|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Филми
Днес БНТ показва: „Второто освобождение“ или окупацията на България от съветската армия (1944-1947) и последиците от нея ПДФ Е-мейл
ПАМЕТ - Филми
Написано от Държавна сигурност.com   
Събота, 30 Април 2022 05:47
Сподели

alt

 

Днес, 30 април 2022 г., по БНТ 1 от 19.00 часа ще бъде излъчен документалния филм „Второто освобождение“, разказващ за окупацията на Царство България от съветската армия след нахлуването ѝ в страната на 8 септември 1944 г.

Съветската окупация на България продължава до края на 1947 г. и предизвиква най-големия политически, финансов и нравствен прелом в новата българска история.

Филмът е изграден изцяло от хроники и архивни документи, голяма част от които се показват за пръв път.

Режисьор на 60-минутната лента е проф. Светослав Овчаров, който заедно с проф. Евелина Келбечева са сценаристи и продуценти.

Документалният филм е продукция на „Омега филмс“ и Държавна агенция „Архиви“, и е заснет с подкрепата на Министерството на образованието и науката и Югозападен университет „Неофит Рилски“.

продължава>
 
Документалната лента за съветската окупация на България спечели две награди на „Златен Ритон“ ПДФ Е-мейл
ПАМЕТ - Филми
Написано от Държавна сигурност.com   
Сряда, 23 Февруари 2022 20:51
Сподели

alt

 

Документалният филм „Второто освобождение“, разказващ за съветската окупация на България (септември 1947 г. – декември 1947 г.) спечели две награди на състоялия се 26-ти Фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, стана ясно в сряда (23 февруари 2022 г.).

Лентата на режисьора Светослав Овчаров, който заедно с проф. Евелина Келбечева са съсценаристи, получи Наградата на Гилдия Критика към Съюза на българските филмови дейци за „гражданската смелост и доблест да демитологизира най-новата българска история отвъд познатите идеологически клишета, представяйки малко известни факти от близкото минало“.

продължава>
 
Филмът за съветската окупация на България стартира при голям интерес ПДФ Е-мейл
ПАМЕТ - Филми
Написано от Христо Христов   
Събота, 18 Септември 2021 17:55
Сподели

alt

 

Документалният филм „Второто освобождение“, посветен на съветската окупация на България (1944-1947), стартира при голям интерес.

Той бе излъчен премиерно в рамките на тазгодишния „София Филм Фест“ в петък (17 септември 2021 г.) в условията на противоепидемични мерки и 30% заетост на зала „Люмиер“ в НДК, като билетите свършиха рано-рано и много зрители останаха разочаровани, че не могат да изгледат документалната лента.

Автори на сценария са историкът Евелина Келбечева и Светослав Овчаров, който е и режисьор на филма.

60-минутната лента представя периода на съветска окупация (до края на 1947 г. в България остават съветски военни части от Трети украински фронт и си тръгват, едва след като политическата опозиция на комунистическата партия е унищожена, б.а.), стъпвайки на неизвестни за широката публика архивни документи, а също така и архивни кадри.

Въпросът за съветската окупация на България досега е бил обект само на исторически изследвания (виж книгата на историка Веселин Ангелов „Третата национална катастрофа“, 2005 г., б.а.).

продължава>
 
Премиера: „Второто освобождение“ или окупацията на България от съветската армия ПДФ Е-мейл
ПАМЕТ - Филми
Написано от Държавна сигурност.com   
Петък, 17 Септември 2021 08:27
Сподели

alt

 

Днес, петък, 17 септември 2021 г. от 18.30 ч. в кино „Люмиер“ ще се излъчи премиерно в рамките на тазгодишния „София Филм Фест“ документалния филм „Второто освобождение“.

Филмът разказва за съветската окупация на България от есента на 1944 г. до края на 1947 г., която предизвиква най-големия политически, финансов и нравствен прелом в новата българска история. Филмът е изграден изцяло от хроники и документи, голяма част от които се показват за пръв път.

Режисьор на 60-минутната лента е проф. Светослав Овчаров, който заедно с проф. Евелина Келбечева са сценаристи и продуценти.

Документалният филм е продукция на „Омега филмс“ и Държавна агенция „Архиви“, и е заснет с подкрепата на Министерството на образованието и науката и Югозападния университет „Неофит Рилски“.



 
БНТ повтаря трите сезона на поредицата „Отворени досиета”, посветени на жертвите на комунистическия режим ПДФ Е-мейл
ПАМЕТ - Филми
Написано от Държавна сигурност.com   
Петък, 24 Януари 2020 16:11
Сподели


От 28 януари 2020 г. Българската национална телевизия започва повторението на трите сезона на документалната поредица „Отворени досиета”, посветена на жертвите на тоталитарния комунистически режим, научи desebg.com от обществената медия.

Всеки вторник и четвъртък от 13.30 ч. по БНТ 1 в следващите седмици ще бъдат повторени общо 18-те филма от поредицата.

Решението за повторението им се базира на високия зрителски интерес и обществената значимост на темата за жертвите на тоталитарното минало.

 Първият филм на 28 януари ще срещне зрителите отново с Петко Огойски – концлагерист от „Белене” и политически затворник при комунизма, който напусна този свят вчера на 90-годишна възраст.

продължава>
 
<< Начало < Предишна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следваща > Край >>

Страница 7 от 20
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов