Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Сагата с дипломатите -- Образование: комунизъм |
ЩАЗИ като „12-ият играч“ във футбола* |
![]() |
![]() |
СИСТЕМАТА ДС - Източен блок |
Написано от Мартин Г. Иванов |
Събота, 11 Май 2013 10:06 |
Историята на СК „Динамо“ и ФК „Берлин“ е свързана. Първият отбор е основан на 12 април 1953 г. по заповед лично на шефа на ЩАЗИ – Ерих Милке. Той е мечтаел за среща между „Динамо“ (ГДР) и „Динамо“ (СССР), и затова наредил да се основе клуб със същото име по подобие на съветския. В устава на клуба се посочва, че „той е обединение, основано на принципите на демократичния централизъм… членовете на спортния клуб „Динамо“ ще се набират с революционна бдителност, готови на всичко да защитават свободите от враговете…“ Този пасаж обяснява твърдия подход срещу т. нар. спортисти-предатели, т.е. футболистите, напуснали ГДР, или готвещи се да го направят. Предшественик на дрезденския „Динамо“ е спортен клуб от града носещ името „Народна полиция“, в който са били събирани най-добрите футболисти от полицейските отбори от цялата страна.
Този отбор е бил един от най-добрите и е имал възможност да влезе в елитното първенство. Серията от победи прекъснала през декември 1954 г., когато Ерих Милке поставил клуба под контрола на берлинския „Динамо“. Името на СК „Динамо“ Берлин впоследствие е променено на БСК „Динамо“.
Дрезден обезумял, тъй като се оказало, че само за ден останал без отбор в първенството. Осакатеният отбор изпаднал от първенството. През 1981 г. клубът от Дрезден понеся нова мъчителна загуба. Трима негови играчи, които в същото време били и национали, са задържани малко преди излитането на отбора за турне в Южна Америка. Те са заподозрени в опит за бягство от ГДР. Двама от тях – Петер Коте и Матиас Мюлер скоро след това са освободени. Заради укриване обаче са получили забрана да играят в Първа и Втора лига и са отстранени от „Динамо“ Дрезден. Герд Вебер, който е трябвало да бъде продаден на ФК „Кьолн“ е бил осъден на две години и три месеца затвор.
При откриване на изложбата журналистът Инго Пайл обяснява как Ерих Милке и хората около него за оказвали влияние върху срещите на отборите от източногерманската Оберлига. Начините варирали от даването на различни привилегии до подаряване на дузпи и назначаване на „послушни“ съдии. Те били заплашвани с край на кариерата им, ако не свирели така, както искал Ерих Милке. Към ежедневието на „Динамо“ били причислявани освен феновете и всички онези висши служители и кадри, които били проверявани за лоялност към режима. Намесата на ЩАЗИ като „12-ият играч“ донесло на берлинския „Динамо“ двустранна репутация. През годините от 1979 до 1988 г. БСК „Динамо“ е станал 10 пъти поред шампион на ГДР. За мнозина от източногерманските фенове това е оставило горчив привкус заради манипулациите на режима. Един от експонатите на изложбата е и членската карта на шефа на ЩАЗИ – Ерих Милке в „Динамо“ Берлин. Намеса на ЩАЗИ във футбола никак не е случайна, защото източногерманските ръководители желаели да гледат европейски мачове в Източен Берлин. Такива, каквито по онова време е играел отборът на „врага“ от Западен Берлин – „Херта“. Оттогава датира омразата между феновете на дрезденския и берлинския „Динамо“. Основната причина е кражбата на футболистите на „Динамо“ Дрезден, организирана по заповед на ЩАЗИ.
Властта в ГДР се намесва във футбола и при още един случай. Става въпрос за ФК „Магдебург“, един от най-успешните източногермански отбори, основан през 1965 г. Златните му години са между 1971 и 1979 г.
През 1974 г. отборът е първият от ГДР, който печели Купата на носителите на национални купи. Тогава на финала на европейския турнир побеждава италианския гранд „Милан“ с 2:0. „Магдебург“ е вторият отбор след този на „Селтик“, който достига до европейско отличие само с местни играчи. По пътя до финала отстранява и българският „Берое“ Стара Загора. От източногерманският футболен съюз забраняват на отбора да излезе в мач за суперкупата на Европа срещу тогавашният носител на КЕШ – „Байерн“ Мюнхен. През 1976 г. не без намесата на висшето партийно и държавно ръководство на ГДР е сложен край на треньорската кариера на Хайнц Крюгел във ФК „Магдебург“. Той е обявен е за политически ненадежден, тъй като отказва да се намеси в една шпионска афера срещу „Байерн“ Мюнхен. Така е сложен край на златния период на отбора на Магдебург, за който основна заслуга има Крюгел.
*Статията е публикувана най-напред в блога на Мартин Г. Иванов http://marto1602.blogspot.com/.
|