|
ДЕКОМУНИЗАЦИЯ -
Декомунизация
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Събота, 19 Ноември 2022 17:04 |
|
Сподели

Петнадесет депутати от „Демократична България“, сред които Мартин Димитров и Атанас Славов, са внесли законопроект за премахване на комунистическите символи в страната, показва справка в сайта на парламента.
Законодателната инициатива представлява поправка в Закона за обявяване на комунистическия режим за престъпен.
С нея се създава нова разпоредба, която гласи:
„Държавните органи, техните териториални звена, органите на местното самоуправление и местната администрация, и публичноправните организации предприемат необходимите действия за привеждането на състоянието на предоставените им за управление институции и територии в съответствие с този закон, като са длъжни да премахват от публичните места собствените им или намиращи се в тяхно държане символи, включително лозунги, надписи, знаци, фотоси и всякакви други обекти от комунистическия режим в България от 9 септември 1944 г. до 10 ноември 1989 г. или такива в негова възхвала, или във възхвала на организациите по чл. 1 [БКП, БРП (к)] и лицата по чл. 2 [ръководствата и ръководните дейци на БКП]“.
|
|
продължава>
|
|
|
ДЕКОМУНИЗАЦИЯ -
Съдебни процеси
|
|
Написано от Държавна сигурност.com
|
|
Сряда, 03 Август 2022 17:21 |
|
Сподели 
Делото за румънската Революция от 1989 г. отново изпратено в съда, след като преди около шест месеца Върховният касационен съд поиска повторно разследване, съобщава румънския в. "Адевърул".
Така бившият президент на Румъния Йон Илиеску, бившият вицепремиер Джелу Войкан Войкулеску и бившият началник на военната авиация Йосиф Рус отново ще се изправят пред съда по обвинения в престъпления срещу човечеството.
Съобщението беше направено от главния прокурор на Румъния Габриела Скутя, предаде БТА.
|
|
продължава>
|
|
ДЕКОМУНИЗАЦИЯ -
Лустрация
|
|
Написано от Държавна сигурност.com
|
|
Сряда, 16 Октомври 2013 16:26 |
|
Сподели  Инициативен комитет от представители на протестиращите срещу правителството на Пламен Орешарски внесе в деловодството на Народното събрание днес искане за Национален референдум за Държавна сигурност, съобщи Българската национална телевизия.
Въпросът, който протестиращите предложиха да се постави, е дали трябва да се забрани достъпът до класифицирана информация и участието в управлението на държавните и местните власти на служители и агенти на бившата Държавна сигурност.
Пред „По света и у нас” инициаторите заявиха, че заедно със събирането на минимум 200 000 подписа през следващите три месеца искат да подложат на широк обществен дебат темата за присъствието на бивши служители на тайните служби и обучавани в КГБ агенти в сферата на енергетиката и икономиката.
„Искаме да се случи операция „Чисти ръце”. Този референдум е първа стъпка от „Чисти ръце”. Без да се ограничат служителите на Държавна сигурност от високите постове в сектор „Енергетика” и сектор „Сигурност” този преход ще продължи да става по този порочен начин. Агентите, които са много услужливи към олигархията – искаме да прекъснем тази връзка между олигархия и държавна власт", заяви Цветозар Вълков, председател на инициативния комитет на протестиращите.
|
|
продължава>
|
|
ДЕКОМУНИЗАЦИЯ -
Отваряне на архивите на ДС
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Събота, 17 Ноември 2012 19:36 |
|
Сподели 
Който контролира миналото, контролира бъдещето. Едва ли може да се намери по-вярна сентенция от тази на Оруел, с която да се аргументира огромното значение за опознаването на затворената в архивите на комунистическите тоталитарни служби информация.
Ще добавя и констатацията на политолога Иван Кръстев, че преходът ще завърши с отварянето на досиетата, която той направи в средата на отминалото десетилетие, за да подчертая този важен процес.
Не е никак случайно, че зависимостите от комунистическото минало намериха най-продължително изражение именно в досиетата на ДС. В първите години на прехода към демокрация в България беше формиран нов политически елит, бяха сменени тоталитарните институции, беше изработено нова Конституция и подменено законодателството от комунистическата епоха. Бяха положени и основите на пазарната икономика.
Зависимостта да принадлежиш към ДС
Зависимостта от досиетата обаче продължи цели 16 години. Тази зависимост гарантира разполагането на различни кадри и агенти на ДС на ключови постове в политическия елит, в бизнеса и редица области на обществото.
. |
|
продължава>
|
|
ДЕКОМУНИЗАЦИЯ -
Декомунизация
|
|
Написано от Държавна сигурност.com
|
|
Петък, 05 Август 2022 13:29 |
|
Сподели 
Правителството на Естония е решило да премахне от публичното пространство всички съветски военни паметници, съобщи на пресконференция премиерът на страната Кая Калас.
По думите ѝ, те са между 200 и 400. „Важно е да подчертаем нещо, което казах и на 9 май: никой не е забранил да се почита паметта на загиналите. Но това трябва да се прави там, където е подходящото място, тоест, на гробището, където това може да се направи със запазване на достойнство. Танкът е оръдие за убийство, това не е обект на паметта“, заяви Калас.
|
|
продължава>
|
|
|
|
|
<< Начало < Предишна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следваща > Край >>
|
|
Страница 7 от 17 |