Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Виж кой представлява България пред света: Защитеното досие на Валерий Аржентински, посланик в Кабул |
ДОСИЕТА - Дипломати |
Написано от Христо Христов |
Събота, 13 Август 2011 17:08 |
Сайтът Държавна сигурност.com продължава поредицата „Виж кой представлява България пред света”. В нея за първи път се публикуват онлайн досиетата на всички действащи посланици (към декември 2010 г.), чиято принадлежност към Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Генералния щаб (РУ-ГЩ) на БНА е установена от комисията по досиетата. С публикуването на досиетата на посланиците Държавна сигурност.com дава възможност на всеки, който се интересува, да се запознае с автентичните документи.
В поредицата досега са публикувани онлайн досиетата на: .
В тази част представяме материалите, свързани с Валерий Аржентински (1942), извънреден и пълномощен посланик в Кабул, Афганистан. Той беше обявен от комисията по досиетата като сътрудник „Алексей” на РУ-ГЩ от 1987 г. след допълнителна проверка (решение №176 от 6 януари 2011 г.), докато основната проверка на дипломатите с досиета беше огласена на 14 декември 2010 г. Валерий Аржентински (син на писателя Иван Аржентински) започва кариерата си в МВнР през 1978 г. като стажант-аташе в отдел „Консулски”. Заемал е следните длъжности:
Сайтът Държавна сигурност.com публикува само картоните, свързани с агентурното минало на Валерий Аржентински. Неговото досие не може да се публикува, тъй като се ползва със защитата на чл. 32 от Закона за разкриване на документите и за установяване на принадлежност на български граждани към ДС и РУ-ГЩ на БНА. Съгласно този член „не се оповестяват документи, чието разкриване или публично оповестяване би увредило интересите на България в международните отношения или би създало сериозна опасност за живота на дадено лице”. Според закона, за да не бъде оповестен даден документ (или досие) съответната служба за сигурност внася мотивирано предложение в комисията. Тя се произнася по него с решение, което е окончателно и не подлежи на обжалване. При тези изключения документите се регистрират в отделен архивен фонд в Централизирания архив, който е на пряко разпореждане на председателя на комисията по досиетата. В случая с досието на Валерий Аржентински такъв доклад е внесла служба „Военна информация” (военното разузнаване) и той е приет от комисията по досиетата. В информацията, оповестена от комисията по досиетата за Валерий Аржентински, е посочена само датата на вербуването му – 4 юни 1987 г. Липсват данни за оперативния работник, извършил вербовката, както и структурата в РУ-ГЩ, към която Аржентински е сътрудничил. Кадровата справка за дипломатическата му кариера показва, че по това време той е бил трети (впоследствие) втори секретар в посолството в Бейрут, Ливан. При по-внимателно разглеждане на строго секретните картони образец №1 става ясно, че те са му заведени от оперативен работник Г. Попов от VІІІ отдел на РУ-ГЩ. Този отдел е нелегалното разузнаване в РУ-ГЩ, което означава, че най-вероятно Аржентиски е бил привлечен за сътрудник към него. Интересно е, че датата на картоните е 14 април 1980 г., седем години преди обявената от комисията дата на вербовка. Комисията е посочила, че сред документите, дали основание за обявяването на агентурната му принадлежност, са собственоръчно написана и подписана декларация, разходни документи, както и такива от ръководилите го кадрови служители в РУ-ГЩ и дело №15701.
Общото между двамата е, че в края на 80-те години на миналия век, когато са били привлечени като сътрудници на РУ-ГЩ, и Тулечки, и Аржентински са работили под дипломатическо прикритие в страни от Близкия Изток – Аржентински в Ливан, а Тулечки в Иран. И двамата са регистрирани в VІІІ отдел на РУ-ГЩ - "нелегално разузнаване". Любопитно е, че предшественикът на посланик Валерий Аржентински в Кабул е именно Красимир Тулечки, посланик в Афганистан в периода 2003-2007 г.
|