Сайтът Държавна сигурност.com продължава поредицата „Виж кой представлява България пред света”.
В нея за първи път се публикуват онлайн досиетата на всички действащи посланици (към декември 2010 г.), чиято принадлежност към Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Генералния щаб (РУ-ГЩ) на БНА е установена от комисията по досиетата.
С публикуването на досиетата на посланиците Държавна сигурност.com дава възможност на всеки, който се интересува, да се запознае с автентичните документи.
В поредицата досега са публикувани онлайн досиетата на: .
Любомир Кючуков, посланик в Лондон; Иван Христов, посланик в Мадрид; Атанас Младенов, посланика в Рим; Любомир Тодоров, посланик в Токио; Венцислав Иванов, посланик в Каракас; Раковски Лашев, посланик в Скопие; Иво Петров, посланик в Берлин, 1 том и 2 том; Ганчо Ганев, постоянен представител в ООН, Женева; Златин Тръпков, посланик в Хага; Станимир Сърбиновски, временно управляващ посолството в Претория; Пламен Грозданов, посланик в Москва; Тодор Стайков, посланик в Ереван; Николай Иванов, посланик в Доха; Валентин Радомирски, посланик в Букурещ, 1 том и 2 том; Андрей Трънски, посланик в Сараево, 1 том и 2 том; Никола Калудов, посланик във Ватикана, 1, 2 и 3 том; Иван Петков, временно управляващ посолството в Пном Пен; Андрей Караславов, посланик в Атина, 1, 2 и 3 том; Георги Пейчинов, посланик в Пекин, 1 и 2 том; Красимир Тулечки, посланик в Анкара; Илко Шивачев, посланик в Кувейт, 1, 2, 3 и 4 том; Никола Карадимов, посланик в Осло; Валерий Аржентински, посланик в Кабул; Иван Гайтанджиев, посланик в Кайро; Краснодар Колев, временно управляващ посолството в Улан Батор. Атанас Будев, временно управляващ посолството в Хараре; Захари Радуков, посланик в Минск, 1 том.
В тази част се публикува 2 том (работното дело) от досието на Захари Радуков (1949), извънреден и пълномощен посланик в Минск, Беларус. Той беше разкрит от комисията по досиетата като агент „Красимир” на Трето управление на ДС – военното контраразузнаване от 1969 г. През 1975 г. е преминал като агент към Второ главно управление (ВГУ) на ДС, а от 1980 г. е предаден на ръководство на Първо главно управление (ПГУ) на ДС.
Захари Радуков е завършил Московски институт за международни отношения, специалност международно право (1975). В МВнР е заемал следните длъжности:
- Стажант-аташе и аташе в отдел „Договорен и правен” (1975-1980);
- Трети секретар в постоянно представителство на България в ООН в Ню Йорк (1980-1983);
- Трети, втори и първи секретар в отдел „Общи международни въпроси” (1983-1991)
- Съветник в посолство на България в Лондон (1991-1994);
- Началник на управление „Координация и анализ” (1995-1997);
- Зам.-началник на управление „Международно право” (1997-1998);
- Мисия на ОССЕ в Хърватска (1997-1999);
- Мисия на ООН в Босна и Херцеговина (2000-2002);
- Пълномощен министър в постоянно представителство на България към ООН,ОССЕ и други международни организации във Виена (2003-2005);
- Пълномощен министър в посолство на България в Сърбия (2006), неакредитиран посланик пак там (2007);
- Директор на „ООН и глобални въпроси” (2008-2009);
С указ на президента Георги Първанов от 2006 г. е назначен за посланик в Минск.
Работното дело (2 том) от досието на Захари Радуков съдържа донесенията, които той е писал като агент на ВКР и впоследствие на ВГУ в периода 1969-1979 г. Тогава е бил войник и студент в Москва, а от 1975 г. служител в МВнР. В работното дело липсват материали за дейността му от 1980 г., когато е предаден на ръководство на ПГУ преди да замине като трети секретар в постоянното представителство на България в ООН в Ню Йорк.
Архивните документи се публикуват със заличени данни на т. нар. трети лица, съгласно изискванията на Закона за разкриване на документите и за установяване на принадлежност на български граждани към ДС и РУ-ГЩ на БНА.
















































































































Следват още материали от работното дело на Захари Радуков. |