Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Човекът, който нарисува концлагера Белене |
ПАМЕТ - Книги |
Написано от Христо Христов |
Неделя, 01 Септември 2013 07:59 |
Тази неделя в електронната библиотека на desebg.com ви представям една книжка-албум. Тя е особено рядка, бих казал, че е единствената по рода си, защото запълва празнината от изображение на лагерите в България. Става въпрос за албума „Затворът Белене” на Крум Хорозов. В нея бившият лагерист е запечатал за поколенията в рисунките визуалната представа за най-големия лагер за политически противници на комунистическия режим. Самият автор представя автентичния изглед за лагера, такъв какъвто е съществувал в края на 40-те години и през 50-те години на ХХ век. Така е така, защото Крум Хорозов е политически затворник.
Роден през 1925 г. в с. Летница, Ловешко той е задържан като студент по земемерно инженерство и е осъден на 20 години лишаване от свобода. В затвора лежи 11 години до 1962 г.), от които една година (1954-1955) е въдворен на Втори обект в лагера Белене. Идеята му да изобрази видяното идва през 70-те години. Провокиран е от видяното в нацисткия лагер Бухенвалд, Германия. Той разбира, че от него не е останало нищо освен номеририни и посипани със сгурия площадки. „С изчезването на престъпниците се надяват, че ще изчезне и спомена от страшните им престъпления. Това ме наведе на мисълта, че такава ще бъде съдбата на паянтовите бараки на затвора Белене, където се извършиха чудовищни изтезания, мъчения и убийства на невинни хора”, пише във въведението Крум Хорозов.
През 1976 г. с помощта на познанията си по геометрия той прави първата ситуационна скица на Втори обект на лагера „Белене”. Впоследствие с помощта на други лагеристи възстановява представата за трудовия обект, от който не е останали никаква следа. През 1990 г. за първи път се връща на Белене, където през месец май се събират оцелелите бивши политически затворници на поклонение в памет на жертвите. „Там видях едри бурени и нито следа от постройки. Оттогава досега се води усилена кампания за забрава на сатанинските издевателства, извършени там”, посочва Хорозов.
В албума, който рисунките му са отпечатани цветно, той представя и кратка, но точна информация за:
Описанията са кратки, на по една страница, но съдържанието е потресаващо. Например Хорозов посочва, че лагеристите са посрещани от надписа над портала „Човек, звучи гордо” на Максим Горки. Между другото руският писател е изпратен през 1929 г. от съветските власти до Соловецки лагер, един от най-старите и основни в системата на ГУЛАГ, за да го опише и възвеличае като място от нов тип, където болшевиките превъзпитават политическите противници на властта и ги превръщали в пълноценни съветски граждани. На гърба на входа на Втори обект в Белене обаче лагеристите са откривали втори надпис. Негов автор е първият ръководител на репресивната система (НКВД) на СССР Феликс Едмундович Дзержински. Този надпис гласи: „Ако врагът не се предаде, той се унищожава!”
Ето и описанието на помещенията, предназначени за лагеристите в Белене, което Крум Хорозов дава: „Бараките, били те плетени от пръти или тухлени, имат едно и също обзавеждане на бита. Вътре бараките от плет са измазани с кал, а тухлите не са измазани. Първите са покрити с папур от блатата, а вторите с цигли. Проветряването им става през дъсчени отдушници на покрива. Подът им е от самата пръст на площадката. Леглата представляват дървени двойни нарове с под от леси, върху които има слама и върху тях се застила дрехите. Покачването на горния нар става със стълба, скована от дърво.” Тоалетните: Тук няма „ХЕИ” и мизерията е отвратителна и жестока. Затворниците цял ден работят на изкопа на дигата, гладуват и вечер изморени се връщат в тази воня, идваща от рова, където атаката на комарите и дървениците е невъобразимо жестока!”
Уникалното издание, съхранило представата за лагера Белене, е издадено през 90-те години от Хорозов благодарение на даренията на няколко други бивши лагеристи. Вероятно може да го намерите единствено в по-големите библиотеки. Учудвам се, че досега нито едно издателство не е проявило интерес към едно допълнително и по-подробно издание на делото на Крум Хорозов.
А че това наистина е важно дело за запазване на автентична памет за репресивната лагерна система при комунизма, е без съмнение. Рисунките на бившия лагерист често обикалят България, били са показвани и в някои университети като НБУ. През 2010 г. именно идеята на Крум Хорозов те, заедно с други материали, да бъдат изложени в Европейския парламент, провокира евродепутата Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) да организира безпрецедентната конференция „Изстраданата европейска мечта на България 1944-1989” в Брюксел през есента на същата година, на която бивши репресирани и изследователи показаха на Европа ключови факти от българската съпротива срещу комунизма. Там рисунките на Крум Хорозов също бяха изложени. Благодарим му за стореното.
Крум Хорозов, „Затворът Белене”, самиздат, 90-те години на ХХ век, 44 страници.
|