Сайтът desebg.com публикува фоторепортаж от двете събития в Ловеч на 26 март 2016 г., посветени на паметта за жертвите на концлагера „Слънчев бряг” – Кръгла маса „Лагерът край Ловеч: памет и свидетелства”, организирана от община Ловеч, българския парламент и Центъра за подпомагане на хора, преживели изтезание – АСЕТ и шествието-поклонение до каменната кариера на бившия лагер, просъществувал през 1959-1962 г., организирано от СДС. Снимките са на журналиста Христо Христов.
Кметът на Ловеч Корнелия Маринова (ГЕРБ) дава началото на Кръглата маса – първото по рода си събитие, инициирано от местната власт в България, посветено на тема, свързана с комунистическия режим. В случая на паметта за лагера „Слънчев бряг” край града. Форумът стана възможен, след като на последните местни избори през есента на 2015 г. Маринова с подкрепата на демократичната общност прекъсна 20-годишната доминация на БСП в града. Показателно за значението, което община Ловеч, вложи в Кръглата маса, беше високата подкрепа на парламента в лицето на двама от неговите зам.-председатели Димитър Главчев (вляво) и Иван Иванов (третият от ляво на дясно). На дискусията присъства и зам.-кметът на Ловеч Венцислав Христов (вдясно).
Част от гостите, присъствали на в Кръглата маса.
Психотерапевтът Калина Йорданова (вляво), по чиято идея община Ловеч организира инициативата, заедно с психолога Мимоза Димитрова председател на управителния съвет АСЕТ.
От ляво на дясно: Председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов, депутатът от ДСБ Вили Лилков и режисьорът Стойчо Шишков също участваха в Кръглата маса.
Депутатът от 6-то Народно събрание Иван Семков, и лагерист в „Белене”, а след това и политически затворник в затворите в Ловеч, Шумен, Плевен и Стара Загора, е един от хората дали гласност за престъпленията в лагера „Слънчев бряг” веднага след промените.
Сред гостите на Кръглата маса беше и Иван Минков, автор на първата книга за концлагера край Ловеч, публикувана след промените – „Слънчев бряг. Лагерът на смъртта”.
Депутатът от ДСБ Борис Станимиров (вляво) и Любен Петров (СДС), зам.-министър на икономиката по време на дискусията.
Католическият свещеник Паоло Кортези, създал през 2014 г. Инициативен комитет за изграждането на Мемориал на жертвите на лагера „Белене”, пристигна за инициативата от гр. Белене.
Двама от участниците в Кръглата маса социалният антрополог Димитър Димов от Института за изследване на близкото минало и доц. Ана Лулева, етнолог в БАН и специалист по всекидневната култура на социализма и постсоциализма и културата на паметта.
Председателят на Съюза на репресираните „Памет” Лилияна Друмева и Георги Харизанов, зам.-председател на института за дясна политика също участваха в Кръглата маса.
Участниците в дискусията се включиха в традиционно организираното от местния СДС шествие-поклонение от центъра на Ловеч до каменната кариера на лагера.
Шествието на излизане от Ловеч по пътя за лагера.
Участниците в поклонението минават под тесния тунел под линията Ловеч-Троян в близост до мястото, където през 1959 г. комунистическият режим е устроил лагера.
Кметът Корнелия Маринова целува ръка на Ловчанския митрополит Гавриил, който въпреки своя имен ден беше дошъл на кариерата, за да отслужи панихида в памет на жертвите.
Вино, което се разлива, питка и жито, които се раздават след края на поклонението в памет на убитите в лагера.
Момент от панихидата в подножието на скалата, на която се издига кръст.
Множеството, събрало се на каменната кариера.
Част от официалните гости – представители на парламента, Министерски съвет и местната власт в Ловеч.
Отец Паоло Кортези от Белене по време на панихидата.
Баща с дъщеря си (на заден план), които всяка година участват в поклонението.
Митрополит Гавриил със свещеници от Ловчанската митрополия по време на отслужената от тях панихида.
Тъгата върху лицата на хората, присъстващи на поклонението, е показателна за раната от комунистическите лагери в българското общество.
Зам.-председателят на Народното събрание Димитър Главчев произнесе кратка реч, в която припомни зловещите факти за концлагера.
Корнелия Маринова е първият кмет на Ловеч от 20 години насам, който се качва на каменната кариера (тя е участвала и преди това, но като председател на Общинския съвет и депутат), за да почете паметта на жертвите на терора в лагера на смъртта. В словото си тя припомни, как при първото поклонение през 1990 г. хората са смъкнали по един камък от кариерата и са натрупали цяла грамада пред окръжния комитет на БКП в Ловеч с посланието: „Проклет да е комунизмът!”
Бивш лагерист от „Белене”, жител на Кнежа, беше дошъл, за да разкаже, че четирима мъже от Кнежа са били въдворени в „Слънчев бряг”, от които са се върнали само двама.
Лидерът на СДС Божидар Лукарски (със светлото сако) под нася венец от името на партията.
Зам.-председателите на парламента Димитър Главчев и Иван Иванов поднасят венец.
Корнелия Маринова заедно със заместника си Венцислав Христов поднасят венец.
Цветя и от областния координатор на Народна партия „Свобода и достойнство”.
Младежи поднасят венец от името на евродепутатите на ЕНП/ГЕРБ.
Младият депутатът от Ловеч Антон Долапчиев (ГЕРБ) също поднесе цветя.
Венец от Демократи за силна България – Ловеч.
Председателят на Съюза на репресираните „Памет” Лиляна Друмева заедно с член на организацията поднасят венец в памет на жертвите.
Депутатът от ДСБ Борис Станимиров (вдясно) поднася венец от името на партията, а зам.-председателят на парламента Иван Иванов му асистира.
Бившият лагерист Кольо Вутев от село Торос, Ловчанско, който е бил за кратко в началото на лагера през 1959 г.
Председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов поднася цветя.
Ловчанският митрополит Гавриил и свещеникът от Белене Паоло Кортези разменят мисли за поклонението в памет на невинните жертви.
|