическия режим. В дискусията бе повдигната и темата за опита в някои от новите учебници по история за 10 клас да бъдат подменени основни факти за комунистическия режим, а други спестени или манипулирани. Не на последно място присъстващите споделиха мнения и позиции за причините за неосъществената декомунизация в България. От РИМ Хасково обявиха, че започват да събират данни за свои съграждани или такива в областта, които са преминали през комунистическите репресии.
|