| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Живков уверява Москва, че Държавна сигурност е филиал на КГБ |
|
|
| СИСТЕМАТА ДС - Източен блок |
| Написано от Христо Христов |
| Събота, 28 Март 2015 11:20 |
|
Първият секретар на ЦК на БКП и министър-председател Тодор Живков се среща лично с Андропов през 1969 г. и го запознава с някои проблеми, за чието решение се използва Държавна сигурност. Като един от тях е посочен „работата сред населението от турски произход у нас”. В документа е посочено, че по време на срещата Тодор Живков уверява висшия съветски ръководител, който освен председател на КГБ е и член и секретар на ЦК на КПСС, че „Държавна сигурност на НРБ е филиал на КГБ на Съветския съюз”. Тезата за пълното подчинение на ДС на съветския КГБ е налагана от Живков по време на цялото му управление и е част от загубата на държавния суверенитет на България по време на комунистическия режим, срещу което лидерът на БКП си подсигурява съветска подкрепа. Посланието на Живков за това, че ДС е филиал на КГБ е повтаряна от всеки министър на вътрешните работи до 1989 г. при посещението му в Москва. България е единствената страна от бившия Източен блок, в която КГБ получава съгласие от комунистическото управление да изгради две официални представителства – в София и във Варна, за да контролира тайните операции, които провежда от и на територията на България. Документът е включен в разширеното електронно издание на сборника „КГБ и ДС – връзки и зависимости” на Комисията по досиетата, 2009 г.
|