|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
В Полша сменят имената на над 1000 улици, свързани с комунистическия режим ПДФ Е-мейл
ДЕКОМУНИЗАЦИЯ - Декомунизация
Написано от Държавна сигурност.com   
Сряда, 14 Септември 2016 10:50

alt
От 2 септември 2016 г. в Полша влезе в сила декомунизационен закон, по силата на който в страната ще бъдат преименувани повече от 1000 улици, площади, училища и други обекти, чиито названия са свързани с тоталитарния комунистически режим, съобщи сайтът на радио Полша (radiopolsha.pl).

Законът е приет от Полския Сейм през април тази година, а по-късно Сенатът го гласува през поправки. Декомунизационното законодателство ще се изпълнява от органите на местното самоуправление, които трябва да извършат промените в названията.

Депутатът Роберт Мамонов от партия „Право и справедливост отбеляза, че законът съотвества на потребностите на органите на местно самоуправление, които желаят да преименуват названията на обществени обекти.

„Ние желаем да сложим край на пропагандната система, която е донесла толкова зло на Полша. Вече 27 години след началото на демократичните промени в тази сфера не всички идеи са реализирани. В Полша има повече от 1000 улици, чиито названия прославят комунистическата система”, коментира депутатът Мамонов.

Според статистиката в Полша около 1300 улици носят имена, свързани с комунистическия режим. Сред тях 11 носят името на червената армия, а повече от имената на 90 улици са свързани с годишнини от времето на Полската народна република.

Законът за декомунизация, който влиза в сила, не се отнася за паметниците, обелиските и мемориалите.

Измененията в названията на улиците няма да повлияят на актуалното състояние на документите, които съдържат съществуващите названия. Това означава, че след преименуването няма да се налага жителите на съответните места задължително да сменят документи за самоличност или други документи, преди срока на изтичането им.

Неотдавна полският министър на вътрешните работи Мариуш Блашчак представи законопроект на полското правителство за реформа в МВР, целящ намаляване на относително високите пенсии на 32 000 бивши офицери, работили до 1989 г. в тоталитарните комунистически служби.

В България нито едно политическо мнозинство или правителство не е поставило на дневен ред също високите пенсии на офицерите от Държавна сигурност, една част от които не са спрели да работят срещу декомунизационното законодателство в страната и в частност срещу закона достъп до архивите на тоталитарните комунистически служби и разкриването на сътрудниците на държавни постове, което Комисията по досиетата извършва.

В България преименуването на улици, свързани с комунистическия режим, се извършва още от 90-те години, но все още в страната има много места, където такива улици стоят със старите си названия. Основният проблем е свързан с паметниците от комунситическата епоха, които не са намерили адекватно решение в новата градска среда, или продължават да са открита провокация към българската история, както е случая с паметника лъжа в центъра на столицата, посветен на съветската армия, наречена "освободителка", която всъщност е окупатор.

В началото на годината в българския парламент беше внесен законопроект от група депутати от Реформаторския блок и ГЕРБ за изменение на Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен, с които се предвижда премахването на всички символи, лозунги, фотоси, знаци и всякакви предмети, създадени през комунистическия режим с цел неговата възхвала. Законопроектът все още не е подложен на окончателно гласуване.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов