|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Комисии преди 2006 г.
Разсекретени са стенограмите на комисията „Бонев” ПДФ Е-мейл
COMDOS - Комисии преди 2006 г.
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 01 Август 2013 09:32

alt

Комисията по досиетата с председател Евтим Костадинов разсекрети стенограмите от заседание на първата комисията по досиетата, известна като комисията „Бонев”.

Става въпрос за общо 7 стенограми от периода на лятото и есента на 1997 г., когато първата комисия по досиетата с председател Богомил Бонев, по това време министър на вътрешните работи, е заседавала.

Мотивът за разсекретяването е проявеният обществен интерес към стенограмите. Документите са декласифицирани според Закона за защита на класифицираната информация. Решението е взето в сряда, 31 юли 2013 г. и е оповестено на сайта на комисията "Костадинов".

продължава>
 
Комисията „Бонев” и неефективността на първия закон за досиетата ПДФ Е-мейл
COMDOS - Комисии преди 2006 г.
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 13 Октомври 2011 21:23

Първата комисия за досиетата на бившата Държавна сигурност, утвърдена със закон, става факт едва на седмата година след политическите промени в България. Неин председател е тогавашният министър на вътрешните работи Богомил Бонев.

Комисия е сформирана в резултат на приемането на първия Закон за достъп до документите на бившата Държавна сигурност. Тласък на този процес дава приетата на 8 май 1997 г. от народните представители „Декларация за национално спасение“. Към първоначалния текст е добавено и точка „за отваряне на досиетата на политиците, висшите магистрати и администратори”. Мотивите на Народното събрание, в което мнозинство има Обединените демократични сили, е да бъде прекъсната „тяхната зависимост от бившите тайни служби за сигурност”. .

продължава>
 
Румен Данов: СДС имаше погрешна стратегия за досиетата ПДФ Е-мейл
COMDOS - Комисии преди 2006 г.
Написано от Христо Христов   
Сряда, 11 Май 2011 12:04

Сайтът Държавна сигурност.com предлага интервю със зам.-председателя на комисията „Тамбуев” Румен Данов, което хвърля светлина върху политиката на Съюза на демократичните сили по въпроса за досиетата в началото на прехода. 

Като пряк участник в тези процеси той говори за някои малко известни или забравени факти и обстоятелвства, свързани с първия опит да бъдат отворени досиетата на ДС.

Интервюто е публикувано в книгата на Христо Христов „Убийте „Скитник” – българската и британската държавна политика по случая Георги Марков (2005 г.).


Румен Данов е роден през 1956 г. Завършил е икономика и журналистика. Преди промените работи в списание “Отечество”. Той е сред създателите на Комитета за екологична защита на Русе, на “Екогласност”, член е на Клуба за гласност и преустройство, депутат е във Великото народно събрание. През 1991 г. става съветник по националната сигурност на президента Желю Желев.

 

Как започна историята с досиетата?

 

- Най-напред тази тема беше поставена от Анжел Вагенщайн още на първия митинг на СДС на 18 ноември 1989 г. Той пръв говори за досиетата, за доносниците и за Шесто управление. През пролетта, когато започна подготовката за първите избори, темата вървеше не толкова активно, а с леки податки оттук-оттам. И вече след изборите през в. “Дума” започна много яростна кампания срещу опозицията. Тезата, че ние сме бивши номенклатури, комунисти и агенти, беше втълпявана много упорито. Целта беше да се внуши, че демократите са агенти на Шесто, внедрени в опозицията, и изобщо цялата опозиция е такава.

.
продължава>
 
Комисията „Тамбуев” – неуспешен опит за отваряне на досиетата на депутатите във ВНС ПДФ Е-мейл
COMDOS - Комисии преди 2006 г.
Написано от Христо Христов   
Вторник, 10 Май 2011 21:28

Въпросът за досиетата на Държавна сигурност е повдигнат за първи път след рухването на комунистическата система в България в началото на февруари 1990 г. по време на Кръглата маса.

Тогавашният министър на вътрешните работи ген. Атанас Семерджиев, който през 2007 г. е разкрит като агент на ВКР, се явява пред форума, за да оповести пред опозицията, че Държавна сигурност е разпусната (твърдението му е формално, защото най-верните кадри на ДС са запазени чрез трансформирането им в структурите на нови специални служби, чийто архитект е отново БКП, ползвайки съветите на Москва).

 

Семерджиев умело отклонява въпросите за досиетата, поставени тогава от представителите на опозицията в лицето на Янко Янков и Любомир Павлов. Минават само няколко месеца и темата отново става актуална (през това време БКП извършва без знанието на политическите си опоненти свръхсекретна операция по прочистването на делата на агентурния апарат на ДС и архивите й по заповед на министър Семерджиев). .
продължава>
 


FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов