| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Сътрудникът на ДС в листите на Румен Радев се оказа бивш главен секретар на МВР, който нарече горяните „бандити“ |
|
|
| WHO IS WHO - Други |
| Написано от Христо Христов |
| Четвъртък, 09 Април 2026 17:27 |
|
Разкритият сътрудник на Държавна сигурност в листите на „Прогресивна България“, с която бившият президент Румен Радев ще участва на парламентарните избори на 19 април 2026 г., се оказа бившият главен секретар на МВР Петър Тодоров, назначен на този пост с указ на държавния глава Радев от 5 август 2021 г., в края на втория служебен кабинет на Стефан Янев, когато министър на вътрешните работи е Бойко Рашков. Във вторник Комисията по досиетата разкри имената на 31 сътрудници на тоталитарните комунистически служби, устремили се към депутатските банки от различни партии и коалиции, като от формацията на Радев присъствието на ДС бе подпечатано именно с Петър Тодоров. Той е кандидат за народен представител в 16 МИР – Пловдив, издигнат от коалицията „Прогресивна България“. Тодоров е трети по ред в пловдивската листа, така че има реален шанс да влезе в 52-то Народно събрание. В официалната му биография не е отразена принадлежността му към Държавна сигурност. Тя е установена още през 2010 г. от Комисията по досиетата (решение №146 от 29 юни 2010 г.) при проверката на лицата, заемали или заемащи ръководни постове в системата на МВР. Петър Тодоров тогава е проверен в качеството му на началник на РПУ от септември 2006 г. Според огласената от Комисията по досиетата информация роденият в Пловдив през 1965 г. Тодоров е назначен за щатен служител на Трето управление на ДС (военното контраразузнаване, ВКР, б.а.) със заповед № К-3232 на 29 септември 1989 г. на длъжност разузнавач. Това е броени месеци преди тоталитарната комунистическа система в България да рухне. Петър Тодоров е вторият щатен служител на Държавна сигурност, заемал най-високия професионален пост в МВР – главен секретар. Първият е Тодор Бояджиев, щатен служител на Първо главно управление на ДС (разузнаването), който изпълнява тази длъжност в началото на прехода (1990-1991). В документите на Политбюро на ЦК на БКП, което по времето на комунистическия режим е приемало всички устройствени документи за Държавна сигурност, Трето управление на ДС, към което Петър Тодоров е щатен служител, е сочено като партийния орган на БКП в армията. Desebg.com припомня, че през ноември 2022 г. в коментар за убийството на граничен полицай при инцидент на границата с Турция в качеството си на главен секретар Петър Тодоров директно определи горяните като бандити, използвайки терминология от времето на тоталитарния комунистически режим. Тогава по Би Ти Ви Тодоров заяви, че „стрелба по нашите граници спрямо наряди не е имало десетилетия наред. Може би последните убити граничари при престрелки с бандитски формирования са 1952-1953 година“. Известно е, че тоталитарният комунистически режим нарича горяните „бандити“ и определя антикомунистическото въоръжено горянско движение с термина „бандитизъм“, което се съпротивлява против комунизацията и съветизацията на страната до 1956 г. За ликвидирането му първоначално режимът на БКП създава специална структура МВР-ДС – отдел за „борба с бандитизма“. А след като той не успява да се справи с горянското движение режимът създава Вътрешни войски, като накрая за разгрома на горяните БКП е принудена да включи и редовни войскови части. При представянето на Петър Тодоров на поста главен секретар през 2021 г., е посочено, че той е дългогодишен професионален стаж в системата на МВР, като последователно е заемал различни изпълнителски и ръководни позиции в ОДМВР - Пловдив. Завършил е висшето си образование във ВНВУ „Васил Левски“ – Велико Търново. От октомври 1989 г. започва едногодишен оперативен курс в Академията на МВР, където се обучава и през следващите две години. От септември 1992 г. започва работа като разузнавач към „Магистрална полиция“. През 1998 г. става началник на група в сектор „Криминална полиция“ в Трето РУ - Пловдив, а от 2003 г. ръководи сектор „Престъпления по пътищата“ в пловдивската дирекция на МВР. От октомври 2005 г. е началник на Първо РУ – Пловдив и е на този пост до назначаването му за заместник-директор на ОДМВР - Пловдив май 2021 г. Със заповед на министъра на вътрешните работи от 25.06.2021 г. е временно преназначен за директор на дирекцията. Петър Тодоров заема поста главен секретар на МВР в периода от 5 август 2021 г. до 8 септември 2023 г. През това време той работи при общо пет правителства (три служебни и две редовни):
В периода, в който Петър Тодоров е главен секретар на МВР (5 август 2021 г. – 8 септември 2023 г.), министри на вътрешните работи са били следните фигури:
Desebg.com припомня, че след като Бойко Рашков оглави МВР той също прибягна към комунистическата терминология на Държавна сигурност, определяйки своите политически противници като „бивши хора“ – израз, с който комунистическата диктатура заклеймява елита преди 9 септември 1944 г., а така също индустриалци, фабриканти, търговци и др. |