|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Предложение за награждаване на комунистически функционер предизвика скандал в парламента ПДФ Е-мейл
WHO IS WHO - Други
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 01 Август 2024 16:31

alt

 

Предложението на Министерството на културата за награждаване с най-високо държавно отличие – орден „Стара планина“ първа степен – на бившия комунистически функционер Георги Йорданов, известен като един до приближените до Тодор Живков и дъщеря му Людмила Живкова, предизвика скандал в 50-то Народно събрание днес.

Вчера, 31 юли 2024 г., служебният кабинет с премиер Димитър Главчев взе решение да предложи на президента Румен Радев да издаде указ за награждаването на Георги Йорданов с ордена за „големите му заслуги в областта на културата и изкуството“.

То е направено от служебния министър на културата Найден Тодоров във връзка с 90-годишнина на Георги Йорданов, навършена през май тази година.


Пренасяне на скандала в парламента

„Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ поискаха правителството да оттегли предложението си.

Съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов прочете трибуната на парламента декларация от името на парламентарната група на коалицията.

В нея той напомни Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен от 2000 г.

Депутати на БСП обаче скочиха и наобиколиха Атанасов в опит да прекъснат изказването му. Най-агресивни бяха Георги Свиленски и Борислав Гуцанов.


Серия от взаимни обвинения

Те го атакуваха за това, че е бил прокурор по време на „възродителния процес“ и се опитваха да му отнемат микрофоните без да обръщат никакво внимание на председателя на парламента Рая Назарян, която се опитваше да спре изстъплението на червените парламентаристи. Тя бе принудена да прекрати заседанието и да обяви 10-минутна почивка.

„Прочетох Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен, защото вчера служебното правителство е взело решение да предложи за награда бившия член на ЦК на БКП и министър на културата Георги Йорданов“, обясни след подновяване на заседанието Атанас Атанасов.

По думите му българските граждани трябва да имат оценка какво се е случвало през 45-годишния комунистически период, когато са съсипвани съдби, когато след 9 септември 1944 г. са издадени над 2000 смъртни присъди, наложен е едноличен тоталитарен режим.

Атанасов атакува от ГЕРБ за това, че техния продукт в лицето на премиера Димитър Главчев е допуснал предложението за награждаване и прикани парламентарната група на ГЕРБ да се разграничи от действията му, ако не са лицемери.


БСП и „Възраждане“ бранят комунистическия функционер

От БСП продължиха да бранят бившият комунистически функционер Георги Йорданов.

Георги Свиленски (БСП) посочи, че Атанас Атанасов, като прокурор, е служил на тоталитарната власт.

„Катерили сте се по раменете на българската комунистическа партия, за да станете голям прокурор, сега се катерите по раменете на Георги Йорданов, за да станете голям политик - няма да можете“, заяви депутатът от БСП.

„Съборихте паметника на съветската армия, паднахте с 20%. Сега какво мислите, че ще качите с 20% ли? Нищо добро не ви чака г-н Атанасов, не съм очаквал, че ще посегнете на едно свято име за българската култура“, продължи възмутено Свиленски.

Депутатът социалист Иван Ченчев заяви, че предложението за награждаването на Георги Йорданов с най-голямото държавно отличие е било на всички творчески съюзи.

Той дори обясни, че след 1989 г. Йорданов бил получил много държавни отличия, пропускайки факта, че именно Георги Йорданов е един от висшите партийни функционери, които са изключени от самата БСП след сдаването на властта от генералния секретар на компартията Тодор Живков, точно защото е всеизвестна неговата близост с диктатора.

Лидерът на пропутинската „Възраждане“ Костадин Костадинов също подкрепи Георги Йорданов, като го нарече „достоен българин“, чието име било омерзено от трибуната на парламента.


Нито думичка за страшната ДС

и инсталирането на наследниците ѝ във властта

Депутатът от ГЕРБ и председател на Столичния общински съвет (2021-2023) Георги Георгиев се критикува депутатите от БСП, че нямат право да заграждат никого, който е инакомислещ. Същевременно той упрекна Атанас Атанасов, че думичка не казал за много по-страшната Държавна сигурност, за кмета на София, „който е трето поколение ДС“.

„ПП-ДБ инсталираха начело на София цялата детска градина на ДС, да видим пътя на парите, да видим как е основана фирма „Телерик“, допълни Георгиев и прикани представителите на коалицията да заявят дали са „за“ или „против“ това.

„Кметът на София Васил Терзиев не е инсталиран, а избран от софиянци, ГЕРБ е трета политическа сила в столицата, а Бойко Борисов е бил член на БКП“, включи се и Явор Божанков от парламентарната група на ПП-ДБ, който преди това бе депутат от БСП.


Борисов се солидаризира с Атанасов

На финала на парламентарния скандал, продължил повече от час, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се солидаризира с Атанас Атанасов и призова незабавно министърът на културата Найден Тодоров и служебният министър-председател Главчев да отменят това решение за награждаване на Георги Йорданов с орден „Стара планина“.

