Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Виж кой представлява България пред света: Досието на Тодор Стайков, посланик в Ереван |
ДОСИЕТА - Дипломати |
Написано от Христо Христов |
Четвъртък, 09 Юни 2011 09:52 |
Сайтът Държавна сигурност.com продължава поредицата „Виж кой представлява България пред света”. В нея за първи път се публикуват онлайн досиетата на всички действащи посланици, чиято принадлежност към Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Генералния щаб (РУ-ГЩ) на БНА е установена от комисията по досиетата. С публикуването на досиетата на посланиците Държавна сигурност.com дава възможност на всеки, който се интересува, да се запознае с автентичните документи. В поредицата досега са публикувани онлайн досиетата на: .
В тази част представяме досието на Тодор Стайков (1953), извънреден и пълномощен посланик в Ереван, Армения. Той беше обявен в качеството си на щатен служител на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия от 1975 г. и на Първо главно управление (ПГУ, външнополитическото разузнаване) на ДС от 1978 г. Стайков е завършил висше военно политическо училище в Лвов, Украйна (1971-1975), а след това „Международни отношения” в Дипломатическа академия при МВнР на СССР (1979-1982). През октомври 1975 г. той е назначен като оперативен работник в Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия, когато е на 22 години. Работи в І отделение, контролиращо творческите съюзи на І отдел, отговарящ за следенето на интелигенцията. Малко известен факт, който отсъства от официалната му биография, както и от кадровото му дело в ДС, е, че в края на 1976 г. Стайков поема делото за оперативна разработка, заведено в идеологическото управление през 1971 г. срещу писателя Георги Марков под псевдонима „Скитник”, убит през 1978 г. от ДС в Лондон. След промените в България Стайков е разпитан от прокуратурата в качеството на свидетел по делото за унищожаване на досиетата на Георги Марков в ПГУ и в Шесто управление на ДС, по което през 1992 г. последния началник на Живковото разузнаване ген. Владимир Тодоров беше признат за виновен и получи осъдителна присъда. В показанията си Стайков посочва, че целите на разработката срещу писателя е била „да се установи дали Марков има връзки с България и дали не ги използва за организирана подривна дейност и да му се въздейства чрез неговите близки да се завърне в страната”. Стайков отрича да е имало план за неговото физическо ликвидиране, въпреки че друг оперативен работник, запознат с делото в Шесто управление заявява пред съда, че по разработката е фигурирал план, в който се е предвиждало Шесто управление да окаже помощ на ПГУ при операция за ликвидирането му.
С указ на президента Георги Първанов през декември 2007 г. е назначен за посланик в Ереван. Досието на Тодор Стайков представлява класическо лично кадрово дело на офицер от Държавна сигурност, в което са запазени различни документи в три основни раздела – първи раздел – „Проучване”, втори раздел – „Служебни и партийни оценки” и трети раздел – „Материали за преминаване службата на служителя”. Архивните документи се публикуват със заличени данни на т. нар. трети лица, съгласно изискванията на Закона за разкриване на документите и за установяване на принадлежност на български граждани към ДС и РУ-ГЩ на БНА.
|