|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Директорът на разузнаването, кадър на ДС, няма да става посланик ПДФ Е-мейл
ДОСИЕТА - Дипломати
Написано от Христо Христов   
Четвъртък, 05 Януари 2012 18:27

Министърът на външните работи Николай Младенов разсея съмненията че директорът на Националната разузнавателна служба (НРС) ген. Кирчо Киров, който е бивш кадрови офицер от Първо главно управление на Държавна сигурност, ще става посланик.

„Няма такова назначение. Правителството е казало, че посланици, които са били част от ДС, няма да бъдат изпращани в чужбина. Няма такава заявка на премиера, няма такова обсъждане. Не смятам, че можеш да изпратиш началника на разузнаването за посланик, особено ако е бил част от ДС. Това противоречи на волята на правителството и противоречи на волята на НС", заяви Николай Младенов пред Тв7.

Ден преди това премиерът Бойко Борисов заяви в интервю пред в. „Преса”, че Киров „е работил дълги години за държавата, редно е човек от такъв висок ранг да продължи да работи за държавата”.

Ген. Киров заема постна директор на НРС от девет години по време на двата мандата на президента Георги Първанов, след като беше утвърден от него през 2002 г. на мястото на ген. Димо Гяуров.

След встъпването в длъжност на новоизбрания президент Росен Плевнелиев, в чиито правомощия влиза контрола върху НРС, се очаква ген. Киров да бъде сменен. .

В момента правителството подготвя приемането на закони за НРС и Националната служба за охрана (нейният директор ген. Димитър Димитров, също е кадър на ДС), които вече 22 години работят без нормативна база и контролът върху тяхната дейност, включително и използване на специални разузнавателни средства, е изключително занижен.

Предполага се, че с новото законодателство двете специални служби ще преминат на подчинение към Министерския съвет, който по конституция отговаря за националната сигурност и вътрешен ред.

Министърът на външните работи Николай Младенов заяви, че вече са започнали консултациите за нови посланици, като желанието на МВнР е да изпрати по света хора, които да „премахнат сянката върху България след отваряне на досиетата на посланиците”. След встъпване в длъжност на 22 януари 2012 г. президентът Росен Плевнелиев декларира, че ще подпише укази за отзоваването на близо 40 действащи посланици, разкрити през декември 2010 г. от комисията по досиетата като сътрудници на комунистическите тайни служби.

Николай Младенов съобщи още, че МВнР ще обжалва решенията на Върховния административен съд, които отмениха заповедите му за прекратяване на задграничните командировки на посланиците в Холандия, Гърция и Сърбия  – Златин Тръпков, Андрей Караславов и Георги Димитров. И тримата са бивши сътрудници на ДС.

Случаят с лансирането на ген. Кирчо Киров на евентуален дипломатически пост напомня този с директорът на Държавната агенция „Национална сигурност” (ДАНС) Петко Сертов преди две години. Тогава при освобождаването след спечелването на изборите от ГРЕБ премиерът Борисов публично обяви, че Сертов ще бъде назначен за генерален консул в Солун. Последваха обаче скандали с ДАНС, изтичане на секретна информация от службата и разкрития за куп нередности по време на ръководството й от Сертов. Близо година по-късно обаче премиерът Борисов назначи Сертов за зам.-шеф на новосъздадения Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет (БОРКОР).

Като директор на НРС Ген. Кирчо Киров продължи да пази зорко документите на бившето Първо главно управление (ПГУ) на ДС, нарушавайки закона за Защита на класифицираната информация. Според него от 2002 г. държавните органи, сред които и НРС, трябваше да разсекретят архивното наследство на ДС и да го предадат в Държавния архив. До 2007 г., когато заработи комисията по досиетата обаче НРС не разсекрети нито един документ.

През същата година ген. Кирчо Киров беше осъден от Върховния касационен съд за мълчалив отказ да предостави най-важните документи от архив на ПГУ за убийството на писателя Георги Марков. Делото срещу него беше заведено от разследващия журналист Христо Христов и в резултат на съдебния процес бяха разсекретени над 100 тома, след които бяха открити много доказателства за съвместната операция срещу Марков на ПГУ и КГБ. Журналистът публикува тези разкрития в документалната си книга „Двойният живот на агент „Пикадили”, а предадените след съдебното решение архиви от НРС в комисията по досиетата станаха първите отворени архиви на комунистическото разузнаване от промените през 1989 г.

През 2006 г. в НРС беше намерен прострелян в главата началника на архива на службата Божидар Дойчев. НРС и директорът й Киров мълчаха 40 часа за инцидента, за когото първи съобщи базираният в Лондон сайт „Кафене.net”. Въпреки изводите на прокуратурата, че Дойчев се е самоубил, съмненията около случая останаха.

В разкрити от Wikileaks миналата година секретни доклади на американското посолство в София  от 2007 г. ген. Кирчо Киров е определен като „подлизурко”, а управлението му като „отчайващо”.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов