|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Парламентът отхвърли разширяване на реабилитацията на репресирани при „възродителния процес” ПДФ Е-мейл
ДЕКОМУНИЗАЦИЯ - Декомунизация
Написано от Христо Христов   
Сряда, 04 Ноември 2015 14:31

alt
Народното събрание отхвърли днес на първо четене два законопроекта, съдържащи предложения за промени в Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица (ЗПГРРЛ), чиято цел е да разшири групите на хората, засегнати от репресии по време на „възродителния процес”, осъществен от комунистическия режим начело с Тодор Живков.

Предложенията са внесени в 43-то Народно събрание от лидера на ДПС Лютви Местан и група депутати от движението.

Първият проект предвижда да се считат политически и граждански реабилитирани лица, пострадали от огнестрелни наранявания при мирни протести срещу репресивни управленски политики на комунистическия режим.

Такава категория граждани съществува като потърпевши по време на Майските събития през 1989 г, когато турското малцинство в НРБ се вдига на мирни протести срещу „възродителния процес”, а режимът реагира със сила за потушаването им.

В  действащия ЗПГРРЛ такава категория лица не е включена за реабилитация, тъй като те са съдени или изселени.

Според вносителите от ДПС законодателството не дава възможност осъществената срещу подобни хора политическа репресия да бъде установена и да им бъде предоставено обезщетение.

Вторият проект предвижда към всички репресирани от комунистическия режим, които получават добавки към пенсиите си, да се добавят и репресирани във връзка с насилствената смяна на имената. В тази категория са осъдените за противопоставяне на т. нар. възродителен процес.

Вносителите предлагат и специално допълнение, отнасящо се за „редовно завършилите за детски учителки със средно образование в учителските институти”. Тези от тях, които по някакъв начин са реагирали срещу „ възродителен процес”, са били принуждавани да напуснат работа, да работят в други сфери или дори да не работят, като по този начин са били ощетени.

Първият законопроект беше отхвърлен с 45 гласа „за“ „против“ 29“ и 42 „въздържал се“, а вторият законопроект  беше отхвърлен с 41 гласа „за“ , 30 „против“ и 41 ‚въздържал се“.

В действащия ЗПГРРЛ съществува изричен текст за реабилитацията и обещетение на „репресирани във връзка с насилствената промяна на имената”, както и за лица „с висше или полувисше образование, освободени от работа и заставени да работят в общината, в която живеят, по строителни обекти, в системата на чистотата или в селското стопанство”.

Законът за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица е приет през 1991 г. По определена в него процедура се извършва реабилитация на хора, върху които е оказана репресия по време на комунизма, а също така и получаването на съответно обезщетение. Такова обезщетение се получава и от наследници на репресирането лице, ако то е починало. Молбите се подават в областните управи, а обезщетенията се изплащат от държавния бюджет.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов