|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Кадри на ДС и в банката на кръга „Орион” ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Събота, 07 Декември 2013 13:01

alt
Кадри на бившата Държавна сигурност са включени в управителните органи на Българска земеделска и промишлена банка (БЗПБ), известна като банката на близкия до управлението на БСП в средата на 90-те години кръг „Орион”. Това стана ясно от обявената проверка на банката от комисията по досиетата (решение №2-274 от 4 декември 2013 г.).

Тя е обхванала общо 19 души, като 3-ма от тях са свързани с репресивния апарат на БКП. Това са щатните служители на Второ главно управление на ДС и Първо главно управление (ПГУ) на ДС съответно от 1967 и 1975 г. Николай Коджейков и Радко Тодоров, както и Чавдар Спасов, агент на Второ главно управление на ДС от 1976 г. под псевдонима „ПЕТЪР”.

И тримата са членове на Управителния съвет на БЗПБ в периода 1995-1996 г.

Радко Тодоров е началник на отдел „Картотека и архив” на Първо главно управление на ДС в периода 1975-1991 г. (от февруари 1990 г. ПГУ е преименувано в Национална разузнавателна служба).

продължава>
 
Установени са сътрудниците на ДС в още три банки ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Вторник, 03 Декември 2013 11:31

alt

Станаха известни сътрудниците на Държавна сигурност в още три банки, проверени от комисията по досиетата за принадлежност на техните ръководства към комунистическите тоталитарни служби.

Обявените доклади са за „ТИ БИ АЙ Банк” ЕАД (решение №2-264 от 27 ноември 2013 г.), „Българска банка за развитие”  АД (решение №2-266 от 27 ноември 2013 г.) и „Елитбанк” АД (решение №2-268 от 27 ноември 2013 г.).

В „ТИ БИ АЙ Банк” проверката е засегнала 10 лица, които са били или в момента са членове на управителните, контролните и надзорните органи на банката, както и прокуристи. От тях с установена принадлежност е Георги Георгиев (1960), член на Управителния съвет от септември 2007 г. до декември 2012 г. Той е разкрит като щатен служител на Второ главно управление на ДС от 1983 г.

продължава>
 
Агенти на комунистическите служби са се промъкнали в БНБ и НОИ ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Петък, 29 Ноември 2013 10:17

alt
Макар и за кратки срокове двама сътрудници на Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Генералния щаб (РУ-ГЩ) на Българската народна армия са се промъкнали в Българската народна банка (БНБ) и Националния осигурителен институт (НОИ). Това стана ясно от огласените проверки на комисията в двете институции, базирани на кадровите промени в тях на ръководни нива след 2009 г.

В БНБ проверката е засегнала 15 лица от началник на отдел нагоре до управител (решение №2-262 от 27 ноември 3013 г.). Други 16 души, заемали или заемащи ръководни постове в банката, не подлежат на проверка, защото са родени след юли 1971 г. и към края на комунизма не са могли да бъдат вербувани от ДС или РУ-ГЩ, тъй като по това време не са навършили пълнолетие.

От проверените 15 души с установена принадлежност към ДС е само едно лице. Това е Володя Атанасов (1954) – началник на отдел от март 2010 г. до август 2010 г. Той е разкрит като щатен служител на РУ-ГЩ от 1983 г.

продължава>
 
Две в едно: Агент и щатен на ДС начело на Българско-американска кредитна банка ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Сряда, 27 Ноември 2013 16:39

alt
Изпълнителният директор на Българско-американската кредитна банка (БАКБ) Васил Симов е с агентурно минало, а впоследствие работи и като щатен служител на Държавна сигурност. Той е начело на трезора от лятото на 2011 г., когато беше закупен от Цветелина Бориславова.

Днес комисията по досиета обяви проверката за принадлежност към комунистическите тоталитарни служби на ръководството на БАКБ (решение №2-265 от 27 ноември 2013 г.).

Васил Симов първоначално е вербуван още в казармата през 1976 г. от Трето управление на ДС (военното контраразузнаване, ВКР) като агент под псевдонима „ВЛАДКО”. Тогава той е едва 18-годишен.

След казармата агентурната му дейност  продължава за Софийско градско управление (СГУ) на МВР по линия на Второ главно управление на ДС (контраразузнаването). В СГУ е работил и по линия на Шесто управление на ДС. Свален е от оперативен отчет през 1982 г. след 6 години сътрудничество.

продължава>
 
Нашествие на агенти на комунистическите служби на директорски постове в училищата в страната ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Сряда, 20 Ноември 2013 20:22

 alt

Общо 117 директори и зам.-директори на средни училища в страната са сътрудници на Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА.

Това стана известно днес, след като комисията по досиетата обяви проверката на директорите и заместник-директорите на училища по Закона за народната просвета (решение №2-259 от 20 ноември 2013 г.).

Проверката е обхванала общо 7937 лица, които са заемали или заемат постове директори или зам.-директори средни училища в периода 2004-2013 г. Според закона за досиетата хората, заемаща тези длъжности, подлежат на задължителна проверка за принадлежност към комунистическите тайни служби (чл. 3, ал. 2, т. 3 от закона).

В 22 областни града има най-малко един зам.-директор или директор на училище, който е с агентурно минало. След сътрудниците преобладават агентите, но има някои щатни служители от Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия или от Пето управление на ДС – Управление безопасност и охрана (УБО), които също заемат директорски и зам.-директорски постове.

Най-много са директори и зам.-директори с досиета в София – 14 и Пловдив – 7. С по 3-ма агенти са областните градове Велико Търново, Пазарджик, Сливен и Добрич.

24 от обявените сътрудници са жени, останалите 93 – мъже.

Най-младият сътрудник е 46-годишният Стефан Радионов (1967) -  директор на Основно училище "Иван Вазов" – Чакаларово, агент „ДЕЯН” на Областно управление на МВР-ДС Кърджали по линия на Първо главно управление на ДС от 1986 г.

Най-възрастният сътрудник е 73-годишният щатен служител на Шесто управление на ДС Кръстьо Муховски (1940), който е работил в идеологическото управление на ДС от 1974 г. и има школа в КГБ. Муховски е директор на Частна езикова гимназия "Проф. Иван Апостолов" – София и заместник-директор на Частно средно общообразователно училище "Проф. Иван Апостолов" – София.

Миналата година комисията по досиетата обяви сътрудниците на комунистическите тоталитарни служби, заемащи ръководни постове във висшите учебни заведения в страната (от декември 2006 г. насам), както и агентите в Министерството на образованието и науката.

Сайтът desebg.com ви предлага лицата, заемащи постове на директори и зам.-директори в областните градове, както и такива в по-големи населени места.


ОБЛАСТНИ ГРАДОВЕ

СОФИЯ
Ибрахим Карахасанов – директор на 136 основно училище "Любен Каравелов" – София;
Красимир Билев – директор на Професионална гимназия по екология и биотехнологии "Проф. д-р Асен Златаров" – София;
Василка Георгиева – директор на Частно СОУ по изкуства и чужди езици "Артис" – София;
Румяна Димитрова – директор на Частно езиково средно общообразователно училище "Дорис Тенеди" – София;
Томо Борисов – директор на Частен професионален колеж "Алфа" – София;
Братислав Иванов – заместник-директор (помощник-директор) на 18 средно общообразователно училище "Уилям Гладстон" – София;
Ангел Петров – заместник-директор (помощник-директор) на Професионална гимназия по облекло "Княгиня Мария Луиза" – София;
Кръстьо Муховски – заместник-директор (помощник-директор) и Директор на Частна езикова гимназия "Проф. Иван Апостолов" – София; заместник-директор (помощник-директор) на Частно средно общообразователно училище "Проф. Иван Апостолов" – София;
Лиляна Здравкова-Желева – заместник-директор (помощник-директор) на Частна професионална гимназия по мултимедия, компютърен графичен дизайн и анимация – София;
Мария Абаджиева – заместник-директор (помощник-директор) на Първо средно общообразователно училище "Пенчо П. Славейков" – София;
Мирослав Бешков – заместник-директор (помощник-директор) на Професионална гимназия по транспорт и енергетика "Хенри Форд" – София;
Огнян Радев – заместник-директор (помощник-директор) на Национална гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ" – София;
Рангел Рангелов – заместник-директор (помощник-директор) на Софийска духовна семинария "Св. Иван Рилски";
Юлия Йотова – заместник-директор (помощник-директор) на Американски колеж в София.

ПЛОВДИВ
Борис Златарев – директор на Основно училище "Драган Манчов" – Пловдив;
Иван Пенев – директор на Начално училище "Христо Ботев" – Пловдив;
Георги Найденов – директор на Частен професионален колеж "Източен европейски образователен център" – Пловдив;
Красимир Гигов – директор на Средно общообразователно училище "Константин Величков" – Пловдив;
Любомир Занев – директор на Основно училище "Кочо Честеменски" – Пловдив;
Недялка Гарова – директор на Средно специално училище за деца с увреден слух "Проф. д-р Ст. Белинов" – Пловдив;
Василис Дамянидис – заместник-директор (помощник-директор)  на Спортно училище "Васил Левски" – Пловдив.

ВАРНА
Светлан Илиев – заместник-директор (помощник-директор) на Национална гимназия за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" – Варна; директор на Средно общообразователно училище "Любен Каравелов" – Варна; директор на Осмо средно общообразователно училище с преподаване на чужди езици "Ал. С. Пушкин" – Варна.

БУРГАС
Петко Иванов – директор на Средно общообразователно училище "Иван Вазов" – Бургас.

ВЕЛИКО ТЪРНОВО
Петър Иванов – директор на Средно общообразователно училище "Георги Стойков Раковски" – Велико Търново;
Илия Грозев – заместник-директор (помощник-директор) на Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Ангел Попов" – Велико Търново;
Йордан Мъжлев – заместник-директор (помощник-директор) на Основно училище "Св. Патриарх Евтимий" – Велико Търново.

БЛАГОЕВГРАД
Илиян Чапкънов – директор на Четвърто основно училище "Димчо Дебелянов" – Благоевград;
Севдана Марковска – директор на Национална хуманитарна гимназия "Св. Св. Кирил и Методий" – Благоевград;

СТАРА ЗАГОРА
Иванка Сотирова – директор на Гимназия с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" – Стара Загора;
Николай Ушев – заместник-директор (помощник-директор) на Природоматематическа гимназия "Гео Милев" – Стара Загора;

РУСЕ
Владимир Дачев – заместник-директор (помощник-директор) на Частна профилирана гимназия "Джордж Байрон" – Русе; директор на Частна профилирана гимназия "Джордж Байрон" – Русе;

ПАЗАРДЖИК
Вътко Червенков – заместник-директор (помощник-директор) на Професионална гимназия по   икономика и мениджмънт – Пазарджик;
Красимира Топчева – заместник-директор (помощник-директор) на Основно училище "Любен Каравелов" – Пазарджик;
Маргарита Грозданова – заместник-директор (помощник-директор) на Средно общообразователно училище "Георги Брегов" – Пазарджик.

СЛИВЕН
Дамян Енев – директор на Гимназия с преподаване на западни езици "Захари Стоянов" – Сливен;
Кезим Юсеинов – директор на Основно училище "Христо Ботев" – Сливен;
Иван Хитов – заместник-директор (помощник-директор) на Природо-математическа гимназия  "Добри П. Чинтулов" – Сливен.

ЛОВЕЧ
Владимир Алексиев – заместник-директор (помощник-директор) на СОУ "Св. Климент Охридски" – Ловеч.

ДОБРИЧ
Живко Жечев – директор на Основно училище "Йордан Йовков" – Добрич;
Любомир Байчев – заместник-директор (помощник-директор) на Хуманитарна гимназия "Св. Св. Кирил и Методий" – Добрич;
Светлозар Давидов – заместник-директор (помощник-директор) на Професионална гимназия по строителство и архитектура "Пеньо Пенев" – Добрич.