„В същото време Атанасов искам да се разграничи от внуците на Държавна сигурност, които управляват града. Ако не го направи, изглежда, че има двоен аршин“, допълни лидерът на ГЕРБ, визирайки кмета Васил Терзиев, който миналата година бе натресен на десните избиратели от съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков и подкрепен от останалите лидери в ПП-ДБ, включително от Атанас Атанасов, без никакво обсъждане и публичност, а за по-малко от година управление столицата е затънала в проблеми и постоянно генерира скандали.


„Синя София“ също поиска оставката

на служебния министър на културата

Извън парламента партията „Синя България“ поиска оставката на служебния министър на културата Найден Тодоров заради направеното предложение за награждаване на Георги Йорданов.

След разрастване на скандала самият служебен министър на културата се видя принуден да излезе с обяснение за предложението. „Не бива да смесваме културната с партийната политика“, призова Тодоров.

Изложението му обаче показа, че той не прави разлика между комунистически функционер, служил вярно на тоталитарния режим на БКП и талантливи творци от този период, които са заемали различни постове преди 1989 г.


Кой е Георги Йорданов?

Георги Йорданов е на 29 май 1934 г. в град Твърдица, Новозагорско. През 1956 г. завършва право в Софийския държавен университет, когато е приет и за член на БКП.

Първоначално работи като прокурор в Сливен, където след това започва кариерата му в тоталитарната БКП.

Той е секретар на ГК на ДКМС, а след това заема постовете завеждащ отдел „Пропаганда и агитация“ в ОК на БКП (1960 – 1962), секретар на ГК на БКП (1962 – 1965), секретар на ОК (1965 – 1967), първи секретар на ОК на БКП (1967 – 1971).

През 1966 г. е избран за кандидат-член на ЦК на БКП, а от 1971 г. е член. В периода 1971-1979 г. е първи секретар на ГК на БКП в София.

Георги Йорданов е зам.-председател на Министерски съвет (1979 – 1987) и председател е на Съвета за духовно развитие при Министерския съвет (1986-1989).

 

alt

 

В периода от 2 февруари 1982 до 19 август 1987 г. е председател на Комитета за култура, като в периода 1982 до март 1986 г. този пост заема с ранг на министър. Министър на културата, науката и просветата (19 август 1987 до 4 юли 1989 г.).

Той е кандидат-член на Политбюро на ЦК на БКП от 1979 до декември 1989 г. и народен представител от БКП в периода 1971-1990 г.


Лоялен към тоталитарния режим при екцесии срещу творци

Във времето, в което Георги Йорданов е министър на културата той не предприема нищо срещу установената от тоталитарния комунистически режим на цензура и преследване на инакомислещи творци. И това е обяснимо, тъй като би загубил поста си и положението в комунистическата върхушка.

Така например през 1982 г. издаденото научно изследване „Фашизмът“ на Желю Желев е забранено заради описаните сходства между фашизма и комунистическия режим като тоталитарни идеологии, а книгата е иззета и унищожена.

В началото на 1989 г. режимът арестува поета Петър Манолов, който е секретар на Независимото дружество за защита правата на човека с председател Илия Минев. Манолов обявява гладна стачка, а арестът му предизвиква международна реакция в негова защита от редица световни творци.

Пак докато е министър на културата Георги Йорданов режимът започна преследване на интелектуалците, участващи и подкрепящи екологичната защита на населението в гр. Русе, подложено системно на обгазяване от химическия комбинат в Гюргево, съседна Румъния.


Адресат на безотчетни средства като „правоимащ“

Като министър на културата той получава безотчетни средства от началника на Пето управление на ДС „Управление за безопасност и охрана“, на когото е възложено да раздава по списък хиляди левове на висшата комунистическа номенклатура от черна каса в Министерството на финансите, която се захранва от държавната контрабанда, извършвана по време на тоталитарния комунистически режим под контрола на Държавна сигурност.

Раздаването на безотчетни средства е част от корупционната политиката, с която Тодор Живков си „купува“ лоялността на висшия комунистически апарат.


Подписал решения за износ на държавен тероризъм

Като заместник-председател на Министерския съвет и министър на културата, науката и просветата участва в решения на Министерския съвет в периода 1982 – 1989 г. и като кандидат-член на Политбюро на ЦК на БКП той подкрепя решения, с които тоталитарното управление на БКП начело с Тодор Живков предоставя безвъзмездна помощ под формата на различно въоръжение и боеприпаси на държави от Третия свят и на комунистически партии.

Тези решения са в резултат на спуснатата от Москва политика за износ на революция чрез спонсорирането на държавен тероризъм, извършван в съответните страни от Третия свят от местните леви партии. През 1992 г. е привлечен като един от многобройните обвиняеми по т. нар. дело за безвъзмездните помощи, което обаче не стига до съд.


Изключен от БКП/БСП

На 1 април 1990 г., когато БКП се преименува в БСП, той е изключен от партията като един от най-близките на Тодор Живков.

Впоследствие, когато носталгията но „хубавото на социализма“ се завръща, БСП възстановява членството му, както също прави и с Тодор Живков.

Георги Йорданов е награден два пъти с орден „Георги Димитров“ и веднъж с орден „13 века България“.



 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов