|
ПАМЕТ -
Книги
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Неделя, 29 Декември 2013 14:35 |
|
Сподели 
Тази неделя в електронната библиотека на desebg.com представям една книга, която осветлява механизмите, използвани от комунистическия режим за разправа с политическите противници – създаването на политическо „правосъдие”. В неговата основа е воденето на предварителните следствия по Сталински образец.
Книгата излиза през 1992 г. под заглавието "Гувернантките на властта” и е малко позната на широката читателска аудитория. Неин автор е ген. Тодор Радулов, началник на следствието в Държавна сигурност в периода 1965-1973 г. и зам.-началник на военния отдел в ЦК на БКП (1973-1989).
Книгата е едно от мемоарните издания в началото на прехода, в които бивши служители на репресивния апарат на БКП правят критична преоценка на работата на органите на МВР по време комунистическия режим. Дейност, която днес, 24 години след 10 ноември 1989 г., някои бивши служители на ДС и представители на БСП се опитват да представят като работа, свързана с националната сигурност или в името на България.
Тодор Радулов започва работа в следствието на Държавна сигурност през 1951 г. Това съвпада с периода, в който Вълко Червенков по подобие на Сталин налага култа към личността и свързаните с него репресии, насочени към „врага” вътре в компартията. Тъкмо е приключило следствието срещу най-голямата жертва на този епизод от режима на БКП – вицепремиерът и висш партиен функционер Трайчо Костов.
Като млад следовател Тодор Радулов се сблъсква с практиката, наложена в следствието на ДС – делата да се водят по системата на Вишински в СССР – със задължително изтръгване на самопризнание, което е определяно като „царицата на доказателствата”.
Зад този модел, прилаган през втората половина на 40-те и началото на 50-те години в България през миналия век стои дългата ръка на Сталин и неговият верен човек, начело на съветските тайни служби Лаврентий Берия. Смените на Тодор Радулов са едни от малкото източници, в които може да бъде открита информация за характера на това съветско вмешателство, в което в България са изфабрикувани десетки политически следствия за разправа с истински и въображаеми противници на комунистическата власт.
„Не е възможно да се намери оправдание за пагубната роля на житейската ни слабост да се осланяме на други, да се прекланяме пред чужденците. Най-пагубна за станалите извращения беше ролята на “съветниците” от антуража на Берия”, посочва Радулов, който още по едно от първите дела, по които досег – това срещу задържания партизански командир пред 9 септември 1944 г. и впоследствие служител в ДС Благой Пенев, се сблъсква с настървеността на съветските съветници следственият да бъде осъден на всяка цена. Това обаче не става, включително и благодарение на несломимото поведение на Пенев, разследван по един от периферните процеси след съдебния фарс срещу Тайчо Костов, по които са арестувани, инквизирани и разследвани по съветски тертип генералите от армията Славчо Трънски, Здравко Георгиев и Денчо Знеполски.
|
|
продължава>
|
|
|
ПАМЕТ -
Чествания
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Вторник, 05 Декември 2017 19:12 |
|
Сподели 
Днес, 5 декември 2017 г., се навършват 100 години от рождението на Илия Минев – политическият затворник с най-продължителен престой зад решетките по време на комунистическия режим.
Както и други известни антикомунисти и борци за свобода и демокрация по време на тоталитарното комунистическо управление и Илия Минев е почти забравен, а неговото дело не е известно на младите поколения, въпреки че той е пример за непримиримост и несломим дух по време на тоталитарното управление на БКП. Затова и годишнината от рождението му не се отбелязва официално в България.
Основателят на Независимото дружество за защита на правата на човека (НДЗПЧ) е роден през 1917 г. в Саранбей (днес гр. Септември), Пазарджишко, в семейство на заможен земевладелец.
|
|
продължава>
|
|
ПАМЕТ -
Инициативи
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Сряда, 07 Май 2014 14:31 |
|
Сподели  Да стъпиш в градината на Божията майка в Света гора, Атон е благодат. Да се докоснеш до величествения български манастир „Свети Георги – Зограф” е вдъхновение. А да се окажеш там на храмовия празник на обителта – 6 май е привилегия и щастие, които никога не може да забравиш.
Преоткриването на „Зограф”
През последното десетилетие все повече българи за привлечени от това божествено място, където преди повече от 10 века са поставени основите на сегашната светогорска обител, запазила българския си характер въпреки превратностите и на времето и епохите. От няколко години монашеското братство, което наброява над 35 монаси и послушници, е сериозно подмладено и благодарение на усилията му обновлението на вековната обител тече с пълна сила.
„Зограф” – най-голямото българско духовно и културно средище извън пределите на България – днес се радва на нов разцвет след половин вековен атеистичен период в страната, през който властва на комунистическия режим, обрекъл манастира на забрава (23 години след 9 септември 1944 г. български крак на монах или поклонник не стъпва в обителта). От 70-те години на ХХ век неговите културни и материални богатства стават основна цел на антибългарската Държавна сигурност, чийто агенти и щатни служители, прикрити като дипломати, се опитват да се доберат до ценности и ръкописи, нарушавайки вековната традиция за ктиторство и дарителство на българските царе и патриарси.
|
|
продължава>
|
|
ПАМЕТ -
Книги
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Неделя, 22 Декември 2013 17:57 |
|
Сподели  След спомените на председателя на КДС ген. Ангел Солаков тази неделя в електронната библиотека на desebg.com представям още една книга от първите години на прехода, чийто автор е бивш кадрови служител на Държавна сигурност – „Отровата” на Чавдар Тепешанов. Между 1972-1989 г. той работи в Шесто управление на ДС и отговаря за следенето на Съюза на филмовите дейци и държавно обединение „Българска кинематография”
Тепешанов е един от оперативните работници, преживели своя катарзис след 10 ноември 1989 г. и оставил своите мемоарни записки в книга. Това, а и други критични заглавия срещу комунистическия режим и репресивния му апарат не са преиздавани отдавна и тяхното място днес е заето от гласовете на бившите кадри на ДС, твърдящи, че са работили за националната сигурност и за България – изтъркан мотив за затварянето на архивите и закриването на комисията по досиета.
Те са далеч от признанията на свои бивши колеги като Тепешанов, позволили си да направят публично достояние, своя критичен прочит на миналото. Такива като него са отхвърлени, защото с говореното са нарушили омертата на ДС. „Богохулството” му срещу партията, чийто наследник днес отново управлява, не е простено.
„Ние, комунистите от страните-членки на варшавския договор не криехме, че желаем гибелта на капитализма и империализма, нали това беше написано в ръководните документи на нашата партия. Сега твърдим повечето, че и тогава сме знаели колко абсурдно е било всичко това. И разбира се, не сме искрени. По-точно е да се каже, че ние – бившите комунисти, бяхме убедени в неизбежната победа на комунизма”, пише Тепешанов.
„Колцина от нас са знаели, че всичко се гради върху въздушни балони и че кулите на нашата бдителност са всъщност едни пясъчни кули? Кой от нас е допускал, че само след 15-20 години великият Съветски съюз и легендарният КГБ ще се сгромолясат ей така, от собствената си прогнила система”, добавя той.
|
|
продължава>
|
|
ПАМЕТ -
Чествания
|
|
Написано от Държавна сигурност.com
|
|
Събота, 02 Декември 2017 16:32 |
|
Сподели  „Днес почитаме паметта на един велик човек, велик българин и велик демократ – Георги Михов Димитров. Той е земеделски лидер, демократ и истински български патриот. Няма съмнение, че Г. М. Димитров би спечелил първите следвоенни избори през 1945 г., ако те бяха проведени честно. Няма съмнение, че именно той щеше да бъде лидерът на свободна България и че България би се присъединила към Плана „Маршал“ и би поела по пътя на европейската и трансатлантическата интеграция десетилетия по-рано”.
Това заяви посланикът на САЩ у нас Н. Пр. Ерик Рубин на панихида, отслужена в сряда (29 ноември 2017 г.) в столичния храм „Св. Седмочисленици”, по повод 45 години от кончината на д-р Г. М. Димитров, съобщиха от пресцентъра на партия „Обединени земеделци”.
|
|
продължава>
|
|
|
|
|
<< Начало < Предишна 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Следваща > Край >>
|
|
Страница 113 от 156 |