|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
ДС и Живков съсипали кариерата на световно известния тенор Димитър Узунов ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - VІ управление
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 20 Декември 2018 18:15
Сподели

alt

Кариерата на световно известния през 50-те и 60-те години на миналия век тенор Димитър Узунов (1926-1986) е била съсипана от заповеди на Държавна сигурност да пее пред първия секретар на БКП Тодор Живков и негови чуждестранни гости, когато оперният изпълнител е бил болен и е имал лекарско предписание да пази гласа си.

Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява препис на строго секретно агентурно сведение относно: Димитър Узунов, предадено от агент „ДЕТЕЛИН” на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия от август 1977 г.

В него агентът предава доверителен разговор с голямата оперна звезда, пяла в операта в Париж, „Ковънт Гардън“ – Лондон, „ „Ла Скала“ – Милано, „Метрополитън“ – Ню Йорк, Мюнхен, Берлин и най-много във Виенската държавна опера „Щатсопер“, където години наред е щатен първи тенор.

Димитър Узунов споделя пред агента, че „ДС и Тодор Живков имат „заслуга” за неговия певчески край”.

Оказало се, че в един период, в който на тенора му е препоръчано да почива и да не използва гласа си, за да си възстанови възпалените си гласни връзки, по телефона му се обадил полковник от ДС от личната охрана на Живков.

продължава>
 
Военното разузнаване призна, че е унищожавало досиета след краха на комунизма ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - РУ-ГЩ
Написано от Държавна сигурност.com   
Вторник, 04 Октомври 2016 10:26
Сподели

alt
Служба „Военна информация” (СВИ) официално призна, че във военното разузнаване са унищожавани досиета след 10 ноември 1989 г., катопрочистването е извършвано по време на двете правителства на Луканов (1990 г., БКП/БСП), кабинета Попов (1991 г., БСП, СДС и БЗНС), служебният кабинет на Ренета Инджова (1994) и кабинета Костов (1999), когато управлява коалицията Обединени демократични сили (СДС и Народен съюз).

Това стана ясно от писмо на директора на СВИ бригаден генерал Светослав Даскалов в отговор на заявление за достъп до обществена информация, подадено от основателя на desebg.com разследващият журналист Христо Христов.

До този момент официално се знаеше само за тайното прочистване на досиетата на бившата Държавна сигурност през 1990 г. (виж статистика – ТУК) по заповед на тогавашния министър на вътрешните работи ген. Атанас Семерджиев (БКП), разкрит по-късно като агент на ДС (виж досието му – ТУК).

продължава>
 
Държавна сигурност е следила Илия Минев и през 1990 г. ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - ВГУ
Написано от Христо Христов   
Сряда, 07 Януари 2015 11:09
Сподели

alt
И след 10 ноември 1989 г. Държавна сигурност е събирала информация за основателя на Независимото дружество за защита на правата на човека (НДЗПЧ) в България Илия Минев, който е с над 30 години затворническо досие по времето на комунизма, а вчера се навършиха 15 години от смъртта му.

Това показват архивни документи, разсекретени от Комисията по досиетата, един от които сайтът desebg.com публикува онлайн.

Документът е строго секретно агентурно сведение от месец март 1990 г. относно „Проведена конференция на Независимото дружество за защита на правата на човека. Той е оформен в Националната служба за защита на конституцията, в която през февруари 1990 г. по съветски образец се трансформира Второ главно управление на ДС (контраразузнаването).

продължава>
 
НТР заделяло в специален фонд пари от ембаргови операции ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - ПГУ
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 26 Май 2022 20:04
Сподели

alt

 

В края на комунистическия режим в България Научно-техническото разузнаване (НТР) е заделяло в специален „рисков“ фонд част от печалбата от ембаргови операции, които е извършвало, с мотива да използва заделените средства за „финансиране на оперативни операции“.

Това разкрива документ на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретна докладна записка относно: Реекспортни операции на УНТР, ПГУ-ДС от декември 1987 г.

Документът е адресиран до зам.-министъра на вътрешните работи, отговарящ за разузнаването (Управление Научно-техническо разузнаване функционира в рамките на Първо главно управление на ДС, б.а.) ген. Стоян Савов, който го е утвърдил с подписа си.

продължава>
 
Шефът на ЩАЗИ: Благодим на ДС, че спира бегълците от ГДР ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - Източен блок
Написано от Христо Христов   
Неделя, 10 Октомври 2021 11:26
Сподели

alt

 

Лично министърът на Държавна сигурност в ГДР ген. Ерик Милке е оправил благодарност към комунистическия режим в България за това, че е взел присърце молбата на източногерманската диктатура за възпиране, преследване, задържане и предаване на източногермански граждани, които са се опитвали да достигнат до свободата, преминавайки нелегално границата на НРБ.

Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретно лично писмо на Ерик Милке до министъра на вътрешните работи на НРБ ген. Ангел Цанев от 1972 г.

В него Милке подчертава значението на политеческото и оперативното сътрудничество между страните от Източния блок по разкриването на бегълците от ГДР.

продължава>
 
Шесто управление на ДС през 1989 г.: Идва ново антисоциалистическо поколение ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - VІ управление
Написано от Христо Христов   
Събота, 03 Ноември 2018 19:17
Сподели

alt

През март 1989 г., осем месеца преди началото на края на тоталитарната комунистическа система в България, Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия е изразява опасения, че младото поколение българи ще се оформи на антисоциалистическа основа.

Причината за това обаче не е отдадена на провала на социалистическия експеримент, а на „нарастващата по своите мащаби и интензивност идеологическа диверсия”.

Това се посочва в документ на идеологическото управление на ДС, известно още като политическата полиция по времето на режима на БКП, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретна справка относно: Характерни особености на оперативната обстановка сред младежта и основни насоки и задачи за преустройство в дейността на ДС.

В края на 80-те години на ХХ век Шесто управление на ДС се опасява, че идеологическата диверсия на Запада ще създаде младо поколение, което да се противопостави на компартията и създаването на условия за бъдещи политически промени в страната.

продължава>
 
Досиетата във военното разузнаване е трябвало да се микрофилмират преди унищожаване ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - РУ-ГЩ
Написано от Христо Христов   
Сряда, 24 Август 2016 18:22
Сподели

alt
Архивните материали в Разузнавателното управление на Генералния щаб (РУ-ГЩ) на БНА (военното разузнаване), включително и делата на сътрудниците, е трябвало да бъдат микрофилмирани преди да се пристъпи към тяхното унищожаване.

Това постановява секретна Инструкция относно: Работата по делата в секретните секции (деловодства) и архивите на РУ-ГЩ, която desebg.com публикува онлайн.

Документът, по който РУ-ГЩ се е ръководило в края на комунистическия режим е от март 1989 г., осем месеца преди падането на Берлинската стена и рухването на комунизма, и е утвърден от началника на военното разузнаване ген. Васил Зикулов.

Въпросът с архивното наследство на военното разузнаване при комунистическия режим е особено актуално, след като наскоро стана официално ясно, че почти половината от досиетата в РУ-ГЩ са унищожени след промените, въпреки забраната за унищожаване на архивни документи, наложена с разпореждане от Министерския съвет през 1991 г. (виж повече - ТУК).

продължава>
 
Чехословакия 1968 г.: Съветски войници, вървете си у дома ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - ВГУ
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 21 Август 2014 08:48
Сподели

alt
Днес се навършват  46 години от нахлуването на войските на Варшавския договор (без Румъния) в Чехословакия, които смачкват Пражката пролет през 1968 г.

Сайтът desebg.com публикува донесения до Второ управление (контраразузнаването) на Комитета за Държавна сигурност, които съдържат информация за положението в Чехословакия в периода 19 август – 30 август 1968 г.

В телеграфен стил на Държавна сигурност е предавана информация най-вероятно от оперативен работник, работещ под дипломатическо прикритие в посолството на НРБ в Прага.

Освен за ситуацията в Чехословакия след съветската инвазия, източникът е предавал и информация на ДС за различни срещи на българския посланик в Прага, както и са негови (на източника) срещи и разговори с представители на съветското посолство.

продължава>
 
Агенти на ДС за извеждане: Безпринципни, авантюристи, корумпирани лица, без особена перспектива в живота ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - ПГУ
Написано от Христо Христов   
Неделя, 22 Май 2022 08:03
Сподели

alt

 

Безпринципни, авантюристи, корумпирани лица, без особена перспектива в живота – това са профилите на агенти на Държавна сигурност, която тя се подбирала за извеждане извън страната.

Условието е записано в Основни насоки на оперативната дезинформация с агентура, която извеждаме чрез изселване.

Документът е на Първо управление на ДС (разузнаването, от 1969 г. Първо главно управление, б.а.), а desebg.com го публикува онлайн.

Освен изброените профили отделът в разузнаването на Държавна сигурност, натоварен с активните и остри мероприятия, е посочил и други характеристики за подбор на такава агентура.

продължава>
 
ДС искала от ЩАЗИ информация за разобличаване на радиостанциите „Свободна Европа“ и „Дойче вече“ ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - Източен блок
Написано от Христо Христов   
Сряда, 04 Август 2021 17:46
Сподели

alt

 

Държавна сигурност е искала от Министерството на Държавна сигурност на Източна Германия, известно като ЩАЗИ, разработки и провеждане на разобличителни акции срещу западните радиостанции на територията на ФРГ „Свободна Европа и „Дойче веле“.

Това разкрива документ от архивите на българската Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретна справка на Първо управление на ДС (разузнаването) относно: Въпросите, които бихме желали да се обсъдят при евентуални срещи с германските другари.

Документът е от началото на 1969 г. и съдържа информация за основните направления, по които ДС е искала да получава оперативни данни от ЩАЗИ.

От средата на 60-те години между двете репресивни служби започва активно сътрудничество, което отстъпва само на контактите на ДС със съветския КГБ.

Специално за разработването и провеждането на „разобличителни акции“ срещу „Свободна Европа“ и „Дойче веле“ ДС е търсила опита на ЩАЗИ, защото двете западни радиостанции са смятани за източник на идеологическа диверсия.

продължава>
 
ДС искала на място на Шесто да създаде управление за защита на социалистическия строй ПДФ Е-мейл
СИСТЕМАТА ДС - VІ управление
Написано от Христо Христов   
Понеделник, 29 Октомври 2018 14:25
Сподели

alt
Малко след 10 ноември 1989 г. Държавна сигурност е предвиждала прочутото със своите репресии върху интелигенцията Шесто управление на Държавна сигурност не да бъде закривано, а да бъде трансформирано в ново управление, чиято основна функция е да защитава социалистическия стой.

Това разкрива документ от архивите на МВР-ДС, който desebg.com публикува онлайн, показвайки, че БКП изобщо не е предвиждала да изпуска властта и да създава многопартийна политическа система.

Докуметът представлява строго секретно от особена важност предложение относно: създаване на Управление за защита на социалистическия конституционен строй и разформироване на Шесто управление ДС на МВР от 4 декември 1989 г.

продължава>
 
<< Начало < Предишна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следваща > Край >>

Страница 15 от 35
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов