|
СИСТЕМАТА ДС -
ВГУ
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Четвъртък, 09 Юли 2015 09:56 |
|
Сподели  Разузнавателното управление на Министерството на народната отбрана (РУМНО) е приемало в агентурния си апарат нечестни хора, изгонени преди това от Държавна сигурност, както и лица, определени като „битово разложени”.
Това се посочва в документ на Второ управление на ДС от 1963 г., включен в един от последните сборници на Комисията по досиетата, който desebg.com публикува онлайн.
От него се разбира, че през 60-те години на миналия век РУМНО (военното разузнаване, по-късно преименувано в Разузнавателно управление на Генералния щаб на БНА), е развивало агентурна мрежа в туризма, сектор, който е следен и разработван от контраразузнаването в лицето на Второ управление на ДС (от 1969 г. Второ главно управление, бел. ред.).
В строго секретната справка, озаглавена „Относно взаимодействието ни с РУМНО), става ясно, че Второ управление на ДС изразява открито недоволство от служебните контакти с колегите си от военното разузнаване по отношение на обезпечаването на работата по туризма.
|
|
продължава>
|
|
|
СИСТЕМАТА ДС -
ПГУ
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Понеделник, 20 Февруари 2023 19:27 |
|
Сподели

В средата на 60-те години на ХХ век резидентурата на Държавна сигурност в столицата на САЩ Вашингтон е признала, че не е в състояние да извършва вербовки на агенти.
Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретен план за оперативна работа по линия на САЩ за 1968 г. на резидентурата във Вашингтон.
Документът е на Първо управление (разузнаването) на Комитета за Държавна сигурност (КДС, просъществува в периода 1965-1969 г.), което е натоварено с изграждането на резидентурите на ДС зад граница.
|
|
продължава>
|
|
СИСТЕМАТА ДС -
Източен блок
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Четвъртък, 14 Юли 2022 16:28 |
|
Сподели 
Не само източногерманската ДС, известна като ЩАЗИ, но и чехословашката Държавна сигурност е следяла своите летовници, почиващи на българското Черноморие по време на тоталитарния комунистически режим.
Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретна справка относно: Съвместната работа с чехословашките другари при обслужване на чехословашките летовници в Бургаски окръг през 1960 г.
От нея се разбира, че от чехословашката ДС в България е изпратен оперативен работник, който е легендиран (прикрит, б.а.) като екскурзовод в курортния комплекс „Слънчев бряг“.
|
|
продължава>
|
|
СИСТЕМАТА ДС -
VІ управление
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Понеделник, 06 Май 2019 09:15 |
|
Сподели 
Шесто управление на ДС за борба срещу идеологическата диверсия е една от структурите на репресивния апарат на БКП, която е работило по направление Ватикана.
Сайтът desebg.com публикува онлайн един документ на идеологическото управление на ДС, от който става ясно кого е следяло то по линия на Светия престол.
Той представлява строго секретна справка относно: Състоянието на оперативното стопанство по линия Ватикана от 1984 г.
От него се разбира, че Шесто е водило две дела за оперативна разработка на католици в чужбина.
Първото е срещу монсеньор Георги Елдъров. Той е роден през 1926 г. в с. Топузларе, сега Зорница, Ямболска област в семейство на християни католици от източен обряд.
|
|
продължава>
|
|
СИСТЕМАТА ДС -
РУ-ГЩ
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Вторник, 29 Август 2017 19:19 |
|
Сподели  Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА е предоставило подробна информация за управлението на севернокорейския лидер Ким Ир Сен, чиито особености се състояли в култ към личността на вожда, хранителни дажби, замразени заплати и нови „революционни идеи”.
През първата половина на 70-те години военното разузнаване на комунистическа България е докладвало в София, че успехът на управлението на вожда на КНДР е в култа към личността му и осъществяването на „идеологическа революция”, състояща се в унищожаването на всички „стари идеи” и въоръжаването на народа с революционните идеи на Ким Ир Сен.
Това се разбира от секретна информация за някои данни за политика на партийното и държавното ръководство на КНДР на Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА, която desebg.com публикува онлайн.
|
|
продължава>
|
|
СИСТЕМАТА ДС -
ВГУ
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Събота, 04 Юли 2015 10:12 |
|
Сподели 
Сайтът desebg.com публикува строго секретна справка относно: Подривната дейност на радиостанция „Горянин” срещу нашата страна. Документът е на Второ управление на ДС и е от 1956 г.
В него е посочено, че радиостанцията е създадена през 1951 г. и „се използва за вражеска агитация”. „Горянин”, известна още като „Гласът на българската съпротива”, излъчва предавания в продължение на 11 години, като през 50-те години се опитва да координира съпротивата на горянското движение в България – първото съпротивително движение срещу комунистическите режими в страните от Източния блок.
Държавна сигурност посочва, че радиостанцията „лее огън и жупел срещу Партията, правителството и дружбата ни със СССР, срещу отделни правителствени, партийни мероприятия и малки, и големи дейци”.
Радиостанция „Горянин” призовава българската работническа класа да се бори против стахановското движение и дезинформира слушателите в България за разтуряне на различни ТКЗС-та в страната.
|
|
продължава>
|
|
СИСТЕМАТА ДС -
Структура на ДС
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Събота, 16 Април 2011 17:08 |
|
Сподели В рубриката „Системата ДС” сайтът Държавна сигурност.com представя структурното развитие на репресивния апарат на БКП в периода 1944-1989 г.
Използвани са материали, голяма част от които са публикувани за първи път в документалния сборник „Държавна сигурност – структура и основни документи” на комисията по досиетата, DVD разширена версия, 2011 г.
Превратът на 9-ти септември 1944 г. заварва царската "Държавна сигурност" като отдел в съществуващата по това време дирекция на полицията.
Той е създаден през 1925 г. към дирекция на полицията на мястото на отделение "Обществена безопасност" в резултат на терористичната дейност на БКП, забранена след приетия през 1924 г. Закон за защита на държавата и последвало решение на Върховния касационен съд.
Сред извършените терористични актове от БКП е и взривяването на църквата "Св. Неделя" през 1925 г., при който загиват 213 души, а ранените са над 500.
В началото в отдел "Държавна сигурност" са създадени две отделения – вътрешна сигурност и външна сигурност.
Със Закона за държавната полиция през 1937 г. отделенията стават четири, а в началото на 1944 г. – пет.
На отделение „А” е възложена борбата срещу нелегалните политически организации. Отделение „Б” е външното контраразузнаване, отделение „В” отговаря за некомунистическите политически организации. Отделение „Г” осъществява връзките с германското разузнаване, а отделение „Д” е създадено за контрол на печата и легалните сдружения.
. |
|
продължава>
|
|
СИСТЕМАТА ДС -
ПГУ
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Четвъртък, 16 Февруари 2023 18:14 |
|
Сподели 
И след началото на края на тоталитарния комунистически режим през ноември 1989 г. с принудителното оттегляне на Тодор Живков от властта Държавна сигурност е продължила да работи по изпълнение на годишен план за извършване на т. нар. активни мероприятия.
По своята същност те представляват тайни операции за дезинформация срещу различни страни, които тоталитарното управление на БКП е считало за вражески.
Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретен план относно: Агентурно-оперативните мероприятия, които ще бъдат проведени от ПГУ-ДС във връзка със сесията на Комисията по правата на човека на ООН (Женева, 30 януари – 11 март 1990 г.).
Както е известно в Първо главно управление на ДС (ПГУ, разузнаването) е създаден специален отдел (08) „Активни мероприятия“, който в тясно сътрудничество с аналогичната структура в съветския КГБ се опитва на разпространява дезинформация в натовските държави и в страните на Балканите.
|
|
продължава>
|
|
СИСТЕМАТА ДС -
Източен блок
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Сряда, 13 Юли 2022 09:24 |
|
Сподели

Още в началото на 70-те години на ХХ век Министерството на Държавна сигурност на Германската демократична република (ГДР), известно като ЩАЗИ се е опасявало, че независимо от смяната на лидерите на развитите западни страни, Западът ще подрони единството между режимите в страните от съветския лагер.
Това разкрива документ от архива на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретна докладна записка от ген. Димитър Кьосев – началник на Първо главно управление на ДС до министъра на вътрешните работи от 1972 г.
В нея се докладва за проведената визита в ГДР на делегация на българското комунистическо разузнаване, състояла се през месец юни 1972 г.
Там членовете ѝ са се срещнали с началника за източногерманското разузнаване Маркус Волф.
|
|
продължава>
|
|
СИСТЕМАТА ДС -
VІ управление
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Сряда, 10 Април 2019 21:02 |
|
Сподели  Кои части от обществото са следени от Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия извън столицата? Представа за това дават документите от архива на ДС.
Един от тях desebg.com публикува онлайн. Той представлява строго секретна справка относно: Оперативната обстановка във Врачански окръг по линиите и направленията на Шесто управление на ДС през 1975 г. и началото на 1976 г.
По това време идеологическото управление, известно още като политическата полиция, води 70 дела на оперативен отчет във Врачанско.
Разполага с 59 агенти. Те следят интелигенцията, младежта, „контрареволюционните елементи” – както ДС е наричала хората, които не са одобрявали комунистическия режим, наложен със съветската армия.
|
|
продължава>
|
|
СИСТЕМАТА ДС -
РУ-ГЩ
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Понеделник, 14 Август 2017 15:28 |
|
Сподели 
През 70-те години на ХХ век нощният труд в Корейската народно демократична република (КНДР) е масово явление.
Тогава трудовата надпревара в Северна Корея се е превърнала в масово средство за проверка на верността и предаността към комунистическия вожд Ким Ир Сен.
Това става ясно от секретен документ на Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява секретна сводка от военното аташе на НРБ в Пхенян от март 1972 г.
Военният аташе полк. Н. Боев докладва, че въпреки оскъдната информация е станало ясно, че резултатите от масовия нощен труд са „надминали всички очаквания”.
|
|
продължава>
|
|
|