ПЛЕВЕН
Явор Димитров – директор на Частна профилирана гимназия "Иком Интелект" – Плевен.

КЪРДЖАЛИ
Хараламбий Кузманов – заместник-директор (помощник директор) на Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" – Кърджали.

ВИДИН
Вергил Маринов – директор на Средно общообразователно училище "Любен Каравелов" – Видин.

ШУМЕН
Георги Георгиев – директор на Гимназия с преподаване на чужди езици "Никола Йонков Вапцаров" – Шумен.

ВРАЦА
Милчо Петрински – заместник-директор (помощник-директор) на Професионална гимназия по текстил и дизайн – Враца.

ХАСКОВО
Надежда Шипкова – заместник-директор (помощник-директор) на Финансово-стопанска гимназия "Атанас Буров" – Хасково.

РАЗГРАД
Огнян Георгиев – заместник-директор (помощник-директор) на Професионална техническа гимназия "Шандор Петьофи" - Разград
Петко Петков – заместник-директор (помощник-директор) на Основно училище "Никола Икономов" – Разград.

ГАБРОВО
Райна Метева – директор и Заместник-директор (помощник-директор) на Природоматематическа гимназия "Акад. Иван Гюзелев" – Габрово.

СМОЛЯН
Райчо Кокудев – директор на Основно училище "Стою Шишков" – Смолян.

СИЛИСТРА
Александър Конов – директор на основно училище "Иван Вазов" – Силистра.


ДРУГИ ПО-ГОЛЕМИ НАСЕЛЕНИ МЕСТА

КАЗАНЛЪК
Цветан Павлов – директор на Професионална гимназия по строителство – Казанлък.

СЕВЛИЕВО
Николай Николов – заместник-директор (помощник-директор) на Второ основно училище "Стефан Пешев" – Севлиево;

ГОРНА ОРЯХОВИЦА
Милчо Савов – директор на Средно общообразователно училище "Вичо Грънчаров" – Горна Оряховица;
Светла Драганова-Тодорова – директор на Средно общообразователно училище "Георги Измирлиев" – Горна Оряховица.

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Благой Мигдин – директор на Неврокопска професионална гимназия "Димитър Талев" – Гоце Делчев;
Борислав Тонев –  заместник-директор (помощник-директор) на Помощно училище "Васил Левски" – Гоце Делчев.

ДОСПАТ
Емил Хавальов – директор на Средно общообразователно училище "Димитър Благоев" – Доспат;
Антон Кърцов – заместник-директор (помощник-директор) на Средно общообразователно училище "Димитър Благоев" – Доспат.

ЕТРОПОЛЕ
Дойно Цветков – заместник-директор (помощник-директор) на Професионална гимназия по дървообработване и лека промишленост "Т. Пеев" – Етрополе.

ПРАВЕЦ
Здравко Спасов – заместник-директор (помощник-директор) на Професионална гимназия по компютърни технологии и системи – Правец;
Неделчо Недялков – заместник-директор (помощник-директор) на Професионална гимназия по компютърни технологии и системи – Правец.

САМОКОВ
Сийка Кузова – заместник-директор (помощник-директор) на Средно общообразователно училище "Отец Паисий" – Самоков.

МАДАН
Росен Дюлгеров – заместник-директор (помощник-директор) на Средно общообразователно училище "Отец Паисий" – Мадан.

МОМЧИЛГРАД
Сашка Тръпкова – директор на Професионална гимназия по туризъм и хранително-вкусова промишленост "Св. Св. Кирил и Методий" – Момчилград.

ОМУРТАГ
Снежана Димитрова – заместник-директор (помощник-директор) на Прогимназия "Акад. Даки Йорданов" – Омуртаг.

КНЕЖА
Тихомир Хиновски – директор на Основно училище "Васил Левски" – Кнежа.

ПИРДОП
Трънка Николова – директор на Начално училище "Тодор Генчев Влайков" – Пирдоп.

ДЖЕБЕЛ
Георги Лесенски – директор на Професионална гимназия "Руска Пеева" – Джебел.

 
<< Начало < Предишна 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Следваща > Край >>

Страница 112 от 133
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